Taçtan Ofsayt Olur Mu?

0 1

Taçtan ofsayt olur mu sorusuna cevap vermek için öncelikle futbolda ofsayt nedir sorusuna kısaca cevap vermek gerekir. Ancak bu sorunun cevabını çok iyi bilenler bile anlatırken aslında bilmedikleri ortaya çıktığından biz genel futbol terimlerinden anlatacağız.

Ofsayt (Offside) Nedir?

Futbol hakkında çok az bilgisi olan biri bile mutlaka ofsayt kelimesini en az bir kere duymuştur. Ofsayt, futbol oyun kuralları içerisinde gol atmayı zorlaştıran bir kuraldır. Bunun yanında hem hücum oyuncusunun hem de defans oyuncusunun daha dikkatli, çevik ve zeki olmasını gerektirir. Kural şöyle söyler;

  • [“Eğer bir oyuncu top ona doğru atıldığında, takım arkadaşı topa dokunduğu anda ofsayt durumunda ise oyunun içinde aktif bir şekilde bulunamaz.
  • Eğer bir oyuncu rakip yarı sahada gol çizgisine hem toptan hem de son iki defans oyuncusundan daha yakın ise ofsayt pozisyonundadır.”]

Taçtan Ofsayt Olur mu?

ofsayt #109016 - uludağ sözlük galeri

 

Futbolda ofsayt nedir sorusunu daha iyi anlamak için şu aşağıdaki maddeler  umarız yeterli olur.

  • Hücum yönüne göre topun gerisinde olmak gerekir. Futbolcuların oyunun temposu nedeniyle en çok yaptıkları hata da budur. 
  • Rakip yarı sahada olmamak gerekir. Bu durumda kalan futbolcu eğer farkına varırsa geri çekilmeli ama sonradan farkına varırsa topa müdahale etmmeli ya takım arkadaşına avantaj sağlayacak hareketler yapmamalıdır.
  • Topa takım arkadaşı dokunduğu anda gol çizgisi ile arsında kaleci dahil en fazla bir defans oyuncusu bulunması gerekir
  • Rakip takımdan gelen toplarda ofsayt olmaz.
  • Ofsayt pozisyonunda olan oyuncu, ofsayt pozisyonunda olduğu halde oyun içinde aktif değil ise yani topa doğru koşmaz ve kendi takım arkadaşına avantaj sağlamaz ise ofsayt olmaz.
  • Kornerden, Aut atışından ve taçtan ofsayt olmaz. bu durumda sorunun cevabı daha en başta belli olduğu için tekrarlamaksızın anlattığımız zaman Taç atışı ile ofsayt durumuna düşülmez.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.