LGS Matematik Dersine Nasıl Çalışılır?

0 2

Bilindiği üzere 2018 yılı itibariyle her alanda olduğu gibi LGS matematik dersinde de yeni nesil sorulara geçildi. Eskiden, matematik sorularında temel bilgileri bilip işlem yaparak çözüme ulaşılabiliyordu. Yeni nesil sorularda da yine eskiden olduğu gibi işlem yapmak gerekecektir ama tek farkla, yeni nesil sorularda artık hangi işlemi yapacağınızı kendiniz bulmanız lazım. Yani artık işlemi direkt vermek yerine bir durum anlatılıyor.

Bu durum içinden öğrencinin önceden öğrendiği ve kendinde var olan bilgileri kullanarak çıkması isteniyor. Yani yapması gereken işlemleri kendisi farkına varması ve bu işlemleri yapması isteniyor. Peki bunun için ne yapılmalı? Aşağıda maddeler halinde LGS matematik dersine nasıl çalışılır? sorusuna cevap vermeye çalıştım.

1- Çok İyi Dinlemeli

Öncelikle matematik, derste çok dikkatli ve iyi bir şekilde dinlenilmeli. 8. Sınıf matematiği aslında 6 ve 7. Sınıfta zaten görülen konular. 6. Ve 7. Sınıfta iyi çalışan biri zaten büyük bölümünü halletmiştir. 8. Sınıftaki ek bilgileri de üzerine eklediği zaman temel kısmı halletmiş olur.

Eğer, 6. Ve 7. Sınıfta iyi çalışılmadıysa da henüz bir şey kaybetmiş sayılmaz. Çünkü konu anlatılırken 6. Ve 7. Sınıfla beraber baştan anlatılıyor. O yüzden ders iyi dinlenildiğinde ve konunun anlaşılmadığı yerde ders içinde soru sorulursa çok kolay bir anlama yöntemi gerçekleşmiş olur.

2- Bol Soru Çözülmeli

Lgs matematik dersine çalışmadan, sadece ders dinlemekle tam olarak halledilmiş olmaz. Eğer ders iyi dinlenilmiş ve not tutulmuşsa görülecektir ki öğretmen derste temel problemler dediğimiz eski tip LGS ile ilgili birçok soru çözmüştür.

Bu örnek sorular tekrar gözden geçirilir ve öğrenci kendi başına soru çözmeye çalışır. Bu aşamada yeri gelip öğretmenin çözdüğü örnek sorulardan ilham alabilir. Her zaman olduğu gibi çözülemeyen sorular mutlaka bir bilene sorulur. Bu arkadaş, akraba veya öğretmen olabilir.

3-Lgs Matematik Testi Nasıl Çözülmeli

Bu aşamada bir parantez açıp Lgs testi nasıl çözülmesi gerektiğine kısaca değinelim. Bir test diyelim 10 soru olsun. LGS sınavında bize matematik için verilen süre 1 soruya 2 dakika. Bu yüzden 10 soruluk test için 20 dakika tutulur. Mümkünse yerinden kalkmadan, testi bölmeden bu 10 soru 20 dakika içinde çözülmeye çalışılır.

Test bittikten sonra cevap anahtarında kontrol yapılır. Yanlışlara ve boşlara tekrar bakılır. Eğer işlem hatası gibi bir hata varsa bu anlaşıldıysa yani nerede hata yapıldığı anlaşıldıysa sıkıntı yok. Fakat çözüm yolunda nerede hata yapıldığı anlaşılmadıysa, ya da hiç çözülemediyse mutlaka o soru işaretlenir. Bir bilene sorulur.

Matematikte cevabın kaç olduğunun bir önemi yoktur. Yani cevap anahtarından bakılıp heee cevap 5’miş tamam demenin hiçbir anlamı yoktur. Matematikte, çözümün mantığı anlaşılmalıdır.

4- Yeni Nesil Sorular

Bu şekilde temel problemler adı verilen, bazı kitaplarda yer alan kavram testi, MEB’in ise “kazanım testi” dediği temel kavramlar kısmı öğrenildikten sonra öğrenci, yeni nesil soruları rahatlıkla çözmeye başlar. Bu yeni nesil sorular çözmede en önemli şey okuduğunu anlamaktır.

Dolayısıyla burada kitap okuyan ve okuduğu kitap üzerine düşünen öğrenci bir adım öne geçer. Eğer temel problemleri de iyi anlamışsa bu yeni nesil soruları çok rahatlıkla çözer.

5- Daha Çok Soru

LGS matematik dersinde yeni nesil soruların kolay çözülmesi için ikinci gereken şey bol soru çözmek. Çözemediği anlamadığı yerleri bir bilene sormaktır. Fakat soruyu sorarken de anlamadığı yer varsa kesinlikle tekrar ettirmelidir. Anlamayıp, anladım dememelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.