Venüs Gezegeni Özellikleri Nelerdir?

1 0

Venüs Gezegeni

Venüs gezegenin diğer adı Akşam Yıldızı, Çoban Yıldızı veya Çulpan’dır. Venüs gezegeni özellikleri hakkındaki bilgilerden önce Venüs gezegeni  genel olarak bahsedelim. Venüs gezegeni Güneş’e yakınlığı bakımından Merkür‘den sonra ikinci gezegendir.

Venüs gezegeni adını Eski Roma’nın aşk ve güzellik tanrıçasından almıştır. Geceleri gökyüzünde görülen Ay’dan sonra en parlak doğal gökcismidir.

Venüs Gezegeni Özellikleri

Venüs gezegeni özellikleri şunlardır:

 • Yörünge dolanımı sırasında Dünya ile Güneş arasına girdiğinde, Dünya’ya diğer öbür gezegenlerden daha yakın bir konuma gelir. Bu yakınlık yaklaşık 40 milyon kilometredir.

 

 • Venüs, Güneş’ten ortalama 107.500.00 kilometre uzaklıkta dairesel bir yörüngede döner. Bir tam dolanımını 225 günde tamamlar. Fakat evrelerinin bir tam çevrimi 584 gün sürer.

 

 • Venüs boyutları ve kütlesi bakımından neredeyse Dünya’nın ikizi gibidir. Çapı 12.103 kilometre, kütlesi ise Dünya’nın yaklaşık 0,81 katıdır.Diğer bakımlardan ise iki gezegen çok farklı gezegenlerdir.

 

 • Venüs temel olarak derişik sülfirik asit damlacıklarından oluşan 15 kilometre kalınlığında bir bulut katmanı ile çevrilidir. Gezegenin yüzeyinden 50 kilometre yükseklikte başlayan bu katmanın altında hem tanecik hem de sıvı damlacıklar halinde birbirine karışmış yoğun kükürt dioksit ve kükürt bulutları yer alır.

 

 • ABD ve Rusya araştırmalarında şimşek olayları saptamıştır. Bu tür elektrik boşalmalarının sebebi henüz anlaşılamamıştır. Bu olguların fırtına ya da Dünya atmosferinde görülen benzeri hava tedirginliklerinden ziyade kimyasal etkinliklerden kaynaklandığı sanılmaktadır.
 • Venüs gezegenin atmosfer özellikleri Dünya atmosferinden oldukça farklıdır. Venüs atmosferinin yüzde 96’lık bölümü karbon dioksitten oluşmaktadır. Atmosferin çok yoğun olmasının sebebi de budur. Atmosferin diğer bileşenleri ise Azot, su buharı, argon, oksijen neon ve kükürt dioksittir.

 

 • Yoğun atmosfer ve gezegeni çevreleyen kalın bulut örtüsü gelen Güneş enerjisini tutar. Bu yüzden Venüs’ün yüzey sıcaklığı 475 santigrat dereceye ulaşır. Bu Güneş sistemindeki gezegenler arsındaki en yüksek yüzey sıcaklığıdır. Yüzey basıncı ise 94 atmosfer gibi yüksek bir düzeydedir.

 

 • Gezegenin yüzeyi kocataş iriliğinde kayaçlarla kaplıdır. Venüs’te gök taşı çarpmaları sonucu oluşmuş kraterler, uzun çukurluklar ve dağlar vardır. Ünlü fizikçi Maxwell’in adı verilen en yüksek dağ gezegenin ortalama yüzeyinden 11 bin metre yüksektedir.

 

 • Diğer gezegenlerin aksine Venüs doğudan batıya doğru döner. Bir tam dönüşünü 243 günde tamamlar. Ekseni Güneş çevresinde yörüngesinin düzlemine 3 derece yatıktır. Bu olgular Venüs’ün üzerindeki mevsimsel değişimlerin çok belirsiz olduğuna işaret eder.
1 yorum
 1. şevval okan hejan mustafa diyor

  ben bu sitedeki bilgileri proje ödevim için kullanıyorum bu yorumu okuyan herkes sınavından sözlüsünden projesinden 100 alsın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.