Satrançta Rok Nedir ?

0 0

Satrançta Rok Nedir?

Rok, satrançta kale ile şahın aynı anda hareket ettirilmesine izin veren defansif bir hamledir. Rok oyunda sadece bir kere ve belirli şartlar sağlanırsa yapılabilir.

Rok Kuralları

 1. Öncelikle rok hareketinin yapılabilmesi için şahın ve rok hareketini yapacağımız kalenin, oyun başladığından itibaren orijinal pozisyonlarından hiç hareket ettirilmemiş olması gerekir.
 2. Rok hareketini yapabilmemiz için, hareketi yaparken kullandığımız kale ile şah arasında kendi taşlarımız dahil hiçbir taş bulunmamalıdır. Yani kalemiz ve şahımız arasındaki fil, at ve vezirimizin başka bir yerlere oynamış olmamız gerekir.
 3. Eğer şahımıza şah çekilmiş dıurumda ise yani şahımız tehdit altında ise rok hareketi yapılamaz. Eğer oyunun herhangi bir zamanında şah çekildiyse fakat tehdit şah hareket ettirilmeden bertaraf edildiyse rok hareketi yapılabilir.
 4. Rok hareketi yapılırken şahın geçtiği yoldaki kareye bir tehdit var ise rok yine yapılamaz.
 5. Rok hareketi yapıldıktan sonra şahımız eğer tehdit altına girecek ise rok hareketi yapılamaz.
 6. Rok hareketi sırasında kalenin tehdit altında olması rok hareketine engel değildir.
 7. Rok hareketi iki taraftaki kaleden biriyle yapılması oyuncunun tercihine kalmıştır.
 8. Rok hareketi, şahın tarafındaki kale ile yapılacak ise; şah iki kare kaleye doğru hareket ettirilir, kalede şahın üzerinden geçirilerek hemen yanındaki kareye koyulur. Son durumda şah atın orijinal pozisyonundayken kale de filin orijinal pozisyonunda olmuş olur.
 9. Eğer vezir tarafındaki kale ile yapılacak olursa şah yine iki kare kaleye doğru hareket ettirilir, kale şahın üzerinden geçirilerek hemen yanındaki kareye koyulur. Son durumda şah filin orijinal pozisyonundayken, kale de vezirin orijinal pozisyonunda olmuş olur.

 

Rok hareketi ne zaman yapılmalıdır?

 

 • Rok hareketi satrançta estetik bir hareket olduğu için, bu hareketi öğrenen oyuncuların pozisyon elverdiği anda hareketi gereksiz bir şekilde yapma eğilimleri çok fazladır. Rok hareketi 1500’lü yıllarda tanımlanmış bir harekettir. Bu hareketin amacı oyunun hızını arttırmak ve defansif manada oyunu dengelemektir. Bu yüzden bu hareket oyun sıkıştığı anada oyuna ferahlık getirmek için en gerekli zaman da yapılması oyuncunun yararınadır.
 • Satranç oyununda kale çok önemli ve kullanması zor bir silahtır. Genellikle oyunun sonlarında kullanılması akıllıcadır. Rok hareketi de kaleyi bir nevi özgür bırakmayı ve daha etkil hale gelmesini sağlayan bir harekettir. O yüzden Rok hareketi geniş alan bulunduğğunda ve kaleye atak için ihtiyaç doğduğunda yapılması en akıllıca yöntem olacaktır.

 

 • Rok hareketinin ne zaman yapılması en uygunu olacağı konusu aslında oyuncunun kendisine kalmıştır. Kimi oyuncu ilk 5 hamlede hemen bu hareketi kullanmayı tercih eder. Rok hareketi aslında kaleyi özgür bırakan hücuma dayalı bir hareketten çok, savunmaya dayalı bir manevradır. Bu yüzden rakip oyuncu oyunun ortalarına doğru şahı sıkıştırmaya başladığı anda yapılması rakip oyuncunun hamlelerine boşa çıkaracağından zamanlama olarak güzel bir zamanlamadır.

 

 • Rok hareketi şahın önü açıldığı zaman yapılması oyuncunun yararına olacaktır

 

 • Rokun hangi tarafa yapılacağının daha iyi olduğu oyunun nerede geçtiği ile çok alakalıdır. Genelde oyuncular orta alanı kontrol etmeye çalışırlar. Fakat bazen farklı strateji ile bir tarafa doğru yüklenirler. Rok hareketinin ne tarafa doğru yapılacağını rakibin taşlarının olası konumları dikkate alınarak karar verilir. Bazı zamanlarda da kendi hücüm yönümüzün tersi tarafa yapmak akıllıca olabilir.

 

 • Rok hareketinin nereye yapılacağı konusunda şüpheye düşüldüğü vakit şah tarafındaki kalenin seçilmesi daha doğru olacaktır.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.