Saguaro Kaktüsü Özellikleri Nelerdir?

0 1

Saguaro Kaktüsü

Saguaro kaktüsü, kovboy filmlerinde görülen veya çizgi filmlerde resmedilen kaktüs çeşidinin adıdır. Bu kaktüs çeşidi daha çok Sonoran Çölünde doğal olarak bulunur. Bu çöl Amerika’nın Arizona ve California eyaletlerinde bulunmaktadır.

Saguaro kaktüsü büyük ağaç şeklinde kaktüslerdir. Yaşları ilerledikçe yeni dallar çıkar. Bu dallar diğer bildiğimiz ağaçlardan farklı olarak yukarı doğru uzar. Bu dalların bazıları 25 yaşında olabilir. Fakat bu dallar büyümeye kaktüs  75 yıllık olduğunda, boyu da 5 metre olduğunda başlar.

Saguaro kelimesi Hint kökenli bir kelimedir. Latince bilimsel isimi ise Carnegiea gigantea olarak bilinmektedir.

Saguaro kaktüsü ilkbaharda beyaz çiçekler ve yaz aylarında ise kırmızı meyve ile kaplıdır. Saguaro kaktüsünün büyümesinin en önemli faktörleri sıcaklık ve sudur. Bu kaktüs çeşidi yüksekliğin fazla olduğu yerlerde bulunmaz. 3500 metreden yukarılarda don ve soğuktan dolayı bu kaktüs çeşidi yaşamaz.

Saguaro kaktüsü 150-200 yıl arasında yaşayabilmektedir. Buna karşılık çok yavaş büyüyen bir kaktüs çeşididir. 10 yıllık bir saguaro kaktüsü 3-4 santimetre uzunluğunda olabilir. Saguaro kaktüsü 18 metreye kadar uzayabilir.

Bu kaktüs ABD’de bulunan en büyük kaktüs çeşididir.

Peki saguaro kaktüsü evde yetiştirilebilir mi? Evet yetiştirilebilir. Günümüzde çiçek satan çoğu yerde bulunurlar. Fakat yukarıda da belirtildiği üzere çok yavaş büyüdükleri için muhtemelen resimlerde görülen kadar uzadığını göremezsiniz.

Doğada yaşayan bazı saguaro kaktüslerinin gövdesinde delikler görülebilir. Bu Bir tür ağaçkakan kuşu tarafında oluşturulmuştur. Bu kuşlar kaktüsün gövdesinde depoladığı suyu almak için delik açmaktadırlar. Daha sonra kaktüs bu deliği su kaybını önlemek için kapatmaktadır.

Saguaro kaktüsünün dış derisi pürüzsüzdür. Fakat yüzeyinde dışarıdan görülebilen 6-7 santimetre büyüklüğünde dikenleri mevcuttur. Bu dikenler kaktüse pileli görünüm kazandırır. Aynı zamanda su emerken genişlemesini sağlar. Bu kaktüs 1 ton su emebilir.

Bu kaktüsün kökleri ise sığdır. Bir adet uzun 3 metreye kadar uzayabilen musluk kökü mevcuttur. Onun dışındaki kökleri çok derine inmez. kayalara sarılır.

Bu kaktüs çiçeklerini mayıs ve haziran aylarında açar. Kaktüs üzerindeki çiçeklerin hepsi aynı anda açmaz. Birkaç gün ara ile ya da bir kaç haftalık ara ile açabilir. Çiçekler gece açar ve ikindiye kadar dururlar. Bir ay boyunca çiçeklerin bir kaçı gece açar

Kaynaklar

Saguaro Cactus

Plant Fact Sheet: Saguaro Cactus

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.