Rüya Neden Görülür

0 0

Rüya, Biz uyurken beynimizin oluşturduğu resim ve hikayelerdir. Rüya neden görülür sorusuna cevap arayan bilim dalı onirolojidir. Bilim dünyası rüyaları anlama ve rüyaların bilimsel açıklaması hakkında çalışmalarını derinleştirmesine rağmen neden rüya gördüğümüz hakkında kesin bir yargıya varmış değiller. Fakat bazı fikirler ortaya atmış bulunmaktadırlar. İşte bilim adamlarının ortaya attıkları rüyanın 8 bilimsel açıklaması.

Rüya Neden Görülür

  1. Arzu giderme

Rüya konusunda derinlemesine araştırma yapan ilk bilim adamlarından bir Sigmund Freud. Yüzlerce hastasının rüyalarını analizi sonucunda, rüyayı insanların arzu gidermek için gördüğü kanısına varmıştır. Bu teoriye göre herhangi bir rüyanın sebebi elde etmek istediğimiz bir şeyi sembolik olarak ya da tam olarak rüyamızda görmemizdir. Mesela bir arkadaşıyla anlaşmazlığa düşen bir insan, rüyasında o arkadaşını ağlarken görebilir. Freud’a göre bunu sebebi arkadaşına zarar vermek istemeyen insan aynı zamanda bu anlaşmazlığın üstesinden gelme arzusunu arkadaşının ağladığını görerek giderir.

  1. Sinirsel Uyarıların Tesadüfi Yan Etkileri

Bu teoriye göre rüyalar bizim sahip olduğumuzu fark etmediğimiz istekler ve duygulardır. J. Allan Hobson’a göre Bizim beynimizde olan fakat farkında olmadığımız duygu, istek ve hisler bazı sinyaller oluşturur. Bu sinyalleri beynimizin yorumlamaya çalışması sonucu rüyalar oluşur. Bu da bizim neden karışık rüya gördüğümüzü açıklamaktadır. Gün içinde fark edemediğimiz hislerimizi beynimizin yorumlamaya çalışması sonucu gece rüyamızda karışık rüyalar oluşmaktadır.

  1. Kısa Dönem Hafızanın Uzun Dönem Hafızaya Kodlanması

Bu teoriye göre rüyalar, sinir uyarılarının beynimizde oluşturduğu rastgele hikayelerden daha fazlasıdır. Jie Zhang’e göre, Beynimiz daima anı kaydeder. Bunun için uyanık ya da uykuda olmamızın farkı yoktur. Rüyalar bilincimizin geçici kaydetme alanlarıdır. Rüyalar, Anılarımızı kısa dönem hafızadan uzun dönem hafızaya geçirmek için tutuğumuz alanlardır

  1. Gereksiz koleksiyonlar

Bu teoriye göre, beynimiz gün içerisinde yaşadığı olaylardan çıkardığı bilgileri rüyada birleştirip karşımıza çıkarıyor. Böylece gerksiz beynimiz gereksiz düşünce ve bilgilerden temizliyor. Yani biz unutmak için rüya görüyoruz. Rüyalar, gün içinde elde ettiğimiz gereksiz bilgileri elemek için beynimiz tarafından meydana getiriliyor.

  1. Öğrendiklerimizi Birleştirme

Bu teori bir önceki teorinin tam tersini iddia ediyor. Rüyaları unutmak yerine hatırlamak için gördüğümüzü söylüyor. Aynı Jie Zhang’in teorisinde olduğu gibi rüyaları öğrendiğimiz bilgileri sürdürebilmek için görürüz.

  1. Ölü Taklidi Yapan Hayvanlara Olan Benzerlik

Bu teori evrim teorisin destekleyen bir teoridir. Bazı çalışmalara göre rüya gören insanlar ile düşmanlarından korunmak için ölü taklidi yapan hayvanların güçlü benzerlikler gösterdiği ortaya koyulmuştur. Beynimiz uykudayken, uyanık olduğumuz durumdan farklı davranışlar sergiler. En büyük fark dopamin gibi insanın vücudun aktivitesiyle ilgili kimyasalların tamamen salgılanmasının kesilmesi. Bu durum düşmanlarından korunmak için ölü taklidi yapan hayvanlar ile benzerlik gösterir. Bu yüzden, Evrimleşen yaratıklar olarak insanlar, daha önceki ölü taklidi tecrübelerini sürdürmemektedir. Onun yerine defans mekanizması olarak rüyalar görmeye başlamışlardır.

  1. Tehdit Simülasyonu

Bu teori de yine bir önceki teori gibi evrim teorisi ile düzgün bir şekilde bağdaşır. Bu teoriye göre, İnsanlar bu tehdit dolu rüyaları uyanık haldeyken karşılaşacakları gerçek tehditlerden korunmak için görmektedirler. Yani insanlar rüyaları, onlara genleriyle evrim yoluyla geçen tehditlere karşı yaşam mücadelesi verme duygusundan dolayı görmektedirler. Maalesef, bu teori rüyalardan insanların neden bir ailecek kahvaltı gibi güzel olaylarda gördüklerini açıklamamaktadır.

  1. Problem Çözme

Bu teoriye göre, rüyalar uyanık haldeki durumdan daha etkili bir şekilde problem çözebilme yeteneğine sahip olduğumuz tiyatrolardır. Bunun sebebi, beynimizin rüyalarda parçaları uyanık haldeki durumdan daha çabuk ve etkili şekilde birleştirebilmesidir. Yani bir insan uyanıkken bir soru sorduğumuz zaman, o insan rüyasında bunun çözümünü görebilir.

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.