Sinirlenince Sakinleşmek İçin Ne Yapmalı?

0 0

Sinirlenince Sakinleşmek İçin Ne Yapmalı?

Çağımızda zaman çok hızlı akmaktadır. Akan zaman içerisinde yapmamız gereken sorumluluklarımız ise çok fazladır. Bu da strese sebebiyet verir. Koşturmaca ve stresin doğal sonucu olarak da sinirlerimize hâkim olamayabiliriz. Bunun sonucunda yolumuza çıkan çok sevdiğimiz insanların kalbini kırabiliriz. Buna sebebiyet vermemek için sinirlenince nasıl sakinleşmek gerektiğini bilmeliyiz. Peki, Sinirlenince sakinleşmek için ne yapmalı?

 1. Ortamdan Uzaklaşın

Sinirlenmenize sebep olan durumdan uzaklaşmanız sakinleşmenize ve daha doğru düşünmenize yardımcı olacaktır. Eğer sinirlendiğinizde kapalı bir ortam da iseniz dışarıya çıkıp yürüyüş yapmak sakinleşmenize yardımcı olacaktır. Eğer hararetli bir tartışma içerisindeyken sinirlendiyseniz yanlış bir şey söylemeden sadece ben biraz yürüyüşe çıkacağım deyip dışarı çıkmanız, daha sonra pişman olacağınız sözler sarf etmenizi engeller. Sinirlenmeniz sebebiyet veren durumlar, genellikle acil cevap vermeniz gereken durumlar değildir. Bu yüzden ortamdan uzaklaşıp sağlam kafayla düşünmek her zaman yardımcı olacaktır.

 1. İlk Tepkinizi Kontrol Edin

Eğer sinirlenmeye yatkın bir insansanız muhtemelen ilk tepkileriniz aşırıya kaçmaktadır. Duvarı yumruklama, arabaya tekme atma ya da cep telefonunu fırlatma bu tepkilerden bir olabilir. Bu hareketler size ve çevrenize zarar verir. Bu yüzden mümkün olduğunca ilk tepkilerinizi kontrol altına almaya çalışmalısınız. Bunun için yapacağınız tepkinin sonucunu düşünmeye çalışmalısınız. Göstereceğiniz tepkinin o an işinize yarayacak bir tepki mi ya da sinirlendiğiniz durumu ortadan kaldırmaya yardım edecek bir tepki mi olduğunu düşünmeniz size bu konuda yardımcı olacaktır.

 1. Ayaktaysanız Oturun

Eğer sinirlendiğiniz anda ayaktaysanız oturmanız ve derin bir nefes almanız sinirlerinizin yatışmasına yardımcı olacaktır.  Aşağıdaki aşamaları izlemeniz yararınıza olacaktır.

 • Dik bir şekilde bir sandalyeye oturun
 • 6 ya kadar sayarak burnunuzdan nefes alın
 • Sonra 6’dan 9’a kadar sayarak nefesinizi verin
 • Bunu 10 kere tekrarlayın

Dikkatinizi nefesinize verdiğiniz için bu hareketler beyninizi rahatlatacak ve sakinleşmenizi sağlayacaktır.

 1. Elliden Geriye Doğru Sayın

Sinirlendiğiniz sakinleşmek için dikkatinizi başka bir alan vermek yararlı olacaktır. Bu yüzden 50’den geriye doğru saymak dikkatiniz sayılara vermeniz sağlayacak böylece beyninizi sinirden arındıracaktır. Fakat sayılara karşı da bir soğukluğunuz varsa ve sayılar sizi daha fazla sinirlendirecekse bu yöntemi uygulamayın.

 1. Pozitif Düşünün

Pozitif düşünmek sinirlerinizin yatışmasına yardımcı olacaktır. Sizi sinirlendiren olay hakkında pozitif düşünmeye çalışın. Örneğin trafik sıkışıklığı sizi sinirlendirmiş ise Bunun geçici bir durum olduğunu düşünebilirsiniz. Ya da çözmeniz gereken bir problem ilme karşılaştığınızda üstesinden gelebileceğiniz düşünmek sizi sakinleştirecektir.

 1. Başka Bir Yerde Olduğunuzu Hayal Edin

Sinirlenince sakinleşmek için yapacağınız bu yöntem biraz hayal gücünüz ile ilgili. Sinirlendiğiniz zaman gözlerinizi kapatıp, en çok sevdiğiniz ortamda bulunduğunuzu hayal edin. En küçük detayı bile hayal etmekten kaçınmayın. Ne kadar fazla detay düşünürseniz, sakinleşmeniz o kadar kolay olur.

 1. Müzik Dinleyin

Müzik, dinlenildiği zaman eski hatıraları hatırlattığı araştırmalar tarafından ortaya koyulmuş bir gerçektir. Bu yüzden dinlediğiniz zaman mutlu olduğunuz ya da siz güzel hatıralar bırakmış müziği dinlemeniz sinirlerinizin yatışmasına yardımcı olacaktır.

KAYNAKLAR

(1) Help Calming Down

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.