Pomelo Faydaları Nelerdir? Pomelo Meyvesi Nedir?

0 0

Pomelo Meyvesi

Pomelo meyvesi, narenciye türünde bir meyvedir. Pomelo faydaları saymakla bitmez. Bu yazıda pomelo meyvesi hakkında biraz bilgiden sonra pomelo faydaları hakkında daha fazla bilgiye ulaşacaksınız.

Pomelo Nedir?

Pomelo, narenciye ailesinden greyfurta çok yakın olan bir meyvedir. Bilimsel adı Citrus Maxima olmasının sebebi narenciye ailesinin en büyük üyesi olmasıdır. Bu meyve daha çok Güneydoğu Asya’da yetişir. Dünyanın diğer yerlerinde ünlü olmamasının bir sebebi tohumlarının çiçek ve meyve vermesinin 8 yıl sürmesidir.

Pomelo meyvesi tadı greyfurta benzemekle beraber, greyfurt kadar keskin bir tadı yoktur. Daha hoş bir tadı vardır. Pomelo meyvesi; dışı genellikle açık yeşil veya sarı renkte iken, yenilen iç kısmı ise genellikle beyaz olmak ile beraber kırmızı ve pembe de olabilir. Pomelo meyvesi, 10 ila 30 santimetre çapındadır ve 3 kilograma kadar ağırlığı olabilir.

Pomelo ağacı 25-30 santigrat derece arasında tropikal iklimi olan yerlerde yetişir. Bu ağaçlar 15 metreye kadar büyüyebilir.

Pomelo Faydaları

Pomelo faydaları şunlardır:

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bir pomelo meyvesinin içerisinde 116 miligram C vitamini bulunur. Bu miktar da günlük tavsiye edilen C vitaminin yaklaşık iki katını karşılar. Dolayısıyla C vitaminin vücuda sağladığı yararlar aynı zamanda pomelo meyvesinin faydasıdır.

C vitamini;

 • Bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

 

 • Yara iyileşmesine yardımcı olma kabiliyeti vardır

 

 • Vücudun demir emilimi yapmasında fonksiyonu vardır.

 

Ayrıca C vitamini ve serbest radikallerle savaşması pomelo meyvesinin yaşlanmaya karşı koruyucu bir özelliği olmasını da sağlar.

C vitaminin bir başka yararı da vücudun hücrelerini güçlendiren kollajen üretiminde görev almasıdır. Kollajen sayesinde diş etleriniz daha sağlıklı olabilir.

Sindirime Yardımcı Olur

Pomelo meyvesi sindirim sistemine yardımcı olan liflerden yükse oranda içerir. Bir adet pomelo günlük lif ihtiyacının yaklaşık yüzde 25’ini karşılar. Bu lifler;

 • Sağlıklı sindirimi sağlar.

 

 • Bağırsak hareketlerini düzleştirir.

 

 • İshal ve kabızlığı önlemeye yardımcı olur.

 

Normal Kan Basıncı Seviyesini Korur

Pomelo meyvesi yüksek miktarda potasyum içerir. Bir pomelo meyvesi günlük potasyum ihtiyacının yaklaşık yüzde 37’sini sağlar. Potasyum sayesinde pomelo şu faydaları sağlar:

 • Kan damarlarındaki gerginliği azaltır.

 

 • Kan dolaşımına yardımcı olur.

 

 • Kalpteki yükü azaltarak kalp krizi ve felçleri önlemeye yardımcı olur.

 

Ayrıca pomelonun sahip olduğu potasyum vücuttaki sıvı dengesini sağlar. Böylece vücudunuzda oluşan kramplar ve kas sertleşmesini engeller.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kilo verememek birçok insanın problemlerinden biridir. Kilo vermek için öncelikle yağları yakmak gerekir. Pomelo meyvesi içerisinde yağ yakıcı “karnitin palmitoil transferaz” isimli bir enzim bulundurur. Bu enzim kilo vermeye yardımcı olur.

Pomelo Çeşitleri

Genel olarak üç çeşit pomelo vardır.

Beyaz Pomelo

Beyaz pomelo genellikle yiyeceklerin sindiriminde yardımcı olacak bir muamele olarak sunulmaktadır. İsrail çeşiti olarak bilinir. Daha kalın kabuklu ve kokusu güzel olan çeşididir. Beyaz pomelo, ekim ayının ortasında ve mayıs ortasında toplanır.

Kırmızı Pomelo

Kırmızı pomelo diğer çeşitlerine göre daha yumuşak ve ince kabukludur. Kırmızı Pomelo daha keskin ve ekşi tadı vardır.

Pembe Pomelo

Pembe pomelo çok sayıda tohumdan oluşur ve ayrıca sulu ve çok tatlıdır. En tatlı pomelo çeşididir. Pembe pomelo aynı zamanda mideye hatta bağırsak solucanlarına karşı ilaç olarak görülebilir.

 

Pomelo Nasıl Yenir?

Pomelo meyvesi kalın kabuklu bir meyve değildir. Kabuğu karpuz veya kavun keser gibi kesilir. Portakal ve mandalinada bulunan beyaz kabuklar pomelo meyvesinde acı olabilir. Bu yüzden onları da soymak gerekir.

 • Pomelo meyveleri portakal gibi çiğ yenilebilir. Meyveyi yatay olarak ikiye bölerek ve bir kaşık kullanarak içini yiyebilirsiniz. Pomelo meyvesi, salatalar, tatlılar ve şerbetler için mükemmel bir yardımcıdır.

 

 • Pomelo suyu, Çin ve Amerika’da çok popüler bir içecektir. Meyve özünü çıkarırken, tadını arttırmak için  diğer narenciye meyvelerini birleştirebilirsiniz. Pomelo suyu,  çorba ve tatlılar için Güney Çin mutfağında kullanılır.

 

 • Pomelo reçel, jöleler ve şurupların hazırlanmasında da kullanılır.

Pomelo Meyvesi Zararları

Her besinde olduğu gibi fazla yemek bu meyvede de zararlı olabilir. Başlıca zararlı olabilecek noktalar şunlardır:

 • Yüksek miktarda içerdiği potasyum ve C vitamini böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları bulunanlar içi tehlikeli olabilir.

 

 • Kan basıncını düşürmesi sebebiyle düşük kan basıncı olan hastalar için tehlikeli olabilir.

Kaynaklar

1)  7 Impressive Benefits Of Pomelos

2) What Is Pomelo Good For?

3) 14 Benefits Of Pomelo Fruit And Its Nutritional Value

4) Health benefits of Pomelos

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.