NST Nedir? NST Nasıl Çekilir? NST Ne Zaman Yapılır?

0 2

NST Nedir?

NST nedir? sorusunun oldukça açıklayıcı bir cevabı vardır. NST, açılımı Non Stress Test olan bir testtir. Bu test, hamilelik sırasında yapılan bir testtir. NST, bebeğin iyi durumda olduğundan ve yeterli oksijeni alıp almadığından emin olmak için 32. haftadan itibaren bebeğin hareketlerini ve kalp atışını ölçer.

NST sırasında amaç bebeğin stressiz durumdaki kalp atışını, hareketlerini ve annenin kasılmalarını ölçmek olduğu için bu teste non-stres yani stressiz ismi verilmiştir.

Doğum belirtileri hakkında daha fazla bilgi için buradan doğum belirtileri isimli yazıyı okuyabilirsiniz.

NST Ne Zaman Yapılır?

NST, sağlıklı bir hamilelikte normal olarak  gebelik takibi için 32. haftadan itibaren yapılır. Hamilelikte sorun varsa 28. haftadan itibaren de yapılabilir. 28. haftadan önce yapılamamasının sebebi bebeğin test protokollerine cevap verebilecek kadar gelişmemiş olmasıdır.

NST, hamilelik esnasındaki şu sorunlar için  yapılabilir:

 • Gebeliğe bağlı diyabet
 • Gebelik zehirlenmesi
 • Bebeğin her zamanki  hareketinin hissedilmediği zaman
 • Doğum geciktiği zaman
 • Plasentanın işlevinin yetersiz kaldığı konusunda şüphe oluştuğu zaman
 • Amniyosentez sırasında
 • Hamilelik esnasında bir kaza geçirildiği zaman.

NST Nasıl Çekilir?

NST nedir? sorusundan sonra da merak edilen NST nasıl çekilir? sorusudur ki bu bölümde de bunun cevabını bulacaksınız. NST cihazının iki tane çay tabağından biraz ufak alıcısı vardır. Bunlardan biri, bebeğin pozisyonuna göre bebeğin sırtına gelecek şekilde annenin karnına koyulur. Bu alıcı bebeğin hareketlerini ve kalp atış hızını ölçer.

Diğer alıcı da göbek deliği etrafına koyulur. Bu alıcı annenin sancı ve kasılmalarını ölçer.

Bu test çekilirken, hastanenin olanaklarına göre bazen yatar pozisyonda bazen de oturur pozisyonda çekilebilir.

Bebek bazen hareket etmeyebilir. Bu kesinlikle sorun vardır demek değildir. Bebek uykuda olabilir. Teste tok gelmek bebeğin uyanık olmasını sağlayabilir.

Ne Kadar Sürer?

NST, 20-30 dakika sürer.

NST Değerleri Kaç Olmalı?

Bu testin ana amacı bebeğin kendi hareketlerine göre  kalp atış hızının değişimini ölçmektir. Sağlıklı bebeklerde bebek hareket halindeyken kalp atış hızı artarken, bebek dinlenme halindeyken düşer. Testin arkasındaki amaç, Bebeğin hareketleri sırasında kalp atış hızının normalliği ve gerekli oksijenin sağlanıp sağlanamadığını ölçmektir

 Yorumlama

Test sonucunda sağlıklı bir bebeğin kalp atış hızı 120-160 arasındadır. Test sonucunda 20 dakikalık bir süre içerisinde aşağıdaki resimde görüldüğü gibi en az üç tane büyük tepecik gözlenirse buna reaktif NST denir. Bunun anlamı bebeğin sağlıklı olduğudur.

Eğer bebeğin kalp atış hızı 160’ın üzerinde veya 120’nin altında olursa bebekte sağlık sorunu olabilir demektir. Bu durumda doktora başvurulmalıdır.

İkinci durumda bu üç tepecik oluşmazsa bu test sonucuna nonreaktif yani reaktif olmayan NST denir. Genelde bebekte bir sorun olduğu anlamına gelmez. Bebeğin uykuda olduğunu gösterir. Bu durumda doktor testi tekrar ister. Bebeğin uyanması için anneye şekerli bir besin yedirilir. Fakat şeker hastalığı var ise bu durumda doktora danışılmalıdır.

Aşağıdaki resim nonreaktif NST örneğidir.

NST’de alınan bir başka değer de annenin sancı değerleridir. Hamilelik sırasında annede kasılmalar meydana gelir. Bu normaldir. Test sonucunda sancı değerleri düz bir çizgi şeklinde olması normaldir. NST cihazına göre sancı değerleri değişebilir. Genelde düz bir şekilde 20 ve altı normal değerlerdir.

Eğer sancı değerlerinde dalgalanmalar varsa bu doğum sancısı olabilir. NST değeri kaç olursa doğum başlar sorusuna net bir cevap verilemez. Fakat 50 ve üzerindeki sancılar sonrası doğum başlayabilir.

NST Önemi Nedir?

NST  nedir? Neyi gösterir? Derseniz eğer; bebek hareketleri ile kalp atış arasındaki uyumu gösterir. Bu test şu sebeplerden dolayı önemlidir. Bu yüzden Bu teste önem gösterilmelidir.

 • Bebeğin kalp sağlığı açısından erken teşhis için önemlidir.
 • Günü dolmamış gebeliklerde sancıyı ölçerek erken doğum teşhisi konması açısından önemlidir. Buna göre önlem alınır.
 • Günü dolmuş gebeliklerde sancı çıkmaması durumunda müdahaleli doğum için hazırlık yapılması açısından önemlidir.
 • Normal doğuma doğru ilerleyen bir gebelikte çoğu kez sezaryen kararı alınacak durumlar bu testte tespit edilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.