Köpekler Gece Neden Havlar?

0 0

Köpekler Gece Neden Havlar

Köpekler insan canlısı hayvanlardır. Yalnız insanlar için köpekler hayata tutunma amaçları olabilmektedir. Fakat bazı zamanlar geceleri sürekli havlamaları hem uykusuz bırakabilir hem de komşular ile ilişkilerin bozulmasına sebep olabilir. Peki, köpekler gece neden havlar?

  1. Can sıkıntısı

Tıpkı insanlar gibi köpekler de çok fazla yalnız kalınca canları sıkılır. Eğer etraflarında onları oyalayabilecek oyuncaklar yoksa sıkılmaları doğaldır. Bu durumda da havlamaları çok olağandır.

  1. Korku veya Tehlike

Köpekler de insanlar gibi geceleri sessizlikten korkabilir. Bu durumda havlayarak sessizliği bozmak isterler. Ya da bir tehlike sezdiklerinde havlarlar. Bu havlamaları dostları için alarm anlamına gelir.

  1. Yalnızlık

Köpekler normalde sürü halinde yaşayan hayvanlardır. Dolayısıyla gece boyunca başka bir odada yalnız kalmaları onları dikkat çekmek için havlamaya sevk eder. Eğer köpeği yanınızda uyumayışına izin verirseniz havlamasını engelleyebilirsiniz. Köpeğinizin yanına başka bir köpek almanız da seçenekler arasındadır.

  1. Dikkat çekmek

Bazen köpekler yalnız kalmaktan değil sadece dikkat çekmek için de havlayabilirler. Sevilmek, yemek istemek ya da başka bir şey içi havlamaları yüksek ihtimaldir. Köpeğinizi tamamen ihmal eder gün boyu o yokmuş gibi davranırsanız o da dikkat çekmek amacı ile havlama ihtiyacı hissedecektir.

  1. Sese olan duyarlılığı

Köpekler kulakları keskin hayvanlardır. Dolayısıyla gece apartman sessizliğe büründüğü zaman dışarıda duyacakları en ufak bir insan yürümesi, araba sesi ya da hayvan sesine duyarlılık gösterirler. Tepki vermek için de havlarlar. Eğer akşamları radyo, televizyon gibi aletler açık olursa köpeğinizin dikkatini dışardaki seslere vermesini engelleyebilirsiniz. Böylece gece havlamasını engelleyebilirsiniz.

  1. Yetersiz egzersiz

Eğer köpeğiniz gün boyu evde yalnız ise ve siz de işteyseniz köpeğiniz enerjisini atamayacaktır. Sizin evde olduğunuz 2-3 saat içinde de bütün enerjisini boşaltamazsa gece uyku vaktinde enerjisini havlayarak harcamak isteyecektir. Eğer gün içerisinde köpeğinizin enerjisini atmasına uzun yürüyüşler ya da sportif aktivitelerle atmasını sağlarsanız muhtemelen geceler daha sessiz olacaktır.

 

Sonuç olarak geceleri köpeğiniz havlıyorsa ve susmak bilmiyorsa ona bağırmanız ya da onu incitmeniz problemi çözmeyecektir. Bunun yerine yukarıda sayılan bu sebepleri gün içinde engellemeniz yararınıza olacaktır.

Gece havlayan köpek nasıl susturulur hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayarak makalemize ulaşabilirsiniz.

KAYNAKLAR

(1) http://www.sheknows.com/pets-and-animals/articles/1100729/why-does-my-dog-bark-at-night

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.