Sabah İshali Nedir? Sabahları İshal Neden Olur?

1 0

Sabah İshali

Sabah ishali, sabahları uyanır uyanmaz ya da biraz vakit geçtikten sonra gevşek, sulu dışkı çıkarmak üzere bağırsaklardaki harekettir. Bazen bu durum sabah erken saatlerde uyku sırasında oluşur ve uykuyu bozabilir. Sabah ishali belirli bir hastalığı gösteren bir belirti değildir. Fakat sabah ishali, bazı hastalıkların sonucu ya da habercisi olabilir.

Sabah İshali Nedenleri

Normalde, bağırsak hareketliliği gece yavaşlarken, gün içerisinde hızlanır. Bu durum hormon aktivitesi ve sinir sisteminin bağırsaklar üzerindeki normal etkisidir. Aynı zamanda, gün içinde yeme faaliyetinin süreklilik göstermesi bağırsak hareketlerinin geceye göre daha çok olmasının bir başka sebebidir.

Ayrıca gece uyurken, dışkılama fonksiyonu durdurulur. Bu durumda sağlıklı, uyku düzeni olan bir insanda sabah dışkılama isteği uyanması doğal bir durumdur. Fakat, bu durumun rahatsız edici boyutta ve sulu bir şekilde olması ya da sabah erken saatte uykudan uyandıracak şekilde rahatsız edici olması bir sorun olduğunu gösterir.

Sabah ishalinin birkaç nedeninden bazıları şunlardır;

1) Rahatsız Bağırsak Sendromu (IBS)

IBS fonksiyonel bir bağırsak rahatsızlığıdır. Bağırsak hareketlerinde değişiklik, ağrı ve şişme gösterir. Bu rahatsızlık herhangi bir hastalık yokken ortaya çıkabilir. Bağırsak hareketlerini hızlandırır ya da yavaşlatır. Stres ve bazı yiyecekler bu durumu hızlandırır. Bu rahatsızlık, sabah kalktıktan kısa süre sonra ve her yemekten sonra dışkılama ihtiyacı hissettirir.

2) İnflamatuar bağırsak hastalığı (IBD)

Bu rahatsızlık kronik bir bağırsak hastalığıdır. Bağırsak duvar iltihabı ile meydana gelir. Bu hastalıkta ishal mukuslu ve kanlı olabilmektedir. Sabahları özellikle ishale sebebiyet vermemekle birlikte, ishal genellikle sabah uyanır uyanmaz başlar. Eğer, hastalık ileri boyutta ise ishal uykudan uyandıracak kadar kötü olabilir.

3) Antibiyotik İle İlişkili İshal

Antibiyotik kullanımı sırasında normal bağırsak florası rahatsız edilmiş olabilir. Bağırsaklarda birçok yararlı bakteri bulunmaktadır. Antibiyotikler bu bakterilere de zarar vermiş olabilir. Bu durumda çoğu vakalar kısa süre içerisinde kendiliğinden düzelir.

4) Kötü Madde Alışkanlıkları

Nikotin ve alkol bağırsak tahrişine sebep olmaktadır. Bu maddeler de genellikle geceleri aşırı miktarda kullanılır. Eğer önceki gece bu maddeler fazlaca kullanılmışsa sabahları ishale sebebiyet verirler.

5) Gebelik

Östrojen ve HCG gibi hormonların yüksek seviyesi ishale sebep olur. Bu hormonların yükselmesi sabahları ishale sebep olur.  Hamileliğin ilk üç ayında bu durum daha çok görülür.

6) Psikososyal Stres

Bağırsak hareketleri uyurken ve rahatken azalır. Bir kişi yoğun endişeli ve stresli duygular ile uyandığında bağırsak hareketleri hızlanır. Bu da sabah ishale sebeb olur. Endişe ve stres ortadan kaldırıldığında bu sorun çözülür.

7) Gıda Alerjileri

Karın krampları, ishal ve şişkinlik gıda alerjileri ve intoleransları açısından ortak şikayetlerdir. Sık görülen gıda alerjileri;

 • Süt
 • Gluten
 • Fıstık
 • Yumurta
 • Buğday

8) Diğer Nedenler

 • Vücut saatindeki ani değişiklikler.
 • Gün içerisinde yoğun fiziksel aktivitelerde bulunmak.
 • Uyanır uyanmaz yemek yemek.
 • Sabahları kahve ve sigara içmek.

Kaynaklar

 1. Morning Diarrhea (Daily, Chronic) Causes and Treatment
1 yorum
 1. Anonim diyor

  ben saha gelinlikle kahvaltından sonra çok sıkıştı rıyo kendimi tuvalete zor atiyorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.