Sertap Yeğin Kimdir?

0 0

Setap Yeğin

Sertap Yeğin, henüz hayatta olan Türk ressamlardan zamansız ve mekansız resimler yapan başarılı bir ressamdır.

Kendi düşünce dünyasında, sanki bu dünyaya ait değilmiş gibi duran bakışlarıyla her zaman anlatacak bir hikâye gizleyen figürlerin gözlerinde siz de kendi hikâyenizi bulabilirsiniz. Rönesans esintilerinin kıyafetlere ve figürlerin tavırlarına yansıdığı resimlerde ressam, klasik resim anlayışının sınırlarını test etmekten de çekinmiyor. Genel olarak oldukça detaycı bir çalışma ile anlattığı hikâyeler, arındırılmış mekânlarda monokrom renk uygulamalarıyla geçmişin figürleri kullanılarak anlatılıyor.

Hayatı ve Ailesi

sertap-yegin

Aslen Erzurumlu olan ressamın doğum yılı ise 1974’tür. Ressamlık kariyerine başlaması, Bursa Uludağ Üniversitesi’nin Eğitim Fakültesi’nde bulunan Resim bölümünden mezun olmasından sonra gerçekleşmiştir.

Ressam, 2003 yılında bu bölümdeki yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra kişisel çalışmaları için daha fazla zaman ayırmaya başladı. Ayrıca 2018 yılında, yaşamakta olan ressamlar arasında önemli bir yeri olan İsviçre doğumlu Odd Nerdrum için bir süre asistanlık yaparak deneyim kazanmış oldu. Ayrıca kendisi, Bursa’da bulunan bir resim atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

Ressamın kendi gibi resim bölümü mezunu olan eşi de Resim öğretmenliği yapmaktadır. Sertap Yeğin, her başarılı erkeğin yanında olan kadınlar gibi çok başarılı bir öğretmen ve harika bir anne olan eşinin kendisinin ilham kaynağı olduğunu söylemektedir. Eşinin kariyerini sonuna kadar destekleyen Emel Yeğin, eşine her daim destek olmuştur.

15 yaşında bir erkek çocukları olan ressam çiftin yakında birlikte bir sergi açmaları da muhtemel görünmektedir.

Yurt dışındaki üniversitelerden aldığı tekliflere henüz evet demeyen başarılı ressam, oğlunun kendisine ilham veren bu ülkede büyümesini istemektedir. Ancak üniversite eğitimi için yurt dışındaki bir okulu tercih etmesi konusunda serbest bıraktığını da ayrıca ifade etmektedir.

Aldığı Ödüller?

Ressam Sertap Yeğin pek çok sergi gerçekleştirmiştir. Resmi olarak aldığı ödüller şimdilik bunlardır:

  • Kalp Vakfı Resim Yarışması Mansiyon Ödülü
  • Şefik Bursalı Resim Yarışması Başarı Ödülü

Sertap Yeğin Sergileri

sertap-yegin

Bu sanatçımız, ilk resmî – kişisel sergisini 2013 yılında, Ankara’da gerçekleştirmiştir. “Tende Işık ve Karanlık” adlı bu resim sergisinden sonra ikinci kişisel sergisini ise bir yıl sonra, İstanbul’da açmıştır. Aynı yıl içerisinde Beyoğlu’ndaki Akademililer Sanat Merkezi’nde bir sergisi daha gerçekleşmiştir.

2014 yılında açmış olduğu bu iki sergiden sonraki sergisi 2017 yılında, “Gidenlerin Ardından” adıyla Ankara’da açılmıştır. Türk ressamın bu sergiden sonra açmış olduğu herhangi bir sergisi ise henüz bulunmamaktadır. Ayrıca Ankara’da bulunan “Galeri Soyut” adlı bir sanat galerisi dâhilinde çeşitli çalışmaları bulunmakta olan ressam, 14 – 17 Mart 2019 tarihinde “Artankara” adıyla düzenlenmiş olan bir fuara da katılmıştı. Bu fuarda ressamın, “Yol” ve “Çelişki” adlı iki önemli eseri sergilenmişti.

(Ressamın “Çelişki” adlı eseri.)

(Ressamın “Yol” adlı eseri

Sertap Yeğin Eserleri

Sertap Yeğin eserleri, genel olarak yağlı boya çalışmalarından oluşmakta olan eserlerdir. Ayrıca ressamın birçok eseri, portreler ya da birkaç kişiden meydana gelen insan grupları gibi çeşitli türlerde olmaktadır. Bu eserlerin pek çoğunda, karanlık bir tema öne çıkmaktadır. Özellikle yağlı boya çalışması olan portre çizimlerinde, ressamın yer vermekte olduğu çeşitli detaylar oldukça dikkat çekicidir.

İnsan yüzündeki detayları eserlerine aktarmakta ustalaşan ressam, eserlerinde genel olarak kadın figürlerine yer vermektedir. Özellikle şu eserleri ise onun resim anlayışını ortaya koyabilmektedir:

 Soyut Sanatçılar

sertap-yegin

Sertap Yeğin’in de içlerinde bulunduğu soyut sanatçılar, eserlerinde daha çok soyut temaları işlemekte olan sanatçılardır. Bu şekilde eser vermiş olan çok sayıda ressam bulunmaktadır. Bu akımı en iyi temsil etmiş olan yerli ressamlarımızın başında, 2019 yılında hayatını kaybetmiş olan İbrahim Balaban gelmektedir. Ayrıca Ferruh Başağa, Sabri Berkel, Abidin Dino ve Nuri İyem de bu konudaki en önemli yerli ressamlardan iki tanesidir.

Bunun dışında, dünya çapında tanınan pek çok yabancı ressam da soyut eserleriyle ünlüdür. Bu ressamlardan bazıları şu şekildedir:

  • Pablo Picasso
  • Barnett Newman
  • Vasili Kandinski
  • Franz Kline
  • Joan Miro
  • Vladimir Tatlin
  • Fernand Leger
  • Man Ray

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.