Sert Su Nedir?

0 0

Sert Su Nedir?

Sert su nedir sorusunun basit tanımı suda çözülmemiş halde kalsiyum ve magnezyum minerallerinin bulunmasıdır.

Suyun sertliğinin etkisini elinizi sabun işle yıkadığınızda elinizde bir kalıntı kalmasıyla anlayabilirsiniz. Bu kalıntıyı kir değildir. Sert sudaki çözülmemiş kalsiyum ile sabun reaksiyona girmektedir. Sabun köpüğü oluşturmaktadır. Saçınızı, ellerinizi ya da elbiselerinizi sert su ile yıkıyorsanız iyi temizlemek için daha fazla sabun veya deterjan kullanmalısınız.

Bulaşık makinesinde bulaşıkları sert su ile yıkamışsanız bardakların üzerinde bir tortu görebilirsiniz. Bu tortu tehlikeli değildir. Fakat göz zevkini bozan bir durumdur. Sert su ısıtıldığı zaman, içindeki mineraller kalsiyum karbonatın katı haline dönüşebilir. Bu da kullandığınız elektrikli aletlerin yaşam süresinin kısalmasına, Suyu ısıtmak için harcanan enerjinin fazlalaşmasına, elektrikli su ısıtıcılarınızın veriminin düşmesine ve boruların tıkanmasına sebebiyet verebilir.

Suya Sertlik Veren İyonlar

Genellikle kalsiyum ve magnezyum iyonları suya sertlik verdikleri görülse de demir, mangan, stronsiyum ve baryum da suya sertlik veren iyonlardandır.

Sert Suyun İşaretleri

 • Tabaklarda ve bulaşık makinesinde beyaz, kireçli noktalar meydana gelir.
 • Kıyafetleriniz sertleşir ve mat renkli gözükür.
 • Banyoda su düşük basınç ile akar.
 • Banyodan sonra kuru deri ve düzleşmiş saçlar.

Suda Sertlik Tayini

Evinizde, suyun sertlik derecesini tespit etmek için şu aşağıdaki yöntemlerden biri kullanılabilir

 1. Evdeki suyunuzu sert olup olmadığını şu basit yöntemle anlayabilirsiniz. Bu yöntem suyun sertliği hakkında yaklaşık bir sonuç verir. Fakat sadece birkaç dakikanızı alır.
 • Temiz bir cam şişe bulun. En az 360 mililitrelik bir cam şişe alın. Eğer cam şişe bulamadıysanız temiz bir kap da olur.
 • Şişeyi su ile doldurun. 360 mililitre suyu ölçün ve şişeni içine dökün.
 • Suyun içine 10 damla sıvı sabun ekleyin. Bazı sabunlar sert suyla diğer sabunlardan daha fazla reaksiyona girerler. O yüzden yaptığımız test kesin sonuç vermeyebilir. Bazı bulaşık deterjanları da sert su ile hiç tepkime vermez bu yüzden bu test için sıvı sabun kullanmak en doğrusudur. Hatta kastil sabunu bu iş için en uygun sabundur.
 • Şişeyi sallayın. Şişeyi elinize alın ve birkaç saniye sallayın. Eğer şişe değil bir kaba koyduysanız kabı güçlü bir şekilde sabunun suyla karışması için güçlü bir şekilde oynatın.
 • Sabun köpüklerine bakın. Şişeyi açın ve suyun üstündeki sabun köpüklerine bakın. Eğer çok fazla köpük var ise suyunuz yumuşak demektir. Eğer sadece birkaç baloncuk var ise sonraki aşamaya geçin
 • Daha fazla sabun ekleyin. Bu işlemi her defasında 10 damla sabun ekleyerek yeterli miktarda köpük gözükene kadar tekrarlayın

20 damla-hafif sert

30 damla-orta sert

40 damla- sert

50+ damla- çok sert

 1. Eğer suyun sertlik derecesini daha kesin bir yöntemle öğrenmek istiyorsanız resmi su kayıtlarındaki içeriklere bakabilirsiniz.
 2. Bazı şirketler böyle analizleri bedavaya yapabilmektedir. Böyle bir şirkete suyunuzun bir örneğini gönderebilirsiniz.
 3. Su sertliğini ölçme şeridi satın alıp bununla ölçüm yapabilirsiniz. Bu şeridi kullanmak çok kolaydır. Şerit kullandığınız suya batırılır. Sonra rengime bakılır. Bu şerit ev için uygundur ama havuz gibi sularda çok doğru sonuç vermeyebilir.
 4. Bir başka satın alabileceğiniz donanım ise su sertliği titrasyon donanımıdır. Bu donanım da küçük bir şişeye suyu doldurup donanım ile birlikte verilen kimyasal madde damla damla eklenir. Suyun değişen rengi size suyun sertliği hakkında bilgi verir.

Sert Su Çeşitleri

İki çeşit su sertliği vardır. Daimi su sertliği ve geçici su sertliğidir.

Geçici Su Sertliği

Geçici su sertliğine kalsiyum ve bikarbonat iyonlarının kombinasyonu sebebiyet verir. Bu su sertliği kaynatılarak giderilebilir. Kaynatma, suda çözünmüş halde bulunan kalsiyum ve bikarbonat iyonlarının birleşerek kalsiyum karbonatı oluşturmasını sağlar. Bu da suyu yumuşatmış olur. Su ısıtıcısında ve banyodan sonra saçımızda oluşan tortu bu kalsiyumkarbonattır. Aşağıdaki kimyasal reaksiyon bu olayın kimyasal gösterimidir.

suyun yumuşatılması kimyasal denklem

Daimi Su Sertliği

Daimi su sertliğinde suyun içerisindeki mineral fazlalığı kaynatılarak giderilemez. Bu sertlik genelde kalsiyum ce magnezyum sülfatlarının fazlalığından meydana gelir. Suyun ısıtılması biraz sadece biraz daha bu mineralleri suda çözünmesini sağlar.

Suyun toplam sertliği bu iki sertlik çeşidinin toplamı ile tanımlanır.

Suların Sertliğinin Giderilmesi

Suların sertliğinin giderilmesi işlemi genel olarak kalsiyum ve magnezyum iyonlarının sudan ayrıştırılmasına dayanır. Farklı yöntemler ve teknolojiler kullanılır. 7

 1. İyon Takası

Suların sertliğinin giderilmesinde uygulanan en eski yöntemdir. Kalsiyum ve magnezyum iyonlarının iki tane sodyum iyonuyla değiştirilmesine dayanır. İyon takası tek parça halinde olan ev sistemlerinde yapılır. Bu sistemlerde mineral tankı denen bir araç bulunur. Bu tankta negatif yük taşıyan kürecikler bulunur. Kalsiyum ve magnezyum iyonları pozitif yüklüdür. Su, mineral tankının içerisinden geçerken bu pozitif yüklü iyonlar, küreciklere yapışır. Sodyum iyonları da bu iyonlar yerine suya karışır.

Sodyum, kalsiyum ve magnezyuma göre daha iyi köpürür. Bu yüzden bu suyla yıkandığınız vakit deriniz sabunluymuş gibi hissedersiniz.

 1. Damıtma

Bu yöntemde su bir kap içerisinde buharlaşana kadar ısıtılır. Su kaynar kaynamaz buharlaşarak diğer bir kaba geçirilir hemen soğutularak tekrar sıvı haline getirilir. Bu yöntemin ucuz olması avantajıdır. Dezavantajı ise bu yöntem küçük miktarda sular için yapılabilir. İkinci olarak bu suyu içme suyu olarak kullanacaksanız tadı biraz kötüdür. Tadını güzelleştirmek için oksijen verme işleminden geçirmek gerekir.

 1. Ters Osmoz

Ter osmoz yöntemi yemek pişirmek ve içmek için kullanılacak su için etkili bir su sertliği giderme yöntemidir. Bu yöntemde osmotik zar haznesi kullanılır. Bu hazne sadece su moleküllerinin geçebileceği ince delikler içerir.

Yaklaşık 35-40 psi basınç uygulanarak su molekülleri itilir. Böylece geriye kalsiyum, magnezyum gibi diğer maddeler kalır. Bu yöntemin dezavantajı çok fazla elektrik kullanımı ve çok fazla suyun atık hale gelmesidir.

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.