Pazartesi Sendromu İle Nasıl Başa Çıkılır?

0 1

Pazartesi Sendromu

Pazartesi Sendromu Nedir?

Uzun ve rahatlatıcı hafta sonu tatilinden sonra pazartesi günü erken kalkmak herkese zor gelir. Pazartesi sendromu, haftanın ilk iş günü insanların sahip oldukları stres, yorgunluk, isteksizlik gibi negatif duygular olarak tanımlanır. Aslında bu yaptığımız işi sevmediğimizi gösterir ya da iş yapmayı sevmediğimizi. Bizim ülkemizde çoğu insan yaptığı işi sevmediği için pazartesi sendromu yabancı bir kelime değildir. Peki, Bu pazartesi sendromundan kurtulmak için neler yapabiliriz.

Pazartesi Sendromu Sebepleri

 1. Gece uykunuzu alamamış olmanız.

Hafta sonu tatilinde eğlenip arkadaşlarınız ile bir yerlere gidip eve geç gelip gece geç uyumuş ya da dışarı çıkmasanız biler kendinize ödül verip gece geç saatlere kadar film izlemiş olabilirsiniz. Bu alışkanlık sizin pazar gecesi geç uyumanıza sebep verince pazartesi sabah uykusuzluk çekmeniz gayet doğaldır. Bu da sizi mutsuz hissettirir.

 1. Bugünün İşini Yarına Bırakmanız

Cuma günü yapacağınız bir işi ertesi gün tatil diye yapmamışsanız. Uzun hafta sonu tatilini de eğlenceye ayırdığınız için pazartesi günü hem kendi işleri hem de cuma gününün işi birikmiş olur. İki kat iş yükü sizi bekliyor demektir. Bu da sizi mutsuz kılacaktır.

 1. Sürü Psikolojisi

İnsan sosyal bir bireydir. Diğer insanların duygularından etkilenir. Pazartesi sabah işe giderken herkesi mutsuz ve bir şeylerden yakınırken görmek sizi de mutsuz kılacaktır.

 1. Yaptığınız İşi Sevmemek

Ülkemizde çoğu insan ile aynı kaderi paylaşıyor olabilirsiniz. Yaptığı işi sevmemek çoğu insanın ortak problemidir Yaptığınız işi sevmemeniz pazartesi sendromunu kronik hale getirecektir.

 1. İş arkadaşlarınızdan hoşlanmamanız

Eğer iş arkadaşlarınızı sevmiyorsanız onlarla bir arada bulunmak istemezsiniz. Uzun iki gün ayrı kalmış olmanız sizi rahatlatmışken pazartesi günü tekrar sevmediğiniz insanları görecek olmanız sizi mutsuz edecektir. Tersten düşündüğünüzde yani iş yerinizde platonik âşık olduğunuz biri var olduğunu varsayarsak fazla mesai bile isteyebilirsiniz.

 

Pazartesi Sendromu ile Nasıl Başa Çıkılır?

 1. Problemi Belirleyin

Eğer pazartesi günleri enerjiniz düşüyorsa bunun bir nedeni olması lazım. Bunun nedeni, işinizi sevememeniz, işteki bir arkadaşınızdan hoşlanmamanız, patronunuzu sevmemeniz olabilir. Öncelikle bunu belirlemeniz problemin temelin anlamak da size yardımcı olacaktır. Bu problemlerin aslında sadece pazartesi gününe özel olmadığının farkına varın.

 

 1. Cuma gününden hazırlanın

Pazartesi günü oluşabilecek iş yükünü Cuma cumartesi Pazar günlerine bölüştürebilirsiniz. Bu pazartesi günkü iş yükünüzü azaltıp sizi rahat hissettirecektir.

 

 1. Hafta içinde sizi heyecanlandırabilecek şeylerin listesini yapın.

Pazartesi sendromu biraz da iş yerinde sıkıcı olan şeyleri düşündüğümüzden kaynaklanır. O yüzden olayı tersten işletip hafta içinde muhtemel sizi heyecanlandıracak olayların listesini pazar günü yazabilirsiniz. Bu size haftaya bir nebze olsun istekli girmenizi sağlayacaktır.

 

 1. Uykunuzu Alın

Cuma ve cumartesi geceleri kendinize sağladığınız esnekliği Pazar günü akşamına taşımayın. Mümkün olduğunca uykunuzu alabileceğiniz bir saatte uyuyun. Pazartesi uykusuz kalkmanız sizi daha fazla mutsuz edebilir. Bunu engellemek için ne kadar uyku o kadar huzur.

 

 1. Sadece Hafta Sonu Eğlenmeyin

Hafta içi yoğun iş yükünüzü genelde hafta sonları çılgınlar gibi eğlenerek geçiriyorsanız bu size pazartesi günü pazartesi sendromu olarak geri dönebilir. Bu yüzden eğlence zamanlarınız hafta içini de kapsayacak şekilde haftanın günlerine yaymanız yararınıza olacaktır.

 1. Pozitif olun

Pozitif olmak her zaman kazandırır. Pazartesi günleri gitmek zorunda olduğunuz bir iş, okul var diye düşünmek yerine; İyi ki gidebildiğim bir işim ve okulum var diye düşünün. Bu sizi daha pozitif olmanızı sağlayacaktır. Pozitif olmak hayattan lezzet almayı sağlar.

 

 1. Başkalarını mutlu edin

Tıpkı stres ve mutsuzluk gibi mutluluk da bulaşıcı bir duygudur. Pazartesi günleri diğer insanlara daha fazla yardımcı olursanız ve onları mutlu ederseniz bu size de mutluluk olarak geri dönecektir. Böylece pazartesi sendromu etkileri azalmış olacak.

 1. Kahvaltı öğününü atlamayın

Kahvaltı öğünlerin en önemlisidir. Güzel bir kahvaltı enerjinizi yükseltir. Bir de çikolata gibi mutluluk sağlayan yiyecekler yerseniz enerjiniz daha da yükselecektir. Bu da pazartesi günü olması sebebi ile düşen enerjinizi biraz da olsun yukarı çekecektir.

 1. Komik videolar izleyin

Pazartesi günü olması sebebiyle düşen enerjinizi yükseltecek videolar izlemeniz ya da sosyal medya da komik sayfaları ziyaret etmeniz sizi pazartesi sendromundan kurtaracaktır. Pazartesi sendromundan kurtulmak için buraya tıklayarak bazı komik videolara ulaşabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.