Pelinotu Nedir? Pelinotu Faydaları ve Zararları Nelerdir?

2 0

Pelinotu Nedir? Pelinotu Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Uzun zamandır hayatımızda var olan birçok kişi tarafından koca karı ilaçları olarak da bilinen bitkisel tedavilerin popülerliği günden güne artmaktadır. Her ne kadar uzmanlar tarafından pek tavsiye edilmese de bu tedavi yöntemi dünya genelinde oldukça fazla kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda kimi bitkiler kanser rahatsızlığına karşı son derece faydalı iken kimi bitkiler ise bağışıklık sistemine iyi gelmektedir. Temel de bağışıklık sistemi için kullanılan bitkilerden biri de pelinotudur. Peki, Pelinotu faydaları nelermiş? Gelin birlikte detaylı olarak inceleyelim.

Pelinotu Nedir?

Pelinotu nedir sorusu, son dönemlerde sıklıkla sorulmakta ve araştırılmaktadır. Özellikle son dönemlerde Anadolu topraklarında adını sıklıkla duyduğumuz Pelinotu, papatyagiller familyasında yer alan bir tür olarak bilinmektedir. 120 Cm boyutuna kadar ulaşabilen bu bitki, Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Her ne kadar birçok rahatsızlığa karşı son derece iyi gelse de hekim kontrolü olmadan bu bitkinin kullanılması pek önerilmemektedir.

Pelinotu Faydaları

Alternatif tıpta kullanılan Pelinotu faydaları ile dikkat çekiyor. Düzenli olarak kullanılan bu bitki sayesinde birçok rahatsızlıktan da son derece kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Dilerseniz gelin birlikte bu bitkinin faydalarını detaylı bir şekilde inceleyelim.

Otlar, Pelin
 • Düzenli olarak kullanılan bu bitki çayı sayesinde mide problemlerinden sonra derece kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. İçerdiği besin değerleri sayesinde mide asidini düzenleyen bu bitki, aynı zamanda sindirimi de kolaylaştırmaktadır.
 • Bağırsak spazmlarını ortadan kaldıran bu bitki, aynı zamanda parazitlere karşı da son derece etkilidir.
 • Düzenli olarak kullanıldığında uykusuzluğa karşı son derece iyi gelen bu bitki türü ayrıca yorgunluğa karşı da fayda sağlamaktadır.
 • Yorgunluk nedeniyle oluşan vücut ağrılarını ise çok kısa bir süre içerisinde ortadan kaldırmaktadır.
 • Yüksek ateşi kısa süre içerisinde düşürebilmektedir.
 • Son derece iştah acıcı bir özelliği sahip olan bu bitki, aynı zamanda şişkinliğe karşı da son derece faydalıdır.

Yukarıda da yer aldığı gibi Pelinotu faydaları saymakla bitmiyor. Düzenli olarak kullanıldığında oldukça faydalı olan bu ürünü kullanmadan önce mutlaka uzman bir hekime tanışmalı ve hekimin önerileri doğrultusunda bu ürünü kullanmalısınız.

Pelinotu Çayı Nasıl yapılır

Çay, Çaydanlık, Çay Bardağı, Karanlık, Siyah, Siyah Çay
pelinotu çayı

Pelinotu çayı nasıl yapılır? diye merak edenler olacaktır. Pelinotunun kurutulmuş halinden 2 bardak kaynamış suya 1 tatlı kaşığı konularak üzeri kapatılır. 5 dakika bekledikten sonra süzülür ve ılınınca içilir. Oldukça acı bir çay olabileceğinden bal ile tatlandırılabilir. Ama bal ile tatlandırmak için ılınması beklenmelidir.

Pelinotunun Zararları

Pelinotunun faydaları saymakla bitmese de ne yazık ki bu bitki türünün de birtakım zararları mevcuttur. Peki, pelinotunun zararları nelermiş gelin birlikte inceleyelim.

 • Bünyesi zayıf kişilerde şiddetli mide bulantıları ortaya çıkabilmektedir.
 • Uzun süren kullanımlarda ne yazık ki böbrek fonksiyonları bozulabilmektedir.
 • Gereğinden fazla kullanıldığında zehirlenmelere yol açan bu bitki ayrıca şiddetli baş ağrıları da yapabilmektedir.
 • Halüsinasyon gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.
 • 3 Haftadan uzun süren kullanımlarda bağımlılık meydana gelebilmektedir.
 • Bu bitki türünün kesinlikle ilaç ile birlikte kullanılmaması gerekmektedir. Zira ilaçların yan etkileri tetiklenebilmektedir.

Yukarıda olduğu gibi bu bitkinin zararları oldukça fazladır. Hekim kontrolü olmadan kullanılacak tüm bitkisel ürünlerde olduğu gibi bu bitki türünde de ciddi problemler oluşabilmektedir.

2 Yorumlar
 1. Hümeyra diyor

  Hocam bu degerli vede önemli bilgiler için çok teşekürler bir aydınlanma yaşadım dogru bildiğimiz çok yanlışlar var kaleminize saglık

  1. Derya CANDAN diyor

   Teşekkür ederiz. Daima ve her zaman siz değerli okurlarımız için çalışmaktayız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.