Türkiye’de Hasta Hakları Ve Önemi

0 0

Türkiye’de Hasta Hakları

Türkiye’de hasta hakları, insanların sağlık hizmetine ihtiyaç duydukları anda hukuki yollarla elde ettikleri haklardır. Dünyada ya da ülkemizde yasalaşması çok ta eski olmamasıyla birlikte birçok insan haklarından habersiz bir şekilde hayatını sürdürmektedir. Türkiye’de hasta hakları yönetmeliğine bakılacak olursa, dünya standartlarında bir mevzuata sahip olduğunu söyleyebiliriz.

kişi, iç mekan, oturma, kadın içeren bir resim
Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Son yıllarda Türkiye’de bütün hastanelerde hasta hakları birimlerinin oluşturulduğunu görebiliriz. Oluşturulan birimlerin başında sorumluların oldukça dikkatli ve özenli bir şekilde çalıştıklarını söyleyebiliriz. Hastanede herhangi bir hastane çalışanı ile yaşadığınız sorunlarda bu birimlere başvurup bilgi alabilirsiniz ya da şikayet oluşturabilirsiniz.

 Hastaların Hakları ve Sorumlulukları

hasta-haklari

Bu haklar, insanlar tarafından bilinmesi gereken önemli haklardır. Özellikle hastane yönetimi ya da doktorunuzla yaşayabileceğiniz sorunlara karşı bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Peki, hasta hakları nelerdir;

  • Her hizmetten her vatandaşın faydalanabilmesi
  • Danışma ve bilgilendirilme hakkı
  • Doktor, hekim seçme hakkı
  • Mahremiyet hakkı
  • İstemediği hiçbir operasyon ya da tedavinin uygulanmaması
  • İstediği şekilde dini ibadetlerinin yerine getirebilme
  • Saygınlık ve hoşgörü ile karşılanma
  • Yoğun bakım dışında refakatçi hakkı
  • Dava açma hakkı

Hastaların sorumluluklarına gelinecek olunursa. Bir hastanın sorumluluk olarak yapması gereken ilk kural doktoruna rahatsızlığını en doğru şekilde anlatması olacaktır. Sizin için uygulanacak tedavi için teşhis çok önemlidir. Yanlış bilgi verildiği taktirde yanlış teşhisler ortaya çıkabilir. Hastanın kendi haklarını bilmesi kadar sorumluluklarını da bilmesi oldukça büyük önem taşımaktadır.

iç mekan, bina, pencere, yer içeren bir resim
Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

En Temel Haklar Nelerdir

hasta- haklari

En temel hasta hakları nelerdir sorusuna değinilecek olunursa. Akla ilk gelen mahremiyet hakkıdır. Hasta hakları kurallarının en başında gelmektedir. Mahremiyet hakkı, kişinin rahatsızlığının ya da nasıl bir tedavi sürecine gireceğinin bilgisi kesinlikle 3. kişiler ile paylaşılmaması gerekmektedir. Ülkemizde çok dikkat edildiğini söyleyemeyiz ama her hastanın böyle bir hakkı olduğunu belirtmek isteriz. Bir diğer temel haklar arasında görünen ise, seçme hakkıdır. Hasta isteği doğrultusunda doktor seçebilmektedir. Hiçbir neden sunmadan doktor değişikliği yapabileceğini belirtmek isteriz.

Hasta Olarak Haklarımızı Bilmenin Önemi

Hasta olan kişinin haklarının öneminden daha çok o haklar hakkında bilgi sahibi olması daha önemlidir. Kişinin hasta olması halinde yasal boyuttaki tüm tedavi seçeneklerinden faydalanabilmesi için oluşturulduğunu söyleyebiliriz. Hastanın tedavi olmasına karar verilmesi halinde tüm detayları doktor tarafından anlaşılır bir dille anlatılmaktadır. Hasta hakları sayesinde göreceğiniz tedavi ya da tedavide kullanılan ilaçların tümü hakkında bilgi sahibi olmuş olursunuz.

hasta-haklari

Eminiz ki sağlığınız her şeyden daha önemlidir. Bizler içinde öyle, ama bilmemiz gerekiyor ki, hastayken sizlere sunulan hakların tümü sizlerin yararına olmaktadır. Bu hakları bilmeniz ver her zaman korumanız gerektiğini belirtmek isteriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.