Yoğurt Nasıl Mayalanır?

0 1

Evde Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Doğal ve sağlıklı yemek her insanın isteyeceği bir durumdur. Sofralarımızdan eksik olmayan yoğurt, sağlıklı besinlerin başında gelen bir yiyecektir.  Bu sağlıklı besini daha doğal tüketmek için evde mayalamak en güzelidir. Peki evde yoğurt nasıl mayalanır?

Yoğurdun faydaları adlı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

 

  • Süt Seçimi. Bilindiği üzere yoğurt sütten mayalanır. Dolayısıyla lezzetli bir yoğurdun ilk şartı lezzetli bir süttür. Sütün yağlı olması yoğurdumuzun kıvamının daha iyi olmasını sağlayan etkenlerdendir. UHT sütleri yoğurt mayalanmasında tavsiye edilmez.

 

  • Sütü Pişirme. Özenle seçilen süt tencereye boşaltılarak ocağın üstüne koyulur. Orta ateşte pişirilmeye başlanır. Sütün yüksek ateşte hızlıca pişirilmesi yoğurdun kıvamının istediğimiz gibi katı olmasını engeller. Kaynamaya başlayınca ateş kısılır ve on dakika boyunca ara ara karıştırılarak pişirilmeye devam edilir. Sonra ocaktan alınır.

 

  • Sütü Dinlendirme.  Kaynatılan süt ağzı açık bir şekilde mayalanmaya sıcaklığına gelmesi için dinlendirilir. Yoğurt mayalama sıcaklığı yaklaşık 45 santigrat derecedir. Fakat evlerimizde genelde termometre bulunmaz. Bunun yerine ev hanımları bir yöntem bulmuştur. Serçe parmak süte batırılır. Parmak sütün içerisinde 7’ye kadar sayana kadar tutulabiliyor sonra süt parmağı yakıyorsa süt mayalanma sıcaklığına gelmiştir.
  • Mayalama.  Yoğurdun ham maddelerinden biri süt iken diğeri de mayadır. Yoğurdun kıvamının iyi olması için bu iki ham madde iyi seçilmelidir. Sütün miktarına göre maya miktarı belirlenir. Bu oran 5 litre süte 2 yemek kaşığı yoğurt mayasıdır.   Önce sütten bir yemek kaşığı alınıp yoğurt mayasına eklenir. Bu maya ile sütün aynı sıcaklıkta olmasını sağlamak için yapılır. Sonra yoğurt mayası yavaş yavaş tencerenin kenarından süte eklenir. Bu işlemin yavaş olması ve tencerenin kenarından eklenmesi önemlidir. Sonra maya eklenen süt, maya sütün içine iyice dağılması için karıştırılır. Yoğurt yaz aylarında çabuk ekşiyen bir besindir. Bu ekşimeyi geciktirmek için mayaya bir miktar tuz atılabilir.

 

  • Sarmalama.  Maya ile karıştırılan sütün mayalanması, sütün yararlı bakteriler için uygun sıcaklıkta olması ile sağlanır. Bunun için mayalanan sütü bezle sarmak gerekir. Mevsimine göre bu sarmalama işlemi değişiklik gösterir. Kışın havalar soğuk olduğu için daha sıkı sarmak gerekebilir. Yazın ise yoğurdun çabuk ekşimemesi için  daha gevşek sarılır. Tencereyi bez zile sarmadan önce tencerenin ağzını tamamen kapatacak şekilde hava almasını sağlayan süzgeç gibi bir gereçle kapatılıp üzeri de sütün buharını çekecek ince bir bezle kapatılması mayalanan yoğurdun kıvamının istenen seviyede olmasını sağlar.

 

  • Bekleme.  Bezle sarılan mayalanmış süt tenceresi  uygun düz bir zeminde ortalama 6-7 saat bekletilmelidir.  bu süre sonunda yoğurt mayalanmış olur. tencereye sarılan bez çıkarılır. Tencere buzdolabına koyulur. Buzdolabında 4 saat dinlendirilen yoğurt tüketilmeye hazırdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.