Sinir Sistemi Görevleri, Özellikleri Nelerdir?

0 0

Sinir Sitemi

Sinir sistemi, vücudun sinir hücreleri ve sinir liflerinden oluşan en karmaşık sistemdir. Sinir sisteminin görevleri arasında değişik duyu organlarından gelen binlerce bilgiyi taşımak, işlemek ve bu gelen iletilere uygun cevaplar oluşturmak bulunur.

Sinir Sistemi Görevleri

Hücrelerin yaşamlarını sürdürebilmeleri, iç ortamın sıcaklık ve kimyasal içerik yönünden sürekli olarak sabit tutulmasına bağlıdır. İç ortamın sabit tutulmasına iç denge bir başka değişle homeostazis denir.

Organizmada iç denge sağlamak için dolaşım, solunum, boşaltım ve sindirim gibi sistemlerin organları sürekli olarak çalışır. Organların bu amaç doğrultusunda çalışmaları sırasında karşılıklı iş birliği ve uyum şarttır. Ayrıca organların faaliyetleri, organizmanın gereksinimleri doğrultusunda değişiklik de gösterir. Örneğin, egzersiz sırasında solunum ve dolaşım hızı artar. Sinir sistemi ve endokrin sistem organizmanın iç ve dış ortamında oluşan değişikliklere karşı çok sayıda düzenleyici işlemleri oluşturan sistemlerdir.

Sinir sistemi görevleri arasında organların karşılıklı iş birliği ve uyum içerisinde ve ihtiyaç duyulan değişkenlikte çalışmasını sağlamak bulunur. Sinir sitemi, iç ve dış ortamda oluşan değişikliklere karşı ani yanıt  oluşturur.

Sinir sistemi vücudun elektrokimyasal iletişim ağıdır. Basit ya da karmaşık her türlü davranış, beynin değişik bölgelerinde yer alan nöron denilen sinir hücrelerinin etkinliği ile gerçekleşir. Beynin çalışabilmesi için nöronlar arasında iletişim zorunludur. Bu iletişim elektriksel sinyallerle sağlanır. Sinir sitemi iç ve dış ortamdaki değişiklikleri alıcılar ile algılar. Bu alıcıların sinir hücreleri ile bağlantıları sayesinde ısı, ışık, mekanik gibi enerji tiplerini sinir hücresinde aksiyon potansiyellerine dönüştürür.

Sinir sisteminin başlıca görevleri şunlardır:

  • Vücut iç koşullarının kontrolünü sağlar. Örneğin tiroid bezini uyararak hormon salgılanmasını sağlar.
  • İstemli hareketleri başlatır ve onların kontrolünü sağlar. Örneğin, yürümek gibi.
  • Omurilik reflekslerinin kontrolünü sağlar. Sıcak bir cisme dokunduğumuzda elimizi hızla çekmek gibi.
  • Hafıza ve öğrenme için gerekli deneyimlerin özümsenmesini sağlar.

Sinir Sistemi Özellikleri

  • Uyarılabilme: İç ve dış ortamda oluşan değişiklikler duyu sinirlerinin uçlarında bulunan alıcılar tarafından alınır.
  • İletebilme: alıcılar tarafında alınan uyarılar taşıyıcı sinirler ile beyin omuriliğe taşınır.
  • Duyuları algılama: Merkeze gelen bilgiler değerlendirilir ve yorumlanır.
  • Uyarıya Cevap Verme:  Merkezden verilen cevaplar motor sinirlerle tepki verecek olan kas veya salgı bezine iletilir.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.