Mançurya Menekşesi Özellikleri Nelerdir?

0 0

Mançurya Menekşesi

Mançurya menekşesi, latince ismi Viola mandashurica olan bir menekşe türüdür. Aynı zamanda bu menekşeye Japonya’da sumire denir ve ülkemizde de Japonya menekşesi olarak da bilinir.

Mançurya menekşesi çok yılllık bir bitkidir. Genellikle tüm dünyada yaşayabilir. Dünyada yaklaşık 500 türü olan bu menekşenin rengi koyu mordur.

Özellikleri

Mançurya menekşesi şu özelliklere sahiptir:

  • 10-15 santimetre yüksekliğe kadar büyüyebilir.
  • Yaprakları yaklaşık 4 ve 8 santimetre arasında değişiklik gösterir.
  • Sapı uzundur ve üst üste duran şekilde yaprakları mevcuttur.
  • Nisan ve mayıs ayları arasında çiçek açar.
  • Çiçekleri simetrik bir şekilde 5 yapraklıdır.

Nerelerde Yetişir?

Mançurya menekşesi çok farklı yerlerde yetişebilir. Yüksek adaptasyon yeteneği sayesinde iyi aydınlatılmış ev ortamında yetiştirilebileceği gibi;

  • Birçok dağlık bölgede
  • Ormanlarda
  • Deniz kıyısında kumsal bölgelerde kendiliğinden yetişebilir.

Bu bitki çeşitli nektar salgılar. Bu nektar bal arıları ve karıncalar tarafından emilir. Hatta bu bitki “Katakuri” adı verilen feromona sahiptir. Bu feromonu karıncalar kullanır. Bu yüzden bu bitki eve karıncaları çekebilir. Evde yetiştirilmeye karar verilmeden önce iyi düşünülmelidir.

Bu bitki daha çok süs bitkisi olarak yetiştirilir. Birçok menekşe çeşidinden bir olan bu menekşe türü çok polenli bir türdür. Genellikle bol güneşli yerleri sever. Fakat sabahları gölgeye doğru hareket etmek ister. Bunun sebebi, yapraklarının güneşte yanması ve  sararması. Bu yüzden mançurya menekşesi, bol aydınlık fakat güneşi doğrudan görmeyecek yerlerde daha iyi yetiştirilir.

Bu çiçek türünün çeşitli hastalıkları mevcuttur. Bunlardan biri de Japonca  “Souka byou” diye tabir edilen hastalıktır. Bu hastalığa yakalanan çiçeğin yaprakları beyazlaşır.

Bu bitki türü yağmuru sevmez. O yüzden yağmurdan korumak lazım. Aynı şekilde sulama yaparken toprağından sulamak gerekir. Yağmurlama şeklinde yapılan bir sulama çiçeğe zarar verir.

Bir başka menekşe türü bardak menekşesi için tıklayınız.

Kaynaklar:

  1. Sumire: Viola mandshurica

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.