Yüze Sürülen Yağlar: İsimleri ve Özellikleri Nelerdir?

0 1

Yüze Sürülen Yağlar

Çoğu insan yüze sürülen yağlara karşı temkinli davranır. Bunun sebebi yüzlerindeki sivilce oranını artırabilecek olmasıdır. Buna karşın yüze sürülen yağlar gerçekten cildin parlak ve sağlıklı olmasını sağlar. Ayrıca, yüze sürülen yağlar muhteşem doğal bir nemlendiricidir.

Yüze sürülen yağlardan birkaçı şunlardır.

Jojoba yağı

Jojoba yağı yüz tarafından kolayca emilir. Jojoba yağı cildin doğal kendi yağını taklit eder. Böylece cilt daha az yağ üretir. Bu yağ yüze hafif bir parlaklık verir. Yüzünde yağ hissetmeyi sevmeyen kişiler için birebirdir. Çünkü, yüzde yağ sürülmemiş gibi hissettirir. Bu yağ cocoba ağacında elde edilir.

Kuşburnu Yağı

Kuşburnu yağı, hücrelerin dejenere olduğu derinin en derin katmanlarına nüfuz eder. Kolajen üretimini arttıran kuru bir yağdır. Ayrıca C vitamini, Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri bakımından zengindir. Bu vitamin ve yağ asitlerinin yara dokusunu iyileştirmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Ayrıca kuşburnu yağı retinoik asit bakımından da zengindir. Bu madde yüz kırışıklıklarını giderir. Bunun yanında yüze parlaklık verir.

Kenevir Tohumu Yağı

Kenevir tohumu yağı siya noktaları ve akneleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Yüzdeki gözeneklerin boyutu azaltır. Ayrıca cildi serbest radikallerden korur ve esneklik kazandırır. Bunun yanında Anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı sedef hastalığının ve egzamanın tedavisinde sıklıkla önerilir.

Tamanu Yağı

Çağlar boyunca tamanu yağı geleneksel tıpta , özellikle bakterilere karşı savaşarak ve cildi iyileştirerek yaraların iyileşmesini hızlandırması için kullanılmıştır.

Tamanu yağı, gül yağı gibi  cilt dokusunu yeniden canlandırmada etkilidir . Bu nedenle, çukur oluşan yüzleri iyileştirmeye yardımcı olur.  Güneşten hasar görmüş ve sivilceli cildi onarmaya da yardımcı olur. Aynı zamanda antienflamatuar, antimikrobik, antibiyotik ve antioksidan etkiye sahiptir. Tamanu yağını diğer yağlardan ayıran şey; diğer yağlarda bulunmayan ve çok güçlü bir iltihap giderici olan kalifilolit adı verilen bir lipite sahip olmasıdır.

Hint Yağı

Hint yağı , anti-inflamatuar ve anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Soyulmaya eğilimli ciltler için idealdir. Doymamış yağ asitleri, E vitamini, proteinler ve mineraller açısından  zengindir. Sivilcelere neden olan bakterilerin ve kopmalara bağlı iltihaplanmanın azaltılmasına yardımcı olur. Ayrıca renk değişikliğinin ve sivilce izlerinin iyileşmesine de yardımcı olur.

Kaynaklar

  1. 5 Face Oils for Naturally Clear, Flawless Skin

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.