Menekşe: Nasıl Çiçek Açtırılır? Nasıl Bakılır? Nasıl Sulanır?

0 0

Menekşe Nasıl Bakılır?

Menekşe, evimizde bulunan ve hoş görüntüsüyle bizi büyüleyen bir çiçek türüdür. Muhtemelen evimize menekşe almışsak, renk renk çiçekleriyle bizi mutlu etmesini isteriz. Bu yüzden menekşemiz çiçek açmadığı zaman sinirleniriz. Peki, menekşe nasıl çiçek açtırılır? Çiçek açmayan menekşeye ne yapmak gerekir?

Menekşe Nasıl Çiçek Açtırılır?

Aslında bir menekşe doğru şartlar altında çok kolay çiçek açar. Menekşenin çiçek açması için gerekli doğru şartlar nelerdir?

1.Yeterli Işık

Işık herhangi bir bitkinin enerji üretebilmesi için hayati önem taşıyan birincil elemandır. Bitki sağladığı bu enerjiyi çiçek açmada kullanır. Menekşenin çiçek açmamasının en önemli sebeplerinden biri yeterli doğru ışığı almamasıdır.

Öncelikle menekşenizin kışın çiçek açmasını istiyorsanız, kısa günlerde doğal gün ışığı yetersiz olacağından suni ışık kullanmalısınız. Bu ışık şu şekilde verilmeli:

  • Floresan ışığı olmalı
  • Bu ışık, menekşenin çiçek açması için 25-30 santimetre üzerine asılmalıdır.
  • Günde 10-12 saat aralığında ışık verilmelidir.

Şubat ayı itibariyle doğal gün ışığı yeterli hale gelmektedir. Bu durumda da çiçek açmasını istediğiniz menekşeyi mümkün olduğunca aydınlık bir ortamda tutmalısınız. Dikkat etmeniz gerekli hususlar ise şunlardır:

  • Menekşeyi öğlen direkt güneş ışığına maruz bırakmayın. Çünkü bu durumda yanarak ölme ihtimali oluşur.
  • Menekşe sabah ya da akşamüstü çok az doğrudan güneş ışığı alması yararlı olur.
  • Çiçek açmasını istediğiniz menekşe evinizin doğu ya da batısında bulunan pencerede durması önerilir. Kuzey taraf çok gölgeli olduğu için yeterli ışığı almasını engeller. Güney tarafı ise güneşi doğrudan alacağı için çiçeğinizin yanmasına sebep olabilir.
Japon menekşesi (mançurya menekşesi) hakkında bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

2. Yeterli Su

Menekşe nasıl sulanır? Menekşeler yetiştirilirken en çok hata yapılan kısmı su kısmıdır. Zira menekşenin ihtiyacı olan suyu tam olarak ayarlamak zor bir iştir. Menekşe yeterli suyu alırsa çiçek açması işten bile değildir.

Öncelikle menekşe ne çok suyu ne de az suyu sever. Menekşe nemli kalmayı sever. Toprağı nemli kalmalı ama sırılsıklam olacak şekilde de olmamalı. Toprağa parmağınızı soktuğunuz zaman nemli hissetmelisiniz.

Bir başka püf nokta ise, menekşe çiçek açmış bir haldeyse normalden daha fazla su ister. Tabi ki abartmamak şartıyla.

3.Ortam Sıcaklığı ve Nem Oranı

Menekşeler genellikle aynı sıcaklıkta kalmayı sever. Bu sıcaklık ise 18 ile 23 santigrat derece arasıdır. Bu sıcaklıkların çok altında ve üstünde çiçek açmayabilir. Hatta çok fazla fark olursa ölebilir.

Menekşe nem oranı yüksek yerlerde daha iyi çiçek açar. Eğer nem oranı yüksek olmayan bir iç bölgede yaşıyorsanız, menekşenin yanına bir kap su koymanız nem oranını artırmaya yardımcı olabilir. Bulunduğunuz bölge nem oranı yüksek bir yer ve menekşe çiçek açmıyorsa büyük olasılıkla başka bir problem vardır.

4. Gübreleme

Güzel bir atasözümüz vardır. Aç ayı oynamaz diye. Aynı bunun gibi aç menekşe çiçek açmaz diyebiliriz. Çünkü yeterli enerjiyi kendisine sağlamadığınız menekşe, çiçek açmak için gerekli enerjiyi bulamayabilir. Bu yüzden menekşe çiçek açması için düzenli bir şekilde gübre verilmelidir.

Fosfor, bitkilerin köklerini kuvvetlendiren bir gübre çeşididir. Kuvvetli kökler, menekşe nasıl çiçek açtırılır sorusunun güzel cevaplarından biridir. Ne kadar kuvvetli kök, o kadar güzel sağlıklı çiçek.

Bardak menekşesi hakkında bilgi için burayı tıklayabilirsiniz.

5. Toprak

Menekşenin dikili olduğu toprak çiçek açma konusunda önemli bir yer tutar. Toprağın karışımı şu şekilde olmalıdır:

  • 1/3 katı
  • 1/3 su
  • 1/3 hava

Bunun için toprak seçimi dikkatli yapılmalıdır. Öyle bir  toprak karışımı kullanılmalı ki hem suyu çok fazla çekmeyerek ortamda su bıraksın. Hem de köklerin hava almasına izin versin.

Bazen menekşenin köklerinin dışarı çıktığı görülür. Bunun sebebi köklerin toprağın içinde yeterince hava alamaması ve havanın peşinden gitmesidir.

Öncelikle toprağın su ve katı kısımları anlaşılmıştır fakat hava nasıl eklenir? Toprağa hava eklemek tabi ki elle olan bir şey değildir. Bunun için doğru toprak çeşidi ve karışımı seçilmelidir. İçinde yüksek kalitede turba yosunu bulunan (kahverengi renginde olan) perlit (incitaşı) veya vermikülit türü toprak çeşidi bunun için uygundur.

6. Diğer Nedenler

Bazen yukarıdaki bütün her şeyi tam yapmanıza rağmen menekşe çiçek açmayabilir. İşte bu durum genetik ile ilgilidir. Nasıl bazı insanlar genetik olarak diğerlerinden daha güler yüzlü öyle ki çiçeklerde de bu durum geçerlidir. Böyle bir durumda menekşeyi daha iyi bir genetiğe sahip olan ile değiştirmek isteyebilirsiniz.

Bazen de çiçeğiniz hasta olabilir. Bazı mantar tipi parazitlere maruz kalmış olabilir. Bitkinizi bu gibi parazitlerden arındırmanız çiçek açması için ona yardımcı olur.

menekşe nasıl çiçek açtırılır sorusuna cevap vermeye çalıştık. Sizin de bununla ilgili tecrübeleriniz, sorularınız veya yorumlarınız varsa yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Kaynaklar:

1- WHY WON’T MY AFRICAN VIOLETS BLOOM?

2-Secrets to Blooming Success

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.