Proaktif Ne Demek?

0 2

Proaktif Ne Demek

Proaktif dilimize İngilizceden geçmiş bir sözcük olup İngilizcesi “proactive”dir. Kelime manası olarak, olabilecek herhangi bir aksilik karşısında önceden hazırlıklı olmak demektir.

Diğer bir ifadeyle, içinde bulunduğunuz ortamda problem oluştuktan sonra çözmeyi beklemek yerine problem oluşmadan onu engelleyerek kontrol etmektir. Proaktif insanlar daima geleceğe bakar ve hep bir şeyler ile uğraşır. Eğer bir yer onun sorumluluğu altındaysa pasif olarak izlemez, aktif olarak olaylara dahil olur.

Proaktif İnsanların Özellikleri

Proaktif insanlar organizasyonlarda etkilerinin her an ve sürekli gözükmesini isterler. Aynı zamanda sorumluluk üstlenir ve diğer insanlarla işbirliği taparak çalışmalarını sürdürürler.

 1. Uzun vadeli Düşünürler

Proaktif insanlar gün gün detayları düşünebilmeli ve büyük resmi görebilmelidirler. Birkaç ayı kapsayacak planlar yapabilmelidirler. Çünkü uzun vadeli planlar kısa vadedeki işleri yapma da yön gösterici olurlar.

 1. Diğer İnsanlara İlham Verirler

Bir organizasyonun başarıya ulaşamamasındaki sebep genellikle organizasyonun çalışanlarının yeterli güdüye sahip olmadıkları için işlerini aksatmalarıdır. Proaktif insanlar kendi kendilerini güdüleyebildikleri gibi etraflarındaki insanlara da bu konuda yardımcı olurlar. Onlarla iletişime geçer varsa kişisel sorunlarını dinler, onların da güdülenmesini sağlarlar.

 1. Muhteşem dinleyicidirler

Bir organizasyon içerisinde çalışanlar kendilerinin umursanmadığını düşünebilir. Ya da sorunlarının kimsenin umurunda olmadığını düşünebilirler. Bu durumda motivasyonlarını etkiler ve iş verimleri azalır. Eğer organizasyonun lideri proaktif bir insan ise bu durum gözükmez. Çünkü onlar muhteşem dinleyicidirler ve daha çalışanlar bu psikolojiye girmeden onlar zaten orunları dinlemiş ve çözüm üretmişlerdir.

 1. Organizasyon yetenekleri kuvvetlidir.

Normal liderler organizasyonu dışarıdan izler ve bir problem ile karşılaşıldığında çözmeye çalışır. Proaktif liderler ise kendileri de organizasyonun bir parçasıdır. Böylece diğer insanları da organize etmek de daha başarılıdırlar. Aynı zamanda problemleri yerinde keşfettikleri için onlar büyümeden çözüme kavuştururlar.

 1. Organizasyonun her Alanı ile ilgilidirler.

Normal liderler genellikle kendi işleri ile ilgilenirler ve bilmedikleri konuları diğer uzmanlara bırakırlar. Bir aksaklıkla karşılaştıklarında çaresiz kalabilirler. Proaktif insanlar ise organizasyonun her alanı ile ilgili bilgi sahibi olmaya çalışıp fikirler üretirler.

 1. Soğukkanlıdırlar

Proaktif insanlar yaptıkları bir işi daha önceden planlarlar. Hangi alanlarda başarısız olabileceklerin daha önceden hayal ederler. Bu yüzden herhangi bir olumsuzluk ile karşılaştıkları zaman bu duruma hazırlıklıdırlar. Bu sayede soğukkanlılıklarını muhafaza edebilirler.

 1. Eleştiriye Açıktırlar.

Proaktif insanlar her daim kendilerini eleştiriler. Çünkü hatalarını görmek isterler. Bu sayede hatalarını daha kolay düzeltebilirler. Kendilerini eleştirdikleri gibi diğer insanların eleştirilerine de kulak verirler.

Proaktif olmanın yararları

 1. Farklı durumlara karşı hazırlıklı olunmuş olur. Bir aksilikle karşılaşıldığında ikinci bir plan mevcuttur.
 2. Zaman ve para tasarrufu sağlanır. Her şey önceden planlanıldığı için boşa zaman geçirilmez.
 3. Problemler ortaya çıkmadan çözülür. Böylece problemlerden doğan anlaşmazlıklar ve kavgalar minimum seviyeye inmiş olur.
 4. Değişiklik için neye ihtiyacın olduğu önceden bilinir. Özellikle iş dünyasında hızla değişen teknoloji ve ortaya çıkan yenilikler rekabeti üst seviyeye çıkarır. Proaktif bir girişimci zayıf yönlerini önceden bileceğinden yeniliklerle rekabet edebilir.
 5. Beyin rahatlığı sağlar. Ne zaman ne yapacağını bilmek, ne yapacağını düşünmekten çok iyidir.

Nasıl Proaktif Olunur?

 1. Kendinizi Sorgulayın.

Kendinize şu soruları sorun

 • Evimde iş yerimde ya da bulunduğum diğer ortamlarda ne gibi görevlerim var?
 • Hangi görevlerim dikkat istiyor?
 • Büyük gruplar içerisinde ne gibi görevler üstlenmeliyim?

 

 1. Görevlerinizi Daha Etkili Yerine Getirmek İçin Plan Yapın.

Yapmanız gereken görevleri bir kâğıda yazın. Bu görevleri yapabilmek için gereken donanımları belirleyin. Bu donanımlardan sahip olduklarınız işaretleyin. Sahip olmadıklarınızın farkında olup en kısa sürede bu bilgileri kazanmaya çalışın.

 1. Problemleri Büyümeden Engelleyin.

Karşılaşabileceğiniz problemleri düşünün. Bu problemlere karşı ne gibi önlemler alacağınıza karar verin. Problemler büyümeden bu kararlarınızı uygulayın.

 1. Gün Gün İlerleyin.

Yapacaklarınızı planlayın. Her gün ne yapmanız gerekiyorsa onu yapın. Vakti gelmeyen durumlar için endişelenmeyin. O an ne yapmanız gerekiyorsa o nu yapın. Önceliklerinizi belirleyin. İşlerinizi önem sırasına göre halledin. Anı yaşayın.

 1. Gereksiz Görevleri Eleyin.

Bazı görevler gereksizdir. Zaman kaybına sebebiyet verir. Daha sonra da vicdan azabı çektirir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için hangi görevinizin gerekli hangisinin gereksiz olduğu konusunu iyi analiz edin.

 1. Rutin Olan Şeyleri Belirleyin.

Bazı yapmanız gereken görevler rutindir. Her gün aynı şeyi tekrarlarsınız ve sadece boşlukları doldurursunuz. Zaman kaybını engellemek için böyle işler için şablon oluşturun. Böylece her gün aynı şeyleri yaparak zaman kaybetmezsiniz. Sadece boşlukları doldurursunuz.

Bazı Alanlarda Proaktivite

Pazarlama

Günümüz dünyasında Reklam ve pazarlama çok önemli bir yer kaplamaktadır. Hemen her şey olabildiğince etkili pazarlanmaya çalışılmaktadır. Bu yüzden Proaktif pazarlama önemli bir yetenektir. Pazarlamayı proaktif bir şekilde yapan pazarlamacılar rekabete dayanıklı olurlar. Yeni pazarlara açık olurlar. Her duruma yatkınlık gösterebilirler. Kriz durumlarında çıkış planları vardır.

Ürün Geliştirme

Proaktif ürün geliştiriciler daha çok yeni şeylere odaklanırlar. Sektörlerinde öncü olmaya çalışırlar. Diğer üreticiler ise daha önceden yapılmış ürünlere rakip çıkarırlar. Ürün geliştirmede proaktif olmak sektörde öncülük kazandırır. Günümüzde kullanılan Twitter, Facebook gibi sosyal ağlar daha önce bulunan oluşumlar değillerdi. Bu sosyal ağların fikir babaları proaktif ürün geliştirmeye en güzel örneklerdir.

 

Proaktif Davranış

Proaktif davranış biçimi ikili ilişkilerde gayet olumlu etkileri olan bir davranış biçimidir. Bu şekilde bir davranış diğer insanlarla iletişim eksikliğine dayanan sorunları ortadan kaldırır. Aynı zamanda karşılaşılabilecek anlaşmazlıkları önceden farkına varıp önlemeyi sağlar. Bu davranış biçimine sahip olması gereken iş kollarından en önemlisi öğretmenlerdir. Sınıf hâkimiyeti ve her an oluşabilecek yanlış hareketleri ancak bun davranış biçimi ile çözebilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.