Matematik Korkusu

0 0

Matematik Korkusu

Matematik çoğu bilimsel ve teknolojik gelişmenin kaynağını oluşturur. Çoğu genç ve yetişkin için matematik kelimesi nefret, sevmeme, endişe gibi duyguları çağrıştırır. Matematik korkusunun daha kötüleşmiş hali ise matematik fobisidir. Matematik korkusu, öğrencilerin matematik biliminin öncü rol oynadığı bilimsel alanlara eğilmesini engeller.

Matematik Korkusunun Sebepleri

 1. Matematik korkusunun ana sebebi, öğrencinin öğretmeni görünce hissettiği duygudur. Eğer öğrenci matematik öğretmeninden nefret ediyorsa muhtemelen matematik dersinden de nefret edecektir. Matematiği sevmeyen yetişkinlerin çoğunun da geçmişinde matematik öğretmeninden nefret etmesi yatıyor olabilir.

 

 1. Öğretmenin matematik hakkındaki görüşleri de öğrencinin matematik korkusu yaşamasında etkili bir nedendir. Eğer öğretmen matematik konuları hakkındaki negatif düşüncelerini öğrenciye aktarmışsa bu öğrenci de matematiğe karşı bir negatiflik oluşturur. Bu negatiflik ilerleyen günlerde konuların zorlaşmasıyla kaygıya ve korkuya evrilir.

 

 1. “Benim matematiksel zekâm yok algısı.” İnsanlarda çok farklı zekâ türleri vardır. İyice araştırıldığı vakit bu zekâ türlerinin incelediği durum problemleri çözememe değil, problem çözümüne yaklaşma yollarının farklılığı üzerinedir. Benim beynim matematiğe çalışmıyor cümlesi tamamen bir önyargıdır. Bu önyargı da matematiğe karşı bir negatif tutum, sonunda da matematik fobisi meydana getirir.

 

Matematik Korkusu Nasıl Yenilir?

 Öncelikle gerçekten matematik korkusuna sahip miyiz bunu belirlemememiz gerekir. Eğer şu aşağıdaki duygulardan bir ya da birkaçını hissediyorsanız matematik korkusuna sahipsiniz demektir.

 • Panik: Eğer matematik dersi, ödevi ya da sınavı sırasında çaresizlik duygusuna kapılıyorsanız.

 

 • Paranoya: Dünyada matematik problemlerini yapamayan tek kişi sizmişsiniz gibi hissediyorsanız ya da herkesin sizden zeki olduğunu düşünüyorsanız.

 

 • Pasif davranış: Matematiği öğrenmek için yeterince zeki olmadığınızı düşündüğünüz için anlamak için çalışmayı denemiyorsanız.

 

 • Güvensizlik: Matematik problemleri hakkında kendiniz akıl yürütmek yerine başkalarına güveniyorsanız

Matematik korkusunu yenmek için öncelikle bu korkuya sahip olduğunuzu fark etmeniz gerekir. Sonraki aşama ise bunu itiraf etmek ve hayatınızı kötü etkilediği için bu korkuyu yenmek için çalışmaya karar vermeniz gerekir. Eğer bu korkuya sahip olan bir çocuk ise, onu bu konuda yüreklendirmemiz gerekir.

Matematik Korkusunu Yenebilmek İçin Ne Yapmak Gerek?

 

 • Seviyenizi belirleyin. Eğer seviyeniz üstünde problemler çözmeye kalkıyorsanız nefretiniz daha fazla artacaktır. Matematik ile ilgili uzman kişilerden seviyenizi belirlemelerini isteyin
 • Öğrenme yönteminize uygun öğretmen seçin. Yazının başlarında da belirtildiği gibi her insanın problemi çözmeye yaklaşım şekli farklıdır. Bu yüzden probleme sizin ile farklı pencerelerden bakan birinden matematiği öğrenmeniz çok zor. Kendinize uygun bir öğretmen seçmeniz yararınıza olacaktır.

 

 • Anlamadığınız yeri sorun. Matematik bir bina inşa etmek gibidir. Bir problemde ya da bir konuda bir noktayı anlamadan geçerseniz, ileriki noktalarda bu başınıza bela olur. Bu yüzden soru sormaktan çekinmeyin. Unutmayın ki bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp.

 

 • Kolay problem ile başlayın. Sınavlarda veya evde kendiniz çalışırken kolay problemden başlayın. Vaktinizi boşa harcadığınız düşünmeyin. Çünkü temeli ne kadar sağlam yaparsanız binayı o kadar yükseltebilirsiniz.

 

 • Geniş zamanda çalışın. Matematik çalışırken zaten strese giriyorsanız, dar bi zaman aralığında çalışıp, konuları anlamaya çalışmanız sizi daha çok strese sokar. Bu yüzden matematik çalışmak için geniş zaman aralığı belirleyin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.