Trakonya Balığı

0 0
 

Çarpan balığı olarak da bilinen trakonya balığı zehirli bir balık türüdür. Trakonya 5 balık türünün ortak adıdır. Bu  balık, genellikle dipte kuma gömülü olarak yaşar. Kumda pusuya yatarak kendinden büyük olan canlıları çarparak etkisiz hale getirir.  O şekilde bir savunma mekanizması gelişmiştir.

Yaşadığı Yerler

Bu balığının yaşadığı yerler şunlardır:

  • Avrupa kıyıları
  • Akdeniz ve ona bağlı denizler
  • Güney Amerika’nın Büyük Okyanus kıyılarında

Kuma gömülü olarak yaşadığı için, dipteki yaşama biçimine göre vücut şekli ayarlanmıştır. Geniş ağızları yukarıya doğru bakar. Gözleri ise başın tepe noktasına yakındır.

Bu balığın zehri, solungaç kapaklarında geriye doğru uzanan birer keskin dikende ve bunun yanı sıra birinci sırt yüzgecini oluşturan siyah zarlı dikenlerin içlerindeki oluklarda zehir bezleri taşır. Bu dikenlerin batmasıyla deriye boşalan zehir çok ağrı vericidir. Bunun yanında  kalp krizine ve felce sebep olabilir. Bu bağlamda bazı kıyılarda denize girerken dikkatli olmak  gereklidir. 

Trakonya Balığı Türleri

Trakonyanın dört türü de Türkiye sularında bulunur. Bunlar şunlardır:

  • Benekli trakonya: Yalnızca Ege denizi ve Akdeniz kıyılarında yaşar.
  • Rozetli trakonya: Yalnızca Ege denizi ve Akdeniz kıyılarında yaşar. Çünkü sadece o bölgede bulunan deniz dibi onun yaşaması için müsaittir. 
  • Bayağı trakonya: Tüm kıyılarda rastlanabilir. Üç tarafı denizle çevrili olan ülkemizde en az Karadeniz De görülür. çünkü Karadeniz bu dip balığının yaşaması için pek elverişli bir tabana sahip değildir.
  • Varsam trakonya: Ege ve Akdeniz kıyılarında görülür. Diğer takonyalar gibi 40-50 santimetreye kadar büyümez. En çok 15 santimetreye kadar büyür. Ayrıca bu trakonya balığı türünün gözleri üzerinde dikensi çıkıntılar yoktur. Göğüs yüzgeçlerinin biçimi diğer türlerden farklıdır.
trakonya
Trakonya Balığı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.