Sinek Yiyen Çiçek Venüs Çiçeği Nedir, Nasıl Yetiştirilir?

0 0

Sinek Yiyen Çiçek Venüs Çiçeği

Sinek yiyen çiçek diye de bilinen sinekkapan venüs çiçeği, sinekkapangiller familyasına ait çok yıllık böcekçil bir bitkidir. Tuzak işlevi gören ilginç biçimli yapraklarıyla sinek gibi ufak böcekleri yakalayarak sindirebilen bir bitkidir. Normalde Kuzey ve Güney Carolina’nın bataklıklarında yabani olarak yetişir. Fakat günümüzde evlerde de yetiştirilebilmektedir.

Sinek yiyen çiçek venüs çiçeği, yetiştiği topraktaki bazı minerallerin eksik olması sebebiyle etçil olarak beslenerek bu eksik besinleri kendine sağlamaktadır. Bir bitkinin hayatı için gerekli proteinleri sentezlemesi için azota ihtiyacı vardır. Venüs çiçeği azotça fakir topraklarda yetiştiği için azotu sağlamak için böcekleri sindirir.

Sinek Yiyen Çiçek Venüs Çiçeği Özellikleri

Sinekkapan venüs bitkisi, soğansı bir toprak altı gövdesinden büyür. Uzunluğu 20-30 santimetreye ulaşan dik bir sapın üzerinde küçük beyaz çiçekler açar. Çiçekler yuvarlak kümeler halinde bir arada bulunur.

Ortalama 8-15 santimetre uzunluğundaki yaprakların uç kesimlerinde kenarları dikensi uzantılarla kaplı iki tane yuvarlak parça bulunur. Bu parça herhangi bir uyarı sonucu birbirine doğru kapanır. Bu parçalar tuzak da denir. Venüs bitkisi bu yolla böcekleri yakalar.

Bu hareketin nasıl başladığı konusu hakkında  hala araştırmalar sürmektedir. Fakat şu ana kadar olan bilgiler ışığında her lopta üç tane olma üzere toplam altı duyarlı tüyün etkisiyle başlatıldığı düşünülmektedir.

Her bir tuzak yaprak 3 ya da 4 böcek yakaladıktan sonra ömrünü tamamlayarak ölür.

Venüs Çiçeği Nasıl Sinek Yer?

Sinekkapan venüs çiçeğinin yapraklarının iç kısmı sineklerin ilgisini çeken kırmızı ve mor renkli pigmnetleri bulundurur. Ayrıca, tuzak kısmı musila denen bir protein salgılar. Böcek veya sinek yaprak üzerine indiğinde bu salgıyı kendine bulaştırır. Bunun sonucunda da yapraklar kapanır.

Venüs çiçeğinin bir böceği yeme aşaması dörde ayrılabilir. Bunlar şunlardır:

 • İlk Başlangıç: Bu aşama böceğin yaprağa konması ve yaprağı tetiklemesiyle yaprağın hızlıca kapanması aşamasıdır. Yaprak saniyenin onda biri gibi bir sürede kapanır. Yakalama sürecinin ayrıntıları hala araştırılmaktadır.

 

 • Sıkma Aşaması:  Bu aşama tuzağın kapanmasından itibaren yaklaşık 30 dakika sürer. Av eğer çok küçük ise tuzak dişleri arasından kaçabilir. Eğer tuzak bir sopa veya yağmur damlaları nedeniyle kapanırsa bir iki gün içinde tekrar tamamen açılır. Eğer bu bir kaç kez tekrarlanırsa bitki ölür.
 • Sızdırmazlık Aşaması: Eğer sinek yiyen venüs çiçeği avını yakalamış ve av kaçmayı başaramamışsa bu evre başlar. Bu aşamada tuzağın dişleri birbirine geçmeyecek şekilde yukarı ve dışarı doğru bükülmeye başlar.Sindirim enzimleri serbest bırakılır ve sindirim başlar. Bu aşama 5 ile 12 gün arasında sürer. Bu süre böcek boyutuna, sıcaklığa ve tuzağın yaşıyla alakalıdır.

 

 • Yeniden Açma Aşaması: Böcek sindirildikten sonra tuzak kendini tekrar açacaktır. Tuzağın içinde sindirilmemiş iskelet kalabilir. Bu da karınca gibi hayvanlar için yeni davet ve yeni av demektir.

Venüs Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Venüs çiçeğinin yetiştirilmesi için 3 şey önemlidir. Bunlar:

 • Işık
 • Su
 • Toprak

Bunların özellikleri nasıl olmalıdır?

Işık

Sinek yiyen çiçek venüs çiçeği ışığı çok sever. Bu yüzden ona verilebildiği kadar ışık verilmelidir. Günde en az 4 saat direkt güneş ışığına maruz bırakılmalıdır.

Su

Venüs çiçeğinde kullanılan su mineral içeriği düşük, damıtılmış su veya yağmur suyu olmalıdır. Çiçeğin tuzaklarına direkt su değdirmeyin. Toprağını daima nemli tutun. Unutmayın ki bu çiçeğin doğal ortamı bir bataklıktır. Fazla da ıslak olmasını sevmezler.

Toprak

Venüs çiçeğinin toprağı besince fakir bir toprak karışımı olabilir. Çoğu insan şu toprak cinslerinin karışımını tercih etmektedir:

 • Turba yosunu diğer adıyla bataklık kömürü
 • Bataklık yosunu
 • Kum
 • İncitaşı diğer adıyla perlit

Aşağıdaki videoda doğal ortamında yetişen bir sinekkapan venüs çiçeğinin böcekleri nasıl yediğini görebilirsiniz. Bazen başarısız da olabilmektedirler.

 

 

Kaynaklar

1-Venus Fly Trap Information

2-Growing Venus Fly Traps

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.