Satrançta Piyon Nasıl Yer?

0 0

Satrançta Piyon Nasıl Yer?

Satrançta piyon nicelik bakımından güçlü, fakat nitelik bakımından en güçsüz taştır. Her oyuncuda 8 tane bulunur. Bu toplam her oyuncunun sahip olduğu taşların yarısına tekabül eder. Satrançta piyon nasıl yer sorusunun 2 cevabı vardır.

  1. Piyonun normal yeme şeklidir. Piyon normalde ilk hamlesi hariç sadece bir kare ileri doğru hareket eder. Fakat diğer taşlar gibi önüne gelen taşı yiyemez. Önüne bir taş geldiğinde hareket edemez. Ta ki sağ ya da sol ön çaprazına bir rakip taşı gelene kadar. Yani piyon normal hareketi aksine öne doğru çapraz şekilde yiyebilir.

    tablo-1
  2. Fransızca En passat diye tabir edilen yeme şeklidir. Bu hareket sadece piyona has bir harekettir. Diğer taşların hiçbirinde böyle geçerken alma diye bir kural yoktur. Öncelikle bu yeme şeklinde piyon sadece piyonu yiyebilir. Bu hamleyi şöyle tarif edebiliriz. Rakip piyon ilk hamlesini yaptığı sırada iki kare oynamayı tercih ettiyse ve oynadığında üzerinden geçtiği kareyi bizim bir piyonumuz tehdit ediyorsa (tablo-2), piyonumuzu o tehdit ettiğimiz yere koyup yani rakip piyonun arkasına geçip piyonu da yiyebiliriz (tablo-3).
    tablo-2
    tablo-3

     

 

 

 

 

Satranç taşlarının nasıl hareket ettiği hakkında detaylı bilgi için satranç taşları görevleri yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.