Satranç Taşlarının Görevleri

4 0

Satranç Taşlarının Görevleri

Satrançta 6’sı farklı olmak üzere 16 tane taş bulunmaktadır. Bunlar kale (2 tane), at (2 tane), fil (2 tane), piyon (8 tane), vezir ve şahtır. Satranç taşlarının görevleri ve hareketleri kendilerine özgüdür

Satranç dizilişi hakkında bilgi için satranç dizilişi yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.
 • Şah

Satrancın en önemli taşıdır. Sayısal anlamda puanı sonsuzdur. Oyunun amacı şahı tehdit ederek, ona kaçabilecek bir alan bırakmamaktır. Bu durum şah-mat diye adlandırılır. Rakip oyuncu şahı tehdit ederse, şah demelidir. Bu durumda şah o tehditten kaçırılmaya çalışılmalıdır. Şah rakip oyuncunun taşlarının kontrolünde olan bölgelere hareket ettirilemez.  Bizim dilimize Şah diye geçen bu kelime İngilizcede Kral (King) diye adlandırılır. Oyunda şah bütün yönlere hareket edebilir fakat her hamlede sadece bir kare ilerleyebilir.

 • Vezir

Satrancın en güçlü taşıdır. Sayısal anlamda puanı 9’dur. Başlangıç dizilişinde şahın hemen yanında yer alır. İngilizce kraliçe manasına gelen Queen kelimesi ile adlandırılır. Bunun sebebi Kraliçenin Avrupa siyasetinde önemli yer tutmasıdır. Bir başka yoruma göre de vezir, şahtan aldığı gücü yansıtır. Bu yüzden sınırsız güce sahiptir. Oyunda vezir; şah gibi bütün yönlere hareket edebilir. Şahtan farklı olarak her bir hamlede istediği sayıda kare ilerleyebilir.

 • Kale

Satranç stratejilerinde önemli rol oynayan taştır. Sayısal anlamda puanı 5’tir. Her oyuncuda iki tane bulunur. Başlangıç dizilişinde köşelerde yer alır. İngilizce rook kelimesi ile adlandırılır. Eski çağlarda kaleler önemli yerler tuttuğu için bu taşa bu isim verilmiştir. Oyunda da görevi kimi zaman şahın önüne set çekmek, kimi zaman da stratejik noktalara yerleşerek gözcülük yapmaktır. Fil ve attan güçlüdür. Vezirden güçsüzdür. Fakat iki kale stratejiye göre bazen bir vezirden biraz güçlü olabilir. Oyunda kale; dikey ve yatay yönlerde hareket edebilir. Her bir hamlede istediği sayıda kare ilerleyebilir.

Ayrıca kale ile şah arasında rok denilen bir hareket mevcuttur. Satrançta rok hareketinin nasıl yapılacağını öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 • Fil

Satrançta ne çok güçsüz ne de çok güçlü olan bir taştır. Sayısal anlamda puanı 3’tür. Her oyuncuda iki tane bulunur. Başlangıç dizilişinde fillerden biri şah ile at arasında, diğeri ise vezir ile at arasında bulunur. İngilizcede bishop kelimesi ile çağırılır. Bu taş bizim dilimizde savaşı filleri hatırlatırken, bazı dillerde elçi manasına gelmektedir. Bir başka yoruma göre ortaçağdaki kiliseleri temsil etmektedir. Bu taş kaleden güçsüzdür. İki tane fil, bir tane kale eş değer güçte diye düşünülebilir. At ile kıyaslandığında ise duruma ve stratejiye göre kimin güçlü olduğu değişmektedir. Fakat fil biraz daha güçlüdür diyebiliriz. Oyunda fil, çapraz hareket eder. Her bir hamlede istediği sayıda kare ilerleyebilir.

 • At

Satrançta yaklaşık olarak fil ile aynı güçte olan bir taştır. Sayısal anlamda puanı 3’tür. Her oyuncuda iki tane bulunur. Başlangıç dizilişinde her iki at da fil ile kalenin arasında bulunur. İngilizcede Knight kelimesi ile adlandırılır. Bu taş atlı şövalyeleri temsil eder. Bu taş oyunda en sıra dışı hareket eden taştır. Oyunun açılışında ilk hamleyi yapabilen taşlardan biridir. Diğeri de piyondur. Oyunda at; her bir hamlede, iki kare yatay bir kare dikey ya da iki kare dikey bir kare yatay hareket eder. Kısaca L şeklinde hareket eder diyebiliriz. Diğer taşların aksine, taşların üzerinden zıplayabilmektedir. Yani hareketi boyunca yolu üstündeki taşların üzerinden geçerek, hareketinin sonlanacağı karedeki taşı yer. Üzerinden geçtiği taşlar bu hareketten etkilenmez.

 • Piyon

Nicelik olarak en fazla bulunan fakat nitelik olarak en güçsüz taştır. Sayısal anlamda puanı 1’dir. Her oyuncuda sekiz tane bulunur. Başlangıç dizilişinde ikinci sırada diğer taşların önünde bulunurlar. İngilizcede pawn kelimesi ile adlandırılır. Oyun açılışında ilk hamleyi yapma yeteneği olan taşlardandır. Bu taş erleri temsil eder. Oyunda temel görevi diğer taşları korumak ve kendini feda ederek rakibe tuzak kurup stratejilerde kullanılmaktır. Eğer tahtanın sonuna ulaşabilir ise tahtanın sonuna vardığında şah hariç istediği taşa dönüşebilir. Geriye doğru gidemeyen tek taştır. Oyunda piyon; her bir hamlede bir kare sadece ileriye doğru hareket edebilir. İlk hamle de ise isterse iki kare ilerleyebilir. Eğer önünde kendi takımından ya da rakip takımdan bir taş var ise ilerleyemez. Karşı oyuncunun taşını ise sadece ileri doğru bir kare çaprazında taş varsa yiyebilir. Piyonun rakibin taşını nasıl yediği ile daha ayrıntılı bilgi için buraya tıklayarak satrançta piyon nasıl yer adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

 Satranç taşlarının görevleri hakkında video izlemek isterseniz, aşağıdaki video serisini izleyebilirsiniz.

4 Yorumlar
 1. Anonim diyor

  çok iyi ya süpper😀😀😀😀

 2. EYLÜL diyor

  e iyimiş kolay valla

 3. Anonim diyor

  e iyimiş kolay valla👍👍👍👍👍👍👍

 4. Anonim diyor

  muhteşem

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.