Satrancın Faydaları

0 1

Satrancın Faydaları

Satranç en önemli organımız olan beynimiz için en etkili sporlardan biridir. Satranç oyunu 1950-1960 yılları arasında satranç ustası Bobby Fischer sayesinde popüler olmuştur. Günümüzde ise 7’den 70’e oynanan bir spordur. Medyada satranç oynamanın sadece zekiler tarafından yapıldığı yanılgısı mevcuttur. Tam aksine satranç çok güzel bir vakit geçirme sporudur. Satranç belki vücut kaslarını geliştiren bir spor değildir fakat beynimiz için birçok faydası olan bir spordur. Satrancın faydalarını şöyle sıralayabiliriz;

 • Yeni dentritler oluşturur. Beynimizden vücudumuzun sinir hücrelerine sinyal gönderen yapılar dentritlerdir. Satranç gibi oyunlar bu dentritlerin gelişiminde büyük rol oynarlar. Daha fazla dentrit beynin sinirsel iletişimini daha hızlı yapmasını sağlar. Diğer insanlarla rekabete dayanan oyunlar bu dentritlerin gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Satranç da bunun en iyi örneklerinden biridir.

 

 • Beynin iki yarım küresini de geliştirir. Araştırmalara göre satranç oyuncuları, pozisyonları ve oluşan geometrik şekilleri akıllarında tutmak için beynin iki yarım küresini de kullanmaktadır.

 

 • IQ puanın arttırır. Zeki insanlar mı satranç oynar yoksa satranç oynayan insanlar mı zeki hale gelir? Satranç her zekâdan insanın oynayabileceği bir spordur. Her insana göre bir rakip vardır. Dolayısıyla satranç zekâyı geliştiren bir spordur.

 

 • Alzaymır hastalığından korur. İnsanlar gençken her türlü fiziksel organlarını daha çok kullandıkları için, bu organlar her zaman işlevsel kalır. Fakat yaşlandıkça bu organları kullanamayız, kullanmadıkça da işlevlerini kısmen yitirirler. En önemli organımız olan beyin de buna dahildir. Araştırmalara göre 75 yaşından sonra insanlar kullanmadıkları organlar daha çabuk işlevlerini yitirme riskine sahiptir. Bu yüzden satranç gibi beyne egzersiz yaptıran sporlar, insanları Alzaymır gibi hastalıklardan muhafaza eder.

 

 • Yaratıcılık özelliğini geliştirir. Satranç oyunu sırasında oyuncular, rakiplerin alt edebilmek için her daim yeni fikirler ortaya çıkarmaya çalışırlar. Ya da rakiplerini savunabilmek ya da şaşırtabilmek için orijinal hamlelere ihtiyaç duyarlar. Böylece satranç oynamak, onlara alıştırma yaparak yaratıcılık özelliğini geliştirmelerine imkan verir.
 • Problem çözme yeteneği kazandırır. Maç içinde çok fazla problem ile karşılaşılır. Gerek rakibin hücumlarını savmak, gerekse de rakibi zorda bırakacak atak hamleleri yapmak için çabuk ve hızlı düşünmek ve bu problemleri aynı hızda çözmek gerekir. Bu egzersiz bize hayatta da karşımıza çıkacak problemlerde soğukkanlı davranıp, hızlı çözüm bulma yeteneğini kazandırır.

 

 • Planlama ve kuşbakışı yeteneği. Hayatımızda karşılaştığımız problemler çözülemez hal aldığında, çözüm üretebilmek ve hayatımızı planlamak için problemlere bazen yukarıdan kuşbakışı bakabilmek gerekir. Satrançta da aynı şekilde planlama ve pozisyonlara kuşbakışı bakabilme çok önemlidir. Bu yeteneğimizi geliştirir.

 

 • Okuma yeteneğini geliştirir. 1991 yılında 53 ortaokul öğrencisi üzerinde yapılan araştırmaya göre, satranç oynayan öğrencilerin oynamayanlara göre okuduğunu anlama yeteneği daha gelişmiştir.

 

 • Hafıza gelişimini sağlar. Satranç oyununda 6 farklı taş vardır. Hepsinin ayrı hamle özellikleri ve görevleri vardır. Ayrıca rok hareketi gibi birkaç özel hamle ve istisna hamleler mevcuttur. Bunları hepsini akılda tutmak ve yeri geldiğinde hızlıca çağırmak yani hatırlama güzel bir hafıza egzersizidir.
 • Dikkat gelişimi. Çağımızda bilgisayar, cep telefonu, tablet gibi teknolojik aletlerin çoğalmasıyla bir olaya dikkatimizi vermek oldukça zorlaştı. Bu da özellikle çocukların dikkat eksikliğinden ve odaklanamamaktan sınavlarda başarı sağlayamamasına sebep oldu. Satranç oyununda kazanmak için rakibin tehdit ettiği karelere dikkat etmek çok önemli olduğundan dikkat gelişimini sağlar.

 

 • Duygusal Zekâyı geliştirir. Satranç oyununda sadece sayısal zekâyı geliştirmek ile kalmaz, aynı zamanda duygusal zekâyı da geliştirir. Çünkü satranç sadece kendi başına strateji üretmek değil aynı zamanda, üretilen stratejiye karşı rakip oyuncunun nasıl tepki verebileceğini de hesaplamak gerektiren bir oyundur. Bu yüzden rakibin içinde bulunduğu baskı ve psikolojik durumu da hesaba katarak onun gibi düşünmeye çalışmak yani empati kurmak gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.