Uykuyu Açmanın Yolları Nelerdir? Uykuyu Açmak İçin 9 Öneri

0 0

Uyku Açmak İçin Ne Yapılır?

Çoğu kişi gün içinde işte çalışırken, okulda ders dinlerken veya önemli bir iş üstündeyken uykusunun geldiğinden şikayet eder. İşlerine engel olan bu uykuyu açmanın yollarını arar. Bu yazıda gün içinde gelen uykuyu açmanın yollarını öğreneceksiniz. Uykuyu açmanın yolları aşağıdadır.

Öncelikle gün içinde gelen uykuyu açmanın en iyi yolu gece çekilen iyi bir uykudur. Gece uykunuzu almanıza rağmen gün içinde uykunuzu geliyorsa aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz.

Gün İçinde Gelen Uykuyu Açmanın Yolları Nelerdir?

Uykuyu açmanın yolları şunlardır:

  • Yeterli miktarda sıvı tüketmek gerekir. Vücutta oluşan dehidrasyon yani su kaybı yorgun hissettirir. Bu yüzden susadığınız zaman su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Su derken sadece saf su yerine meyve suyu da içebilirsiniz. Ya da suyunuzu bir dilim limonla ya da portakalla tatlandırabilirsiniz.

 

  • Öğle yemeğiniz dikkat edin. Çoğu kişi öğle yemeğinden sonra şöyle güzel bir şekerleme yapma isteği duyar. Bu istek normaldir. Fakat bu isteğe uyarsanız gün içindeki enerjinizi de alır ve uykulu haliniz gün içinde devam eder. Bunun yerine öğle yemeğinde yağlı ve bol karbonhidratlı yiyecekler yerine kepekli tahıl, sebze ve meyveler gib karmaşık proteinler ya da tavuk ve balık gibi yağsız proteinleri tercih etmelisiniz.Protein vücudun uyanık kalmasını düzenler. Bu nedenle protein bakımından zengin bir yemek daha enerjik ve uyanık hissetmenize yardımcı olabilir. Protein, triptofan seviyelerinden ziyade vücudunuzda tirozin seviyelerini yükseltir ve tirozin size daha fazla enerji verir. Bir anda çok fazla karbonhidrat yemek bunun tersini yapar.

 

  • Konumunuzu değiştirin. Uykuyu açmanın yolları içerisinden biri de konum değiştirmektir. Örneğin dik oturmaya çalışın. Çalışırken eğilerek oturmak uykunuzun gelmesine sebep olabilir. Bir başka ilginç fikir ise oturduğunuz sandalyeyi  dengede tutmanız gereken bir eşya ile değiştirin. Örneğin pilates topu gibi. Tabi bu iş yerinde nasıl karşılanır o sizin probleminiz.

 

  • Yaptığınız işi değiştirin. Uzun süre aynı işle uğraşmak beyninizi daha fazla yoracaktır. O yüzden yaptığınız işe araz verip başka bir işe geçin. Bu beyninizi rahatlatacak ve daha az uyku getirecektir.

 

  • Kafein içeren içecekler için. Kafein, bir nörotransmitter olan adenozini hücrelerinize ulaşmasını engelleyerek sizi uyanık tutmak için çalışır. Çay ve kahvede fazla derecede kafein mevcuttur. Eğer kahveyi çok fazla içiyorsanız bu sizin kafeine olan duyarlılığınızı azaltır. Bu da kafeinin işe yaramamasına sebep olur. Bu durumda iseniz önerilen diğer bir atıştırmalık elmadır. Elmada bulunan fruktoz, kafeinin yaptığı işin aynısını daha doğal yol ile yapmaktadır.
  • Vücudunuzu gerin. Germe hareketlerini çalışma ortamınızda yapmanız zor olabilir. Fakat yapabileceğiniz bir kaç egzersiz mevcuttur. Bunlardan biri,  ellerinizi sırtınızın arkasında tutun ve vücudunuzun önünü gerin. Birkaç saniye derin nefes alın, elinizi bırakın. Bunu birkaç kez tekrarlayın. Bir diğer hareket, kalçanızın üzerine oturun ayaklarınızı uzatın. Ellerinizi ayak parmak uçlarınıza değdirmeye çalışın. Bu hareketi ayakta durup dizinizi bükmeden de yapabilirsiniz.

 

  • Odanıza ya da çalışma ofisinize güzel kokular sürün. Nane , okaliptüs ve limon gibi kokular sizi uyaracak ve uykunuzu açacaktır.

 

  • Ayağa kalkın. Eğer ayakta çalışabilmek mümkün ise ayakta çalışın. Ya da biraz yürüyüş yapın. Özellikle güneş ışığında yapacağınız yürüyüş uykunuzu açacaktır.

 

  • Biraz kestirin. Eğer uykunuz dayanılmayacak düzeyde gelmişse öğle yemeğinden önce 10-15 dakika kestirmeniz işe yarayabilir. Çünkü doğal olarak bir insan sabah uyandıktan 7 saat sonra metabolizması yavaşlar ve uykuya ihtiyaç duyar.

Kaynaklar

How to Avoid Sleepiness at Work

How to Avoid Sleepiness While Studying?

How To Avoid Daytime Sleepiness

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.