Salamura Yaprak Nasıl Yapılır?

0 0

Salamura yaprak nasıl yapılır merak edenlere ve çok daha ucuza yapmak isteyenlere harika bir tarifimiz var. Bu tarifle 5 kg yaprak alarak tüm kış boyunca saracağınız sarmalar için yaprak hazırlayabilirsiniz. Salamura yaprak bir kış hazırlığı olarak görülse de yapıldığı andan itibaren tüketilebilir.

Malzemeler

5 kg taze asma yaprağı

5 çay bardağı turşu tuzu ( rafine edilmemiş kaya tuzu)

5 litre su

2 adet 5 litrelik kavanoz.

Salamura Yaprak Hazırlanışı

İlk olarak aldığımız taze asma yapraklarını saplarını koparmadan üst üste diziyoruz. Sonra çaplama dediğimiz şekilde dizdiğimiz bu asma yapraklarını haşlamak için derin bir tencerede suyumuzu kaynatıyoruz. kaynayan suyun içine 5 çay bardağı tuzu ekliyoruz.

Yaprakları çap çap alarak kaynayan suyun içine atıyoruz. 3 dakika bir tarafını 3 dakika diğer tarafını çevirerek toplam 5-6 dakika haşlıyoruz. renkleri değişince alıyoruz. bu 4 ile 6 dakika arasında gerçekleşecektir. yaprakların tazelik ve kartlık durumuna göre bu süre değişiklik gösterir.

Suyun içinden çıkardığımız yaprakları bir leğenin içine çıkarıyoruz. Üzerine kalan sıcak ve tuzlu suyu döküyoruz. En az 12 saat beklettiğimiz yaprakları kavanozlara çap çap dizerken aralarına tuz sepeliyoruz. Kavanozları tamamen yaprakla doldurduktan sonra kalan tuzlu suyu bu sefer de kavanozlara koyarak hava kabarcıklarının çıkmasını bekliyoruz.

Eğer bulabilirseniz üzerine temiz bir taş koyarak bastırıyoruz. Hava almasını engellemek için yaptığımız bu işlem için evdeki bir kaseyi de kullanabilirsiniz. Salamura yaprak yapabilmek işte bu kadar kolay. istediğiniz zaman yaprak çıkarıp sarma yapabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.