Nasıl Verimli Ders Çalışılır?

0 0

Nasıl Verimli Ders Çalışılır?

Bir işi verimli yapmak hız çağı olan bu çağda çok gerekli bir durumdur. Bir günümüz öğrencileri gibi iş yükü fazla, zaman az ise verimli ders çalışma elzem hale gelir. Peki, nasıl verimli ders çalışılır?

 1. Bir çalışma planına sahip olmalısınız. Eğer önceden hazırlanmış bir ders çalışma planınız yoksa çalışmaya oturduğunuzda çalışmaya başlayamayacaksınız. Çünkü neye çalışacağınıza karar vermeye uğraşacaksınız. O yüzden düzenli bir ders çalışma programınız olması verimli çalışmanın ilk adımıdır. Eğer düzenli ders çalışma programını nasıl hazırlamanız gerektiği hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız buradan düzenli ders çalışma programı makalemize ulaşabilirsiniz.

 

 1. Her gün aynı saatte çalışmalısınız. Her gün aynı saatte çalışırsanız beyniniz bir sonraki gün o saatler geldiğinde kendiliğinden uyarı verecektir. Böylece kendinizi ders çalışma zorunda hissedeceksiniz.

 

 

 1. Uyku saatlerinize dikkat etmelisiniz. Verimli bir uyku almanız günü zinde geçirmenizi sağlar. Verimli bir uyku almak için gece 6-8 saat arası uyumanız gerekir. Beyin kendini uyku sırasında yeniler. Uykusuz bir beyin yorgun olur. Bu durum da ders çalışma veriminizi düşürür.

 

 1. Neden çalışmanız gerektiği hakkında pozitif düşünmelisiniz. Yanlış düşünce tarzı ile ders çalışmak veriminizi düşürür. Bir dersi çalışırken, dersten yüksek almak için değil dersi öğrenmek için çalışmalısınız. Ya da kendinizi eğer çalışmazsam başarısız olurum diye değil, Çalışırsam başarılı olacağım diye motive etmelisiniz.

 

 

 1. Başkaları ders çalışıyor diye kendinizi endişelendirmemelisiniz. Diğer insanların ne kadar ders çalıştığını düşünmek sizi yıpratacağından ders çalışma veriminizi düşürür. Her insan bir değildir. Başkalarının sizden daha fazla saat ders çalışması sizin başarısız olacağınızı göstermez. Bu yüzden önemli olan kendiniz için en iyi çalışma saatini bulup o kadar çalışmalısınız.

 

 1. Doğru çalışma ortamınızı belirleyin. Her insan farklı özelliklere sahip olduğu için, doğru çalışma ortamı kişiden kişiye değişmektedir. Bazı insanlar çok az sesten bile rahatsız olurken, bazı insanlar top patlasa umurunda olmaz. Hatta sessizlik uykusunu getirir. Bazı insanlar ders çalışırken müzik dinlenmeyi severken bazı insanlar sevmez. Bu yüzden kendinizi en rahat ettirecek çevreyi seçmelisiniz. Genel kurallara takılıp kalmayın. Her insan özeldir.

 

 

 1. Dikkatinizi dağıtacak etkenleri etrafınızdan uzaklaştırın. Ortamda eğer ders harici, ilginizi çekecek başka faktörler var ise bunları ortamdan uzaklaştırmanız yararınıza olacaktır. Örneğin televizyon, cep telefonu, sizinle konuşmaya çalışan arkadaş. Çünkü dikkatinizin başka yerlere dağılmasını veriminizi düşürecektir.

 

 1. Ortam sıcaklığını ayarlayın. Bu durum çok genel bir durumdur. Ders çalışmak ya da dikkat isteyen herhangi bir iş yapılırken rahatsız edici çevresel faktörler veriminizi düşürür. Ortamın çok sıcak ya da çok soğuk olması bir insanı rahatsız eden bir faktördür. Tabi ki sıcaklık ve soğukluk insandan insana göre değişen hislerdir. Kendiniz için doğru şartları kendiniz belirleyebilirsiniz.

 

 1. Müzik dinlemek yoğunlaşmanızı arttırıyorsa, doğru müziği seçin. Doğru müziği seçmek hakkında makalemiz için buraya tıklayabilirsiniz.

.

 1. Yatağınızı görmediğiniz bir yerde çalışın. Her zaman kullanılan nesneler görüldüğünde, o nesne ne için kullanılıyorsa o işi yapma hissi uyandırır. Mesela çay içtiğinizde her zaman kullandığınız bir bardağınız varsa, o bardağı gördüğünüzde aklınıza çay gelecek ve çay içmek isteyeceksiniz. Bu yüzden yatak uyuduğumuz yer olduğu için ve ders çalışmak da dikkat isteyen bir iş olduğu için yatağı görmeniz, beyninize uyku sinyalleri gönderecektir. Bu durum dikkatiniz dağıtacak ve ders çalışma veriminizi düşürecektir.

 

 1. Çalışmak için gerekli olan kaynaklarınızı başlamadan önce masanızda hazır edin. Çalışmaya başladıktan 10 dakika sonra ihtiyacınız olan bir kaynak masanız da bulunmuyorsa, onu almak için çalışmanızı bölmeniz gerekecek. Bu durum dikkatinizi dağıtacaktır. Bu da veriminizi düşürecektir.

 

 

 1. Masanızda atıştırmalık yiyecek ve su bulundurun. Beyin, insan vücudunda en fazla enerji harcayan organdır. Ders çalışırken enerji seviyeniz düşecektir. Açlık hissedeceksiniz. Bu durumda kalkıp dikkatinizi dağıtmak yerine masanızda bulunan atıştırmalık ile enerjinizi yüksek tutabilirsiniz. Su bir insanın en temel ihtiyacıdır. Bu yüzden su bulundurmanız yararınıza olacaktır.

 

 1. Ders çalışmaya kısa aralar verin. Uzun süre ara vermeden ders çalışmak başınızın ağrımasına sebep olabilir ve veriminizi düşürür. Bu yüzden 30-45 dakika ders çalışıp 10-15 dakikalık aralar vermeniz yararınıza olacaktır.

 

 

 1. Verdiğiniz aralarda temiz hava alın. Eğer evde çalışıyorsanız verdiğiniz aralarda balkona çıkmanız ya da pencereden bakmanız temiz hava almanızı sağlayacaktır. Kütüphanede çalışıyorsanız dışarı çıkıp 5 -10 dakika temiz hava almak ders çalışma veriminizi arttıracaktır.

 

 1. Kendinize küçük ödüller verin. Mesela twitter ya da facebook bağımlılığınız var ise bir saat çalışma sonucu 15-20 dakika sosyal medyada gezme ödülü verebilirsiniz. Ya da kahve bağımlılığınız varsa, hedefinize ulaştığınızda kendinize bir bardak kahve ısmarlayabilirsiniz.

 

 1. Kendiniz ile aynı durumda olan insanlarla konuşun. Bazı zamanlar çalışmak çok zorlaşabilir. Ders çalışma isteğiniz hiç gelmeyebilir. Bu durumlarda kendiniz ile aynı durumda olan arkadaşlarınız ile konuşmak iyi gelebilir. Motivasyonunuzu arttırabilir. Bu durum da ders çalışma veriminizi arttırır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.