Mars Gezegeni Özellikleri Nelerdir?

1 0

Mars Gezegeni

Mars gezegeni, Merih adıyla da bilinen Güneş sisteminde Güneş’e olan uzaklığı bakımından Merkür, Venüs ve Dünya’dan sonra dördüncü gezegendir. Kırmızımsı renginden ötürü Eski Roma’nın savaş tanrısının adıyla anılır. Mars gezegeni özellikleri hakkında daha detaylı bilgi verelim.

Mars Gezegeni Özellikleri

Mars gezegeni özellikleri şunlardır:

 • Mars eliptik bir yörüngede dolanır. Bu yüzden Güneş’e olan uzaklığı değişkendir. Güneş’ten ortalama uzaklığı 228 milyon kilometredir. Bu Dünya’nın uzaklığının bir buçuk katıdır.

 

 • Mars kendi etrafındaki dönüşünü 24,5 saatte tamamlarken, Güneş etrafında dönüşün ise 687 günde tamamlar.

 

 • Mars gezegeni iki uyduya sahiptir. Bunların isimleri; Phobos ve Deimos.

 

 • Mars’ın dönme ekseni Dünya’da olduğu gibi yatıktır. Gezegeni çevreleyen bir atmosfere de sahiptir. Fakat Mars’ın yüzeyi Dünya’nın yüzeyinden çok daha soğuktur. Mars’ın yüzeyi, -23 santigrat derecedir.

 

 • Mars’ın ortalama çapı Dünya’nın yaklaşık yarısı kadardır. Yani 6,787 kilometredir. Yoğunluğu ise 3,933 gram/santimetreküptür.

 

 • Mars gezegeni çevresinde herhangi bir manyetik alan algılanmamıştır. Yoğunluğun da düşük olması dikkate alındığında bu olgu, gezegenin çekirdek bölümünün metalsi yapıda olmadığını gösterir.

 

 • Mars’ın atmosferi, temel olarak karbon dioksitten oluşur. Bir miktar da azot ve argon içerir. Eser miktarda su buharı da mevcuttur.

 

 • Mars’ın kuzey ve güney yarım küreleri son derece farklı yüzey yapılarına sahiptir. Güney yarım küre kraterli bir yapıya sahipken, kuzey yarım küre az kraterli ve volkanik kökenli ya darüzgarla taşınmış daha genç malzemelerle örtülüdür.
 • Mars’ın yüzeyinde yanardağlar, geniş lav düzlükleri, çeşitli türden kanallar, kanyonlar ve heyelan kalıntıları vardır. Bu yüzey şekillerinin boyutları Dünya’dakilerle kıyaslandığında oldukça büyüktür.

 

 • Güneş sistemindeki bilinen en büyük yanardağ Olympus Mons bu gezegendedir. Taban çapı 600 kilometre ve yüksekliği ise 20 kilometreden daha fazladır. Ayrıca bu dağın bulunduğu Tharsis yaylası çevresindeki düzlüklerden 1000 kilometre daha yüksektedir.

 

 • Mars yüzeyindeki kraterlerin bir bölümü Merkür ve Ay’daki kraterleri andırır. Buna karşılık bu gezegenin yüzeyinde yeni bir çarpma krateri belirlenmiştir. Bu yeni yapılar siper krateri olarak adlandırılmıştır. Çünkü Gök taşının yüzeye çarpması sonucu çevreye saçılan malzemelerin kenarları kalkıktır. Bu özellik püskürtmenin tamamlanmasından sonra malzemelerin dışarı doğru aktığına ve böylece balistik açıdan beklenenden çok daha geniş bir alana yayıldığına işaret eder.

 

 • Mars gezegenin yüzey şekillerinin oluşmasında rüzgar önemli bir özelliktir. Gezegenin yüzeyinde rüzgarlarca biriktirilmiş kumullara ve krater izlerine sık rastlanır.

 

 • Mars gezegenin yüzeyindeki kumlu toprak yüzde 44 silis, yüzde 18 alüminyum oksit, yüzde 8 sülfür trioksit ve yüzde 6 kalsiyum oksitten oluşmaktadır. Bu bileşim yüzeye yükselen magmanın buradaki buzla etkileşimi sonucunda ortaya çıkan korkayaçların genel oluşum sürecinin doğal bir sonucudur.
1 yorum
 1. Anonim diyor

  çok iyi bir siteymiş bana söylediler bende yazdım bu çıktı efso

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.