Libido Nedir? Erkeklerde Libidoyu Arttırmanın Yolları

0 0

Libido Nedir? Erkeklerde Libidoyu Arttırmanın Yolları

Testosteron hormonundaki düşme ile birlikte libido düşüklüğü yaşanmakta ve cinsel istekte azalmalar görülmektedir. Testeron hormonu sanılanın aksine hipofiz bezinden salgılanmaz. Büyük bir miktarı tetislerden, çok az bir kısmı da böbrek üstü bezlerinden salgılanır. Daha sık erkeklerde görülmesi ile birlikte bayanlarda da libido düşüklüğüne rastlanmaktadır. Cinsel istekte azalma olarak ilk belirtilerini gösteren libido düşüklüğü ürolog muayenesi ile tanısı konulabilmekte ve tedavisi yapılabilmektedir. Peki, Libido Nedir? Libido düşüklüğünün nedenleri nelerdir? Erkeklerde Libidoyu Arttırmanın Yolları nelerdir?

Libido Nedir?

Libido nedir sorusunu yanıtlamak için Türk Dik Kurumu sözlüğüne baktığımızda “İnsanların davranışlarındaki temeli oluşturan cinsel içgüdü” olarak tanımlanmıştır. Cinsel istek ya da cinsel arzu ile eşdeğer anlamda kullanılan Libido kelimesini ise en sık cinsel isteksizlik yaşayan kişilerin sorunu olarak gösterilen libido düşüklüğünde görmekteyiz.

Libido Düşüklüğünün Nedenleri

Kadın, Kız, Bayan, Seksi, Güzellik, Cinsel, Erotik

Libido düşüklüğüne sebep olan en önemli faktör çoğunlukla çevresel faktörler olmaktadır. Aşırı yoğun ve stres altında yaşayan erkeklerde libido düşüklüğü gözlemlenebilmektedir. Çevresel faktörler dışında ilaç kullanımı ya da psikolojik etkiler de libido düşüklüğüne sebebiyet verebilmektedir. Çiftler arasında cinsel uyumun olmaması libido düşüklüğünün nedenleri arasında yer almaktadır.

Genel olarak libido düşüklüğünün sebeplerini sıralamak gerekirse

  • Stres ve korkular
  • Cinsel ilişki esnasında meydana gelen ağrılar
  • Hormonal ilaçlar
  • Boşaltım sistemi sorunları
  • Erkekte cinsel faaliyetlerinde bozulmalar
  • Çiftler arasında olumsuz cinsel ilişki deneyimleri

Erkeklerde Libidoyu Arttırmanın Yolları

Siluet, Insanlar, Kadın, Çıplak, Kızlar, Cinsel

Erkeklerde libido düşüklüğü sık görülen bir olgudur. Özellikle 40 yaş sonrasında hormonlardaki değişimler ile birlikte libido düşüklüğü çok fazla rastlanmaktadır. Çiftler arasında durağanlaşan cinsel yaşam, yaşa bağlı çeşitli kronik rahatsızlıklar ve başarısız olma korkusu libidonun düşmesine sebep olabilmektedir. Peki, erkeklerde libidoyu arttırmanın yolları nelerdir?

Erkeklerde libidoyu arttırmanın ilk yolu partneri ile çekici bir cinsel deneyim yaşaması olacaktır. Sağlık sebeplerine bağlı libido düşüklerinde düzenli beslenme ve sağlık bir uyku düzeni oluşturularak stres ve yorgunluk faktörünün ortadan kaldırılması önemlidir. Testosteron hormonunda ciddi düşüş var ise ürolog tavsiyesi ile hormon desteği sağlanabilmektedir.

Libidosu Yüksek Erkek Nasıl Anlaşılır?

Libidosu yüksek erkek öncelikli olarak özgüveni de yüksek bir birey olarak dikkat çeker. Çekicidir ve cinsel isteği çok yüksektir. Arzuludur, partnerini büyük bir arzu ile ister ve uyumlu bir cinsel hayatı vardır. Yaşamdan da arzularından zevk almasını bilir. Enerjik ve arzulu bir erkek görüyorsanız libidosu yüksek erkek nasıl anlaşılır sorusunun cevabını bulmuşsunuz demektir.

Kadın Libidosunun En Yüksek Olduğu Zaman?

Libido sadece erkeklere has bir terim olmadığı gibi kadınlarda da libido seviyeleri değişkenlik göstermektedir. erkeklerde libidoyu arttırmanın yollarını öğrendik. Kadın libidosunun en yüksek olduğu zaman ise, kadınların yumurtlama dönemidir. Kadınların adet döngüsünün tam ortasına denk gelen ve yumurtlama dönemini işaret eden bu evre de kadınlarda libido en üst seviyeye ulaşır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.