Yoğurt Nedir? 10 Sürpriz Faydası Nedir?

1 4

Yoğurt Nedir?

Yoğurt, laktik asit içerdiğinden hafif ekşi bir tadı olan, koyu kıvamlı yarı akışkan mayalanmış bir süt ürünüdür. İnek, koyun, keçi ya da manda sütünden yapılır. Manda ve koyun sütünden yapılanı, inek sütüne göre daha koyu kıvamlı olur. Bunun sebebi sütün içindeki yağ oranının fazlalığıdır.

Kökenine ilişkin çeşitli öyküler olmakla birlikte, ilk kez Anadolu’da ortaya çıktığı sanılır.

Yoğurt Nasıl Mayalanır

Yoğurt nasıl mayalanır aslında başlı başına bir yazı konusu olmasına rağmen genel olarak geleneksel anlamda yapılışı sütün önce üstü açık bir tencerede kaynatılarak sterilize edilmesi ve suyunun bir kısmının buharlaştırılmasından sonra bir parça yoğurt ile mayalanması şeklindedir.

Ticari mandıralarda kıvam vermek için inek sütünün içine süt tozu katılır. Yoğurt dünyanın hemen her yerinde bilinen ve tüketilen bir gıdadır. Yoğurt tadı ve yaz aylarında verdiği serinlik için yendiği gibi, sağlığımızı ilgilendiren birçok faydası için de yenebilir. İşte yoğurdun 10 sürpriz faydası

Yoğurt ve Faydaları

1-Vİtaminler

Yoğurt vitamin ve mineraller açısından zengin bir besindir. Yoğurtta bol miktarda potasyum fosfor, riboflavin, iyot, B5 ve B12  vitamini bulunur. Vitamin içeriği  tüketilme ve üretilme şekline bağlı olarak değişse de, sütte bulunan vitaminleri paylaştığı görülmüştür. Sütten elde edileni, göz fonksiyonları için önemli olan A vitamini ve vücudun bağışıklık sistemi için önemli rol üstlenen E vitamini gibi yağda eriyen vitaminleri tüketenlere sağlar.

2- Laktoz İntoleransı

Mide, Sağlık, Diyet, Tatlı, Yeme, Göbek, Şeker

Yoğurt hakkında bilgi araştırdığınızda veya yapıldığı kaplarında bulunan etiketleri okuduğunuzda “canlı ve aktif kültürler” ifadesiyle karşılaşabilirsiniz. Lactobacillus bulgaricus ve Streptococcus thermophilus, yoğurdun mayalanması için süte eklenmiş canlı ve aktif kültürlerdir. Bu canlı ve aktif kültürler, laktozun parçalanmasına yardımcı olur. Bu sayede sütün içerisindeki laktozu sindiremediği için süt içemeyen  laktoza tahammülsüz kişiler rahatsızlık duymadan bir süt ürününün tadını çıkarırlar. Yani sanılanın aksine laktoza tahammül edemeyen kişiler de çekinmeden yiyebilir.

3- Sindirime Yardımcı Olur

Eğer sindirim problemi yaşıyor iseniz yoğurt bu sorunuzu çözmek için birebirdir. Ayrıca günümüzde birçok işlenmiş gıda yenmektedir. Bu işlenmiş gıdalarla birlikte istenmese de toksin maddeler vücuda girebilmektedir.”Bakteri” kelimesi genelde vücuda zararlı bir canlı gibi düşünülür, oysa aktif ve canlı kültürlerle birlikte yoğurt gibi fermente ürünler, vücuda faydalı mikroorganizmalar olan probiyotikleri içerir. İçinde  bulunan probiyotikler sayesinde vücudun sindirim sistemine faydalıdır ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir. Bu iyi huylu faydalı bakteriler sayesinde  vücuda istemeden alınan toksin maddelerin atımında ve sindirimde yardımcı olur. Fakat unutulmamalıdır ki en iyi ve en faydalı olan çeşidi sade ve şekersiz olandır.

4-Yoğurt Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

Göbek, Kalp, Aşk, Kız, Gevşeme, Relax

Günümüz problemlerinden biri de obezitedir. Bu problemi aşmak çok kolay değildir. Böyle büyük bir problemi olmasa da birçok insan da kilolarından şikayetçidirler. Yoğurt içindeki canlı yaşayan yararlı bakteriler sindirimi kolaylaştırdığı gibi metabolizmayı da hızlandırmaktadır. Bu özelliği sebebiyle yoğurt kilo verme de yardımcı bir rol üstlenmektedir. Knoxville, Tennessee Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre; bir kişinin günlük diyetine eklenen 18 gram bir yoğurt ile karnındaki yağ kaybı  arasında doğrusal bir ilişki vardır.  Çalışmada yer alan  Dr. Michael Zemel’e göre, yoğurt içerisinde bulunan kalsiyum, yağ hücrelerini tetikleyerek, göbekte aşırı yağ birikimine sebep olan bir hormona daha az kortizol üretmek suretiyle kilo vermeyi sağlıyor. Başka bir deyişle, yoğurttan alınan kalsiyum, vücutta saklanmak yerine vücuttaki yağları yakar.

5-Yüksek Tansiyonu Engelleyebilir

Kan, Basınç, Monitör, Omron

Yüksek tansiyonun bir sebebi de aşırı tuz tüketiminden kaynaklanan sodyum alımıdır. Yoğurt içindeki potasyum bu alınan sodyumun bir kısmını vücuttan atmayı sağlar. Bu da kan basıncının önemli ölçüde düşmesine yardımcı olabilir.

Yakın tarihli bir çalışma, süt ürünlerinin düzenli tüketilmesi, yüksek tansiyon riskini azaltmaya yardımcı olduğunu gösterdi. Harvard Halk Sağlığı Yüksekokulu epidemiyoloji bölümünde araştırmacı Dr Alvaro Alonso’ya göre, düşük yağlı süt ürünlerinin iki üç porsiyonunu yiyenlerde, herhangi bir süt ürünü tüketmeyenler göre yüksek tansiyon geliştirme riskinde yüzde 50’lik bir azalma olduğu gözlemlenmiştir.

6-Doygunluk Hissi Verir

Washington Üniversitesi, Seattle tarafından yapılan bir araştırmada, denekler açlık, doymuşluk hissi ve bir sonraki yemekte tüketilen kalori miktarı bakımından test edildi. Bir şeftali aromalı içecek ve şeftali suyu içeren yoğurt  tüketenler diğer aperitiflerden tüketenlere göre daha yüksek bir doymuşluk hissine sahip olduğu gözlendi. Yoğurt gibi protein açısından zengin besinlerin açlığı diğer proteinlerden daha iyi giderdiği bulundu.

7- Kalsiyum Zenginidir

Kalsiyum güçlü kemikler ve sağlıklı dişler için gerekli bir mineraldir. Vücut eğer düzenli olarak kalsiyum almazsa bunun yerine bu ihtiyacını kemiklerinden sağlar. Bu yüzden günlük kalsiyum ihtiyacını gidermek kemiklerin de güçlü kalmasını sağlar. Bir porsiyon yoğurt günlük kalsiyum ihtiyacının yarısından fazlasını sağlar.

İçinde bulunan  laktik asit diş etinin korunmasına yardımcı olur. Günde en az iki gram laktik asit alan insanların almayan insanlara göre diş ile ilgili hastalıklara yakalanma riskleri yüzde 60 daha düşüktür.

8-Bağışıklık Sistemini Güçlendirmeye Yardımcı Olur

Viyana Üniversitesi’ndeki bir araştırmaya, günde yaklaşık 110 gram yoğurt tüketen kişilerin, bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynayan, hastalıklarla  ve enfeksiyonla mücadelede çok daha güçlü olmasını sağlayan  T hücrelerinin daha aktif olduğunu göstermektedir. Bir beslenme araştırmacısı olan  Dr. Alexa Meyer’e göre yoğurtta bulunan”iyi” bakteriler,  zararlı böceklerle mücadele etmek için vücudun bağışıklık kazandıran hücrelerine sinyal göndermesine yardımcı olur.

9-Bağırsak Enfeksiyonlarının Ortadan Kalkmasına Yardımcı Olabilir

Hastalık, Tıp, Sağlık, Hastalığı, Ilaç

Bazı koşullar ve hastalıklar, bağırsaklarda yaralanmalara ve sorunlara sebep olabilir. Bu sorunlardan en yaygını ise ishaldir. Bu sorunun çözümü bazen uzun zaman alabilir. Yoğurt, ishal ve diğer bağırsak enfeksiyonlarından kurtulmak için ideal bir yardımcı besindir.

10-Kolestrol ve Şeker Seviyesini Düşürmeye Yardımcıdır

Klinik Muayene, Kolesterol, Sınav

Yağlı, kızartılmış ve tatlı gıda ürünleri, yüksek kolesterole neden olabilir. Lactobacillus Acidophilus gibi canlı probiyotikler sayesinde, günlük 200 ml’lik (yedi ons) tüketimi  ile kolesterol düzeyini düşürür! Kontrollü bir klinik çalışmada, araştırmacılar serum kolestrolünde yüzde 2,4’lük bir düşüşe tanık oldular. Araştırmacılar, düzenli olarak probiyotik yoğurt alımının koroner kalp hastalığı riskini% 6 ila% 10 azaltma potansiyeli taşıdığına inanıyorlar.

Ayrıca Tip2 Diyabet hastalarının bitkisel ilaç kürlerine ve diyetlerine günlük en az 200 ml eklenerek şeker seviyesinde düşmeye yardımcı olduğu görülmüştür.

1 yorum
  1. Anonim diyor

    sayın admin şimdiye kadar yogurt mayalamasını yanlış yapıyormuşuz şimdi sayenizde taş ve şeker tadında yogurt yiyoruz teşekür ederiz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.