Solaklar Daha mı Zeki

0 4

Solaklar daha mı zeki?  Dünyamızda yaşayan insanların sadece yüzde 10’u solak. Bu da aslında solak insanların yaşamını zorlaştırıyor çünkü çoğu alet yapılırken solak insanlar göz ardı ediliyor. Örneğin bilgisayar faresi, gitar vb.. Uzmanlar çocuk gelişiminde  insanların hangi eli kullanacağına nasıl karar verdiği  konusunda emin değiller.Aynı zamanda sağ elini kullanan kişilerin  solak insanlara oranının sürekli yüksek olmasının sebebini de açıklayamıyorlar. Solak olmanın sadece genetik etkenlere bağlı olmadığı ise aşikar. Çünkü tek yumurta ikizlerinin genleri tamamen aynı olmasına rağmen farklı ellerini kullandıkları görülebiliyor.

Yapılan bazı çalışmalara göre genler solaklığın yüzde 25’inden sorumlu. Bunun yanında yapılan çalışmalara göre gebelik sırasında stres yaşamış kişilerin çocukları solak olma eğiliminde.  Solak insanların daha zeki olup olmadığı hakkında kesin bir bilgi yok ama bu makalede konu edeceğimiz gibi bazı bilim adamları bunu desteklerken bazı bilim adamları desteklemiyor.

Solaklar Daha mı Zeki? Sorusuna Bir Kaç Cevap

Sanatçıların Çoğu Solaktır

solaklar daha mı zeki

Sol elini kullanan insanların daha zeki olduğu düşüncesi aslında hatırı sayılır sanatçı ve müzisyenin solak olmasından kaynaklanıyor. Fakat buna rağmen bilimsel bir bulgu henüz bulunmuş değil.

Solakların daha zeki mi oldukları konusunda bilimsel bir kesin bulgu yoktur. Ama solak insanların diğer insanlardan farkı konusunda birçok çalışma mevcuttur.

Bireysel ve Karşılıklı Spor Dallarında Solaklar Daha Başarılı

solaklar daha mı zeki

Bunlardan bir tanesi solak insanların bazı spor dallarında daha avantajlı olması. Yapılan çalışmalara göre solak insanlar özellikle tenis, boks gibi yüz yüze ve karşılıklı yapılan spor dallarında daha avantajlı oldukları saptanmıştır.

Solak olmanın bir başka getirdiği fayda ise solak insanların diğer insanlara göre suyun altında daha iyi görebilmeleridir. Bu bilgi de kesin değildir fakat yapılan çalışmalar bunu göstermektedir ve bunu solak insanların beynin farklı yerlerinin gelişmesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Yapılan başka bir çalışmaya göre ise solak insanların göğüs kanserine yakalanma riski sağ elini kullanan insanlara göre daha fazla.

Beyin Çapraz Çalışır

solaklar daha mı zeki

Sol tarafımızı beynimizin sağ tarafı, sağ tarafımızı da beynimizin sol tarafı yönettiği bilinmektedir. insanların dil fonksiyonlarını daha çok beyinlerinin sol yarım küresinde toplanmıştır. Sağ elini kullanan insanların dil fonksiyonlarının yüzde 95’i beynin sol tarafındayken bu  solak insanlarda yüzde 70’e kadar düşmektedir ve beynin diğer tarafına doğru yayılmaktadır.

Solaklar daha mı zeki daha zeki ? Sorusu  ya da solak olmanın çeşitli faydaları ve zararları hakkında çok fazla söylenti ve araştırma bulunmaktadır. Bunların çoğu küçük araştırmalar olduğu için kesin sonuçlar vermemektedir. Bilimsel çalışmalar yapıldıkça bu gibi sorulara daha net yanıtlar verilecektir bilim insanları tarafından.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.