Merkür Gezegeni Hakkında Bilgi, Merkür’ün Özellikleri Nedir?

0 0

Merkür

Güneş sisteminde Güneş’e en yakın olan gezegen Merkür gezegeni, Utarit ismiyle de bilinir. Merkür gezegeni Güneş’ten ortalama 58 milyon kilometre uzaklıktadır. Güneş sisteminde bulunan 8 büyük gezegen arasında Merkür gezegeni en küçük gezegendir.

Çokça sorulan sorulardan biri Merkür’ün kaç uydusu vardır sorusudur. Merkür’ün şu ana kadar tespit edilmiş bir uydusu yoktur.

Merkür Gezegeni Yörüngesi

Merkür gezegeni, Güneş çevresinde oldukça basık bir eliptik yörüngede dolanır. Güneş sistemindeki dolanım zamanı 88 gün ile en kısa olan, ve ortalama dolanım hızı saniyede 48 kilometre ile en yüksek olan gezegendir. Merkür gezegeni kendi ekseni etrafındaki dönme hızı ise son derece yavaştır. Merkür gezegeni üzerindeki bir gün bizim günümüzle yaklaşık 180 güne eşittir.

Merkür Gezegeni Yüzeyi

Güneş’e yakınlığı nedeniyle Merkür’ü Dünya’dan gözlemlemek oldukça zordur. 1960 yılından başlayarak gezegenin yüzeyinin radar teknikleriyle incelenmesine girişilmiştir. Ancak yüzey şekillerine ait ilk önemli bilgiler 1974 yılında ABD uzay sondası “Mariner 10” tarafından elde edilmiştir. Şimdi Merkür gezegeni hakkında daha fazla bilgi verelim.

Merkür’ün Özellikleri

Merkür’ün özellikleri genel itibariyle şunlardır:

 • Merkür’ün yüzeyi büyük ölçüde Ay’ın yüzeyi gibi kraterlerle kaplıdır. Birçok bakımdan Ay’dan farklıdır.

 

 • Merkür’ün yüzeyindeki kütle çekimi Ay’dakinden daha fazla olduğundan yüzeyden püsküren herhangi bir malzeme Ay’da ulaşabileceği uzaklığın yüze 65’ine erişebilir.

 

 • Gezegenin yüzeyinde uzanan geniş kraterler arası düzlüklerde çok sayıda küçük gök taş krateri yer alır. Bunlar genellikle küçük boyutludur.

 

 • “Mariner 10″un fotoğrafını çektiği en ilginç yüzey şekli gezegenin kuzey yarı küresinde yer alan 1300 kilometrelik “Caloris” havzasıdır. Dev bir gök taşı çarpması sonucu oluşan bu dairesel yapı, 1-2 km yüksekliğindeki dağ halkaları ile çevrelenmiştir.
 • Merkür’ün yüzeyinde görülen başka bir ilginç yapı ise yüzlerce kilometre boyunca uzanan yılankavi izlerdir. Sarp tepeliklerden oluşan bu hatlar kabuk sıkışması sonucunda ortaya çıkmış olabilir.

 

 • Merkür’ün yakınlarında bir manyetik alan varlığı tespit edildikten sonra bu gezegenin de tıpkı Dünya gibi büyük bir demir çekirdeğe sahip olduğu tezi ortaya atılmıştır.

 

 • Merkür, Dünya’ya oranla daha küçük olmasına rağmen Merkür’ün ortalama yoğunluğu 5,44 gr/cm3 iken Dünya’nın yoğunluğu ise 5,5 gr/cm3‘tür. Bu durum da demir bir çekirdeğe sahip olabileceği fikrini desteklemektedir.

 

 • Merkür’ün atmosferi oldukça önemsizdir. İnce bir sodyum, helyum, hidrojen ve neon katmanından oluşur. Eser miktarda argon, karbon dioksit, kripton ve ksenon gazlarına da rastlanır.

 

 • Gezegenin kütle çekimi o kadar zayıftır ki atmosferinde önemli miktarda gaz tutamaz.

 

 • Merkür’ün yüzeyindeki sıcaklık ortalama 400 ile -170 santigrat derece arasında değişir.
 • 1974’te çekilen fotoğraflardan sonra 30 yıl boyunca araştırmacılar Merkür’e uğramadı. NASA’nın MESSENGER uzay aracı, 2008 ve 2009 yıllarında Merkür’e doğru uçtu. Mart 2011’de Merkür’ün yörüngesine konmayı başardı. 2012’de NASA’nın MESSENGER uzay aracı , bölgelerinin güneşin ısısından kalıcı olarak gölgelendiği kuzey kutbundaki kraterlerde su buzunu keşfetti . Güney kutbu aynı zamanda buz gibi cepler içerebilir, ancak MESSENGER’in yörüngesi bilim adamlarını bölgeyi taramasına izin vermedi. Kuyruklu yıldızlar ya da gök taşları buz getirmiş olabilir ya da su buharı gezegenin içinden gaz çıkmış olabilir ve kutuplarda donmuş olabilir.

Kaynaklar

Planet Mercury: Facts About the Planet Closest to the Sun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.