Propolis Nedir, Nereden Alınır, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

0 2

Propolis Nedir?

Propolisin diğer adı arı tutkalıdır. Propolis nedir diye sorulacak olursa; arı kolonisinin özel olarak bu iş için çalışan işçi arı grubu tarafından özenle toplanıp hazırlanan çok kıymetli bir arı ürünüdür.

Bir başka arı ürünü arı ekmeği hakkında bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Propolis;

 • Bitkilerin tomurcukları
 • Ağaçların genç sürgünleri
 • Yaprak sapları üzerinde bulunan yapışkan biyolojik ürünlerden arı tarafından oluşturulan bir karışımıdır.

Propolis İçeriği

Propolis, değişik kaynaklardan elde edildiği için kimyasal yapısı çok karmaşıktır. Bu yüzden insanların bu ürünü üretmesi tıpkı süt ve bal gibi mümkün değildir. Propolisin içeriği, arıların bulunduğu yere ve ulaşabildikleri ağaç ve çiçeklere göre değişebilir. Bu değişiklik çok büyük oranda olmaz. Aynı bal gibi olur. Bilindiği gibi balın da farklı çeşitleri vardır.

Propolisin içinde 300’e yakın bileşik tespit edilmiştir.Bu bileşikler içinde en geniş olanı flavonoid pigmentleridir. Bu maddelerin antioksiadan özelliklere sahip olduğu bilinir. Meyve ve sebzelerde bolca bulunur. Propolis bunların dışında şu maddeleri ihtiva eder:

 • Reçine
 • Etersi yağ
 • Çiçek tozu
 • Vitamin B1, B2, B6
 • Vitamin C
 • Vitamin E
 • Nikotinik asit
 • Pantotenik Asit
 • Bakır
 • Manganez
 • Demir
 • Kalsiyum

Propolisin Faydaları Nelerdir?

Propolisin ne olduğunu öğrenen kişilerin aklına gelen soru süt ve bal gibi doğal bir ürün olan propolis ne işe yarar sorusu olur. Günümüzde propolisin ne işe yaradığı hakkında çeşitli çalışmalar devam etmektedir. Geçmiş çağlarda ise propolis; 

 • Yunanlılar tarafından apse tedavisinde kullanılmıştır.
 • Asurlular tarafından enfeksiyonla savaşmak ve iyileşme sürecine yardım etmek amacıyla kullanılmıştır.
 • Mısırlılar tarafından ise mumyaları mumyalamak için kullanılmıştır.

Günümüzde ise tamamlanmış çok fazla çalışma olmamakla birlikte şu özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir:

 • Bakteri önleyici
 • Virüs önleyici
 • Mantar önleyici
 • Enfeksiyon önleyici

Propolisin sağlık açısından faydaları şunlardır:

1. Doğal Antibiyotik

Antibiyotik günümüzde çok kullanılan ilaçlardandır. Fazla antibiyotik kullanımı sonucunda vücut antibiyotik direnci geliştirir. Bu durum, bir daha hasta olunduğunda alınan antibiyotiğin işe yaramamasına ya da daha fazla antibiyotik alınmasına neden olur.

Propolis doğal olarak antibiyotik görevi görerek antibiyotik direnci kazanmanıza engel olur. Aynı zamanda vücudun hastalıklara karşı doğal direnç kazanmasını sağlar.

2. Kanser Tedavisinde Yardımcı

Propolisin kanserle savaşta yardımcı rolü olduğu düşünülmektedir. Bir araştırmaya göre, Propolis;

 • Kanserli hücrelerin çoğalmasını önleyerek
 • Kanserli hücrelerin birbiriyle iletişimini engelleyerek
 • Sağlıklı hücrelerin kansere yakalanma olasılığını azaltarak

Kanser tedavisine yardımcı olmaktadır.

3. Kan Şekerini Düzenler

Diyabet, milyonlarca insanın dert yandığı bir hastalıktır. Diyabet yakalanan insanlar insülin gibi çeşitli ilaçları ömür boyu kullanmak zorunda kalırlar. Araştırmalara göre, propolis kan şekerini arttıran enzimleri inhibe edebilmektedir. Propolisin içeriğindeki antioksidan bileşiklerin kan şekerini stabilize edici faydaları olduğuna inanılmaktadır. 

4. Yara Tedavisinde

Propolisin içeriğinde “pinocembrin” isimli bir flavonoid bulunur. Bu madde, mantar önleyici özelliğe sahiptir. Bu özelliğin yanında mikrop önleyici ve enfeksiyon önleyici özellikleri de vardır. Bu özellikler sayesinde propolis, yara iyileşmelerinde yardımcı olur.

Yapılan bir çalışmaya göre propolis yeni sağlıklı hücre büyümesini hızlandırarak travmatik yanıkların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilmektedir.

Bir başka çalışmaya göre ise, alkollü propolis ekstresi ağızdaki yaralarda steroid kreminden daha etkilidir. Propolis, yaranın iyileşmesini yavaşlatan mast hücrelerinin azaltılmasında etkilidir.

5. Uçukların Tedavisinde

Yapılan bir çalışmaya göre, içerisinde yüzde 3 oranında propolis bulunan bazı kremler, günde üç kez uygulandığı zaman uçukların iyileşmesinde ve  vücudu gelecekteki uçuklara karşı korumada etkili olmaktadır.

 6. Solunum Yolları Enfeksiyonları İyileşmesi

Propolisin; grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi üst solunum yollarında meydana gelene enfeksiyonlarının süresini ve belirtilerini azaltmaya yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

Propolisin yukarıdaki faydalarının yanında başka faydaları da şüphesiz ki araştırmalar derinleştikçe ortaya çıkacaktır.

Propolis Nasıl Kullanılır?

Propolisin kullanım şekilleri çok çeşitlidir. Günümüzde gıda takviyesinden tutun, kreme kadar bir çok alanda propolisten yapılmış ürünler bulunmaktadır. Bunlar:

 • Propolis Tozu
 • Propolis Spreyi
 • Propolis Kremi 

Bu ürünler günümüzde birçok mağazada bulunmaktadır. Bu ürünlerin üzerinde yazan talimatlara uyulması tavsiye edilir. Çünkü, eğer bir ürün pakete girmişse saf olarak kalmamıştır. İçinde başka ürünler de bulunma ihtimali yüksektir. Peki, saf olarak sadece propolis nereden alınır?

Propolis Nereden Alınır?

Propolisi saf olarak alıp kendi ürünlerinizi yapıp kullanmak ya da propolisi sadece balla karıştırarak tüketmek isteyebilirsiniz. Bu durumda propolis nereden alınır? Tabi ki diğer tüm doğal ürünlerde olduğu gibi kaynağından yani bir arıcıdan almanız gerekir.

Eğer doğal propolis arıyorsanız, direkt arıcıdan saf olarak propolis ve bal almak istiyorsanız 0532 224 85 14 numaralı telefonu arayarak sipariş verebilirsiniz.

Propolis Zararları Var mıdır?

Öncelikle propolisten yapılan ürünlerin yararları konusunda yeterli akademik çalışma henüz yoktur. Fakat, paketlenmiş şekilde satılan propolis ürünlerinde diğer içeriklere bakmak ve doktora danışmadan tüketmemek gerekir. 

Diğer yandan eğer doğal olarak bir arıcıdan propolis almışsanız, bunun bal almaktan çok farkı yoktur. Propolis doğal bir üründür kararında yenildiğinde zararı bulunmamaktadır. Tabi ki her ürün gibi fazla tüketildiğinde yan etkilere sahip olabilir.

Propolisi Kimler Kullanamaz?

Kanama Bozukluğu Olanlar

Propolis, kan inceltici ilaçlar alan veya kanama bozukluğu olan kişilerde kanama riskini artırabilir. Propolis kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir.Bu yüzden planlı bir ameliyattan en az iki hafta önce propolis almayı kesmeniz önerilir.

Parazitin Neden Olduğu Enfeksiyon Sahipleri

Parazitlerin sebep olduğu enfeksiyonlar söz konusu olduğunda, bir doktora danışmadan parazitler için tek tedavi olarak kullanılmamalıdır.

Astım Hastaları

Astımınız varsa, bazı uzmanlar propoliste bazı kimyasalların astımı daha da kötüleştireceğine inandıkları için  tamamen kaçınmayı tavsiye ederler. Ancak, propolisin astım açısından yararlı etkilerini gösteren bir araştırma bulunmaktadır. Bu yüzden astım hastasıysanız, propolis kullanmadan önce doktorunuza başvurunuz.

Bala Alerjisi Olanlar

Bununla birlikte, bal veya arılara karşı alerjiniz varsa, propolis içeren ürünlere karşı da bir reaksiyonunuz olacaktır. Uzun süre kullanıldığında kendi alerjik reaksiyonuna da neden olabilir. 

Hamileler ve Bebek Emzirenler

Hamileyseniz veya yeni doğum yapmış ve bebek emziriyor iseniz, propolis almadan önce doktorunuza danışın.

Devam eden sağlık sorunlarınız varsa veya herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, propolis kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Propolisin faydaları hakkında İbrahim Saraçoğlu’nun konuşmasını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

 

KAYNAKLAR:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.