Sabah Elma Yemek

0 0

Elma, ülkemizde sevilen meyvelerin başında gelmektedir. Ülkemizde elma genellikle yemeklerden sonra meyve saatimizde kimi zaman ısırarak, kimi zaman da dilimlere ayırarak yediğimiz bir meyvedir. Elma yemenin birçok faydası vardır. Peki sabah aç karnına elma yemek faydalı mı ?

Elmanın faydaları hakkında daha fazla bilgi için “Elmanın Faydaları” adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Sabah Aç Karnına Elma Yemek Metabolizmayı Hızlandırır

Sabah aç karnına elma yediğiniz zaman metabolizmanız hızlanır. Fakat hemen kilo vermeyi beklemeyin. Bir tane sadece ufak bir etki yapar. Eğer gerçekten metabolizma hızınızı çok fazla artırıp kilo vermeyi düşünüyorsanız, elmanın yanında diğer protin zengini yiyecekleri de yemelisiniz.

Günlük beslenme sırasında biz enerji veren yiyecekler yediğimiz zaman metabolizmamız hızlanır. Yağ içeren yiyeceklerde çok enerji yoktur. Karbonhidrat içeren yiyeceklerde yağlara göre üç kat daha fazla enerji bulunur. Protein içeren yiyeceklerde ise karbonhidrat içeren yiyeceklerin sekiz katı daha fazla enerji bulunur. Bu yüzden protein zengin içerikli yiyecekler metabolizmayı diğerlerine göre daha fazla hızlandırır.

Elmadaki enerjinin çoğu karbonhidrattan kaynaklanır. Sabah aç karnına elma yediğiniz zaman metabolizmanız hızlanır fakat elmayı yulaf ve yoğurt gibi protein zengin içerikli besinlerle desteklemeniz gerekir.

  • Sabah Aç karnına Elma Yemek Uykunuzu Açar

Eğer güne egzersiz ile başladıysanız elma size uzun süre çalışmanız için gerekli duyduğunuz enerjiyi sağlar. Aynı zamanda uykunuzu açar. Eğer uykunuzu açmak için sabah aç karnınıza elma yemek yerine kahve içmeyi tercih ederseniz sizi uyanık tutabilir. Fakat kahve size uzun süreli enerji sağlamaz. Sabah aç karnına elma yemek sizi uyanık tutacağı gibi size uzun süreli enerji sağlar ve lifler sayesinde midenizi dolu hissettirir.

  • Sabah Aç Karnına Elma Yemek Sindirim Sisteminizi Rahatlatır

Elma yemek sindirim sistemini rahatlatmaktadır. Eğer kilo vermek için diyet yapıyorsanız kabızlık problemi ile karşılaşmanız mümkündür. Sabahları aç karnına yediğiniz elma hem sizi kabızlıktan kurtaracak hem de midenizi tok tutmaya yardım edecektir.

  • Sabah Aç Karnına Elma Yemek Kandaki Glikozu Düzenler

Sabah aç karnına yediğiniz elma kandaki şeker seviyesini düzenler. Bu da diyabet hastalığına sahip olan ya da diyabet riski taşıyan insanlar için çok önemlidir.

  • Sabah Aç Karnına Elma Yemek Diş Sağlığınızı Korur

Elma sahip olduğu lifler sayesinde tükürük salgısını arttırır. Tükürük salgısı da özellikleri sayesinde dişlerimizdeki bakterileri yok eder. Eğer Sabahları diş fırçalamaya ve kahvaltı yapmaya vakit bulamazsanız diş sağlığınız için bir adet elma yemek bu problemi çözmenize yardımcı olur. Hem tükürük salgısını arttırarak dişlerinizi korur hem de lifleri sayesinde sizi tok tutar.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.