Stefan Zweig Kimdir? Stefan Zweig Ölümü Nasıl Oldu?

0 0

Stefan Zweig Kimdir?

Stefan Zweig, 28 Kasım 1881 yılında Viyana’da doğan ve 22 şubat 1942 yılında Brezilya’da ölen yazardır. Şiir, deneme, öykü ve oyun gibi birçok alanda eser vermiştir. Bu yazıda Stefan Zweig’in hayatı hakkında bilgiler bulacaksınız.

Stefan Zweig Hayatı

Gençliği

Zweig aslında zengin ve doğduğu günlerin şartlarına göre asil bir ailede dünyaya gelmiştir. Babası zengin bir tekstil üreticisidir. Babasının ismi Moritz’dir. Annesi ise bankacıdır. Annesini ismi Ida’dır. Zweig bu gençlik döneminde de edebi anlamda boş durmamıştır. Dergilere şiir ve makalelerini göndermiştir. Zenginliğin verdiği avantajla da bazı önemli yazarların el yazması koleksiyonlarına sahiptir.

Zweig, Viyana Üniversitesinde felsefe eğitimi aldı. 1904 yılında doktora derecesi aldı. Bu yıllarda ilk şiir kitabını çıkaran yazar, normalde gelenek olarak aile işinde çalışmak zorundaydı. Fakat ilk şiir kitabi ile yeteneğini kanıtlayınca ailesi tarafında aile işini yapmaktan muaf tutuldu.

Bu dakikadan sonra edebi işlerine ağırlık veren Zweig Avrupa’da;

 • Viyana
 • Berlin
 • Paris
 • Brüksel

Arasında durmadan edebi ziyaretlerde bulundu. Bu ziyaretlerde o dönemin ünlü yazar ve şairleriyle tanıştı. Bu süre zarfında roman ve drama yazmaya ağırlık verdi.

I. Dünya Savaşı Sırasında

Savaş patlak verdiğinde vatanseverliği gereği ülkesini destekledi. Savaş Bakanlığı tarafından Sağlık Bakanlığının arşivlerinde görev yapmak üzere görevlendirildi. Bu görevi sırasında savaşın dehşetine tanık olan yazar, “Yeremya” isimli savaş karşıtı bir drama yazdı.

Daha sonra Sağlık Bakanlığındaki görevinden ayrılarak İsviçre’ye taşındı. Savaşın sonuna kadar pasif bir tutum sergileyerek İsviçre’de kaldı. Daha sonra da hayatının sonuna kadar savaş karşıtı oldu ve Avrupa’nın birleşmesini savundu. Dilimize de çevrilen “Mecburiyet” isimli romanı tam da bu konuyu harika bir şekilde ele alan romanıdır.

Stefan Zweig-Mecburiyet kitabı yorumu için buraya tıklayabilirsiniz.

Savaş Sonrası Salzburg Dönemi

Zweig, 1920 yılında Salzburg’a taşında. Bu dönem romanlarını yazdığı dönem oldu. Bu dönemde yazdığı romanlar genelde şu sosyal ve psikolojik konuları içermektedir:

 • Duygusal gerilim
 • Kumar
 • Fuhuş
 • İntihar

Bu dönemde kısa romanları geniş kitleler tarafından okunan Zweig son derece popüler oldu. Fakat bazı yazarlar tarafından kitapları “demir yolu seyahati okuması” olarak nitelendirilerek eleştirildi. Bu eleştirilen kitaplar arasında günümüzde birçok dile çevrilen ve epeyce okuyucu kitlesine ulaşmış şu romanlar bulunmaktadır:

 • Korku
 • Amok koşucusu
 • Bir kadının 24 saati

Nazilerin Yükselişi Dönemi

Hitler’in 1933 yılında iktidara gelmesiyle Stefan Zweig’in kitapları Almanya’da yasaklandı. Avusturya’da dayükselişe geçen fasişizm sonrası polis yazarın evini bastı. Zweig bunun üzerine evinden ayrıldı ve bir daha geri dönmedi. İlk karısından  boşandı ve Londra’ya taşındı.

Londra Dönemi

Bu yıllarda Zweig, Yahudilerin haklarını yeterince savunmadığı için eleştirildi. Londra’da kendi hayatının çok fazla dışına çıkmak istemiyor gibi gözüküyordu. Yine de o dönemde yazdığı romanlar Avrupa’da yapılan zulümleri işliyordu. Bu kitaplardan biri de ülkemizde popüler hale gelen satranç romanıdır.

New York ve Son Durak Petropolis

Zweig ve eşi İngiliz vatandaşı olmalarına rağmen mutsuzdular. Bu mutsuzluğunu ölmeden önce dünün dünyası adlı eserinde Londra’da yaşayan Yahudi mültecileri anlatarak aktarmıştır. 1940 yılında Avrupa’daki korkunç olaylardan uzaklaşmak için New York’a gezmeye gitti. Birkaç ay sonra da Güney Amerika turuna çıktı. Brezilya’yı keşfeden Zweig buraya yerleşerek yeni bir hayata atılmaya karar verdi.

Stefan Zweig Ölümü

22 Şubat 1942 yılında Zweig ve eşi aşırı dozda uyku hapı alarak intihar etti. İntihardan bir önceki akşam komşusuyla satranç oynayan yazar, bir mektup bırakarak neden intihar ettiğini de açıklamıştır. Zweig hapları almadan önce takım elbisesini giyip kravatını takmıştır.

Zweig neden intihar ettiğini mektubunda şöyle açıklamıştır:

“Altmışıncı yaştan sonra tam anlamıyla yeniden başlamak çok özel bir güç gerektiriyor. Ve benim gücüm yıllar süren vatansız yolculuklardan sonra iyice tükendi. Bu nedenle hayatımı doğru zamanda ve doğru bir şekilde sonlandırmamın iyi olacağına inanıyorum.”

Eğer dinleyerek daha iyi aklımda kalır diyorsanız, aşağıdaki videodan Zweig’in hayatı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

Kaynaklar:

1: STEFAN ZWEIG’S LIFE (1881-1942)

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.