Papağan Nasıl Konuşturulur? Papağan Konuşma Eğitimi

0 0

Papağan Nasıl Konuşturulur?

Kuşları seven insanların beslemeyi düşündükleri hayvanların başında papağan gelir. Şüphesiz bunun ilk sebebi papağanların konuşabilmesidir. Peki, bir papağan nasıl konuşturulur? Papağanların nasıl konuşturulacağı konusuna geçmeden önce bir uyarı da bulunalım. Papağanları sadece konuşan bir evcil hayvana sahip olmak için beslememek gerekir. Diğer bütün hayvanların olduğu gibi papağanların da sevgiye ihtiyaçları vardır. Papağan nasıl konuşturulur sorusunun cevabı belki de sevgide gizlidir.

Papağan nasıl konuşturulur merak ediyorsanız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

1) Papağanın Türünü Öğrenin

Papağanın türünü öğrenmek papağın konuşturmaya başlamadan önce yapılacak ilk adımdır. Çünkü, Afrika grisi papağanı gibi baz papağan türleri konuşmaya çok yatkınken bazıları o kadar yatkın değildir. Konuşmaya yatkın bazı papağan türleri şunlardır:

  • Afrika grisi papağanı
  • Amazon papağanı
  • Sultan papağanı
  • Kakadu papağanı

2) Papağanla İlişki Kurun

Konuşma yetenekleri olan hayvanlar sosyal hayvanlardır. etraflarında olan bitene ilgileri büyüktür. Papağanları konuşturabilmek için en önemli adımlardan biri papağan ile sürekli konuşarak ilişkiniz, geliştirmektir. Papağan böylece size güvenir ve sesinize alışır.

Özellikle papağan eve alındığı ilk birkaç ay papağan ile sıkça vakit geçirilmeli ve onunla yumuşak ses tonuyla konuşulmalıdır. Papağanlar normalde vahşi doğa hayvanlarıdır. Bu yüzden etraflarındaki birçok uyaranla etkileşime girerler. Siz ne kadar vakit geçirirseniz o kadar size tepki verir.

3) Konuşturma Çalışmalarını Her Gün Düzenli Gerçekleştirin

Papağanınızı konuşturmak için antrenman olmazsa olmaz bir iştir. Bu antrenman sık, kısa ve düzenli olmalıdır. Antrenmanın sizin ve papağanın verimli olabileceği bir zaman diliminde yapılması maksimum verim alınmasını sağlayacaktır.

Bu konuşturma alıştırmaları maksimum 5 dakika olmalıdır. Günde 5-6 kere maksimum 5’er dakikalık parçalar halinde her gün düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Düzenli olması önemli noktalardan biridir.

4) Kolay Kelimelerden Başlayın

Papağanlar sonuçta insan değillerdir. Bu yüzden onları doğası gereği çıkardıkları sesler vardır. Eğer, seçtiğiniz kelime onları çıkardıkları seslere uygun kelimeler olursa papağanların konuşmayı sökmeleri de daha kolay olur.

Aynı zamanda alıştırmalar dışında duyduğu kelimeleri seçmek öğrenmesini daha kolaylaştıracaktır. Öğreteceğiniz kelimenin, uzun bir kelime veya kuşların çıkarmaktan zorlandıkları P harfi içeren bir kelime olmaması da işiniz kolaylaştıracaktır.

İlk çıkaracağınız sesler kelimelerin heceleri olması yani kelimeyi parça parça öğretmek de papağanın öğrenmesini kolaylaştırıcı yöntemlerdendir.

5) Alıştırma Sırasında Papağanı Ağzınızın Karşısında Tutun

Eğer alıştırma sırasında papağandan uzak bir yerde olursanız papağanın dikkatini yeterince çekemeyebilirsiniz. Bu yüzden alıştırma sırasında papağanı hemen ağzınızın önünde tutmak hem papağan ile ilişkinizi kuvvetlendirecek hem de papağanın sese daha kolay odaklanmasını sağlayacaktır.

6)Alıştırmaya Arkadaşınızı Davet Edin

Araştırmacılar Afrika grisi papağanı üzerinde yaptıkları çalışmaya göre bu papağan türleri iki arkadaş birbiriyle konuştuğu zaman konuşmayı daha kolay öğreniyorlar. Buna, model / rakip yöntemi denir. Bu yöntemde  başka bir konuşmacı istenen iletişimi gösterir ve kuş,  gözleyerek konuşmayı öğrenir.

Hatta bazı konuşmayı öğrenen kuşların kaçtıkları zaman diğer doğal ortamında olan kuşlara da konuşmayı öğrettikleri gözlemlenmiştir. Bu durum papağanların ne kadar sosyal hayvanlar olduğunu göstermektedir.

7) Alıştırma Sırasında Papağanın Sıkılmadığından Emin Olun

Biz insanlarda olduğu gibi papağanlarda eğlenerek öğrenmeyi daha çok sever. Alıştırma yaparken papağana ödül verme de ihmal edilmemelidir. Doğru performansı gösterir göstermez verilen ödül, papağanın doğru bir iş yaptığını anlamasını sağlar.

Papağana hoşuna gittiğinden emin olduğunuz farklı sesler dinletmeniz de faydalı olacaktır. Çalışmalar, papağanların tıpkı bebeklerin konuşmayı öğrendiği gibi şarkı dinletildiği zaman şarkıyı öğrenebildiklerini göstermektedir.

Kaynaklar

  1. http://www.wikihow.com/Teach-Your-Bird-to-Talk

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.