Kitap Okuma Faydaları

0 0

Kitap Okuma Faydaları

Kitap okuma eylemi faydaları çok olan bir eylemdir. Otobüste, metroda, yatakta, koltukta sahil kenarında, ormanda piknikte kısacası her yerde yapılabilen bir eylem olan kitap okuma, faydaları ile insanların hayatlarını değiştirebilmektedir. Üstelik maliyeti de düşük olan hobilerdendir. Kitap okumayı seven, her gün düzenli kitap okuyan birinin kaybedeceği bir şey yokken kazanacağı birçok fayda vardır.

  1. Zihinsel Gelişim Sağlar

Çalışmalar göstermiştir ki Alzaymır gibi hastalılara yakalanmamak için zihnin aktif tutulması gerekir. Tıpkı vücudumuzdaki kaslar gibi kullanmadığımız organlar körelir. Beyni çalışma mekanizması kullan ya da kaybet teorisine göre işlemektedir. Kitap okuma ise zihni aktif tutan düşünmeye sevk eder. Yeni bilgiler öğrenip bu bilgileri eski bilgilerle harmanlamamızı sağlar. Bu da eski bilgileri geri getirip hafızamızın çalışmasını sağlar. Mark Twain şöyle demiştir: “Okumayan insan okuyamayan insana karşı avantaja sahip değildir.”

  1. Stres Azaltır

İnsanlar iş hayatlarında, kişisel hayatlarında ve günlük yaşamlarında birçok sorun ile karşılaşır. Bu stresleri azaltmanın en iyi yollarından bir problemlerimizi düşünmeyi azaltmaktır. Peki, problemlerimizi düşünmeyi nasıl aza indiririz? Bunun için güzel bir aşk hikâyesi ya da bir maceranın içerisine girmek yeterlidir. Bu gerçek yaşamımızda yok ise kitapların dünyası bu iş için biçilmiş kaftandır.

  1. Bilgi Kazandırır

Ünlü fenomen dizi Game of Thrones da bir sahnede şöyle bir konuşma geçer. İnformation is power. Yani bilgi güçtür. Peki, bu bilgiyi nerede bulacağız? Günümüzde bu satırları okumanızı da sağlayan internet çok büyük bir mecradır. Birçok bilgi mevcuttur. Fakat internetin içerisine ne aradığımızı bilmeden düşersek boğuluruz. Bu yüzden kitaplar bizim bilgi açısından en önemli dostumuzdur.

  1. Kelime Hazinesini Geliştirir

NE kadar çok okursanız o kadar çok kelimeye sahip olursunuz. Ne kadar çok kelimeye sahip olursanız o kadar çok geniş kitleye hitap edebilme kabiliyeti kazanırsınız. İnsanlar konuşa konuşa anlaşır. Bu yüzden kelime dağarcığınızın geniş olması iletişiminizi de kuvvetlendirir. Ayrıca insanlar bilgilerini diğer bireylere kelimeler ile aktarır. Çok bilmek iyi anlatabilmeyi sağlamaz. Fakat çok kelime bilgisi iyi bir anlatıma sahip olmanızı sağlar.

  1. Hafıza Gelişimi

Bir roman okuduğunuzda, romanın karakterlerini, romanda geçen olayları, romandaki ince ayrıntıları hatırlamanız gerekir. Dolayısıyla roman okumak hafızayı zinde tutmanın iyi bir yöntemidir.

  1. Analitik Düşünce Yeteneğini Geliştirir

Eğer elinizde gizemli bir bilim kurgu romanı ya da iyi planlanmış bir polisiye romanı var ise okurken aynı zamanda olayları çözmeye çalışırsınız. Bu da Size analitik düşünceni de gelişme kaydetmenizi sağlar. Ya da elinizde kaliteli bir düşünürün deneme kitabı veya bir filozofun felsefi düşüncelerini anlatan bir kitap da olabilir. Bu tür kitapları okurken de yazarın düşünce dünyasını anlamak analizler yapmanız gerekir. Analitik düşünce yeteneği gelişmiş insanlar karşılarına çıkacak problemleri çözmede daha başarılı olurlar.

  1. Dikkat Gelişimi Ve Konsantrasyon

Günümüz internet dünyasında insanlar gün içerisinde birçok uyarana maruz kalmaktadırlar. Sosyal medyada hızlıca akan cümleler ya da televizyonda veya video izleme sitelerinde geçen hızlı görüntüler insanların odaklanma problemi yaşamasına sebep olmaktadır. Özellikle öğrencilerin bu uyaranlar yüzünden dikkatini vermesi gereken sınavlara odaklanamamaktadır. Ya çabuk sıkılmaktadır ya da sosyal medyada hızlıca tüketilen yazılar gibi sınavda dikkatsizce o sorudan bu soruya atlamaktadır. Bu problemin çözümü kitap okumaktan geçer. Kitap, sosyal medyada dikkat gerektirmeyen hızlıca akan yazılar yerine fikri bir bütünlüğü olan yazılardan oluşur. Bu fikri bütünlüğü takip edebilmek için odaklanmak gerekir. Bu durum odaklanma problemi yaşayan insanlar için iyi bir alıştırma yöntemidir.

  1. Yazma Yeteneğinizi Geliştirir

Yapılan araştırmalara göre yazma eylemi insanları psikolojik olarak rahatlattığını göstermiştir. Daha zengin kelime hazinesi kullanarak yazmak belki de daha fazla rahatlatır. Kelime hazinesini geliştirmenin yolu ise kitap okumadır.

  1. Empati Yeteneğini Geliştirir

Empati yapma kendini başkasının yerine koyup onun yaşadıklarını anlamaya çalışmaktır. Empati yapma yeteneği çok önemli bir yetenek olması yanında bir oka da r da zor bir iştir. Bir gün Nasrettin Hoca çıktığı ağaçtan düşmüş. Bunu gören çevredeki halk hocanın başına koşmuş. Yardım etmeye çalışmışlar. Hocaya doktor çağıralım mı, işte bir yerin ağrıyor mu gibi sorular yöneltmişler. Hoca hiçbirine cevap vermemiş. Cevap olarak şunu söylemiş: “Bana ağaçtan düşen birini bulun.” Bir insanın ne yaşadığını neler hissettiğini anlamak aynı duruma düşmeden çok zordur. Kitaplar bize bunu yapmanın alıştırmasını sağlar. Roman içerisindeki karakterlerin ne hissettiğini düşünmek, onların yerine kendimizi koymak bunu sağlar. Ya da bir fikir yazısında yazarın fikri yapısını anlamak için kendimizi onun yerine koymaya çalışırız.

Kitap okumanın faydaları saymakla bitmez. Bu yazıda bunlara açıklamalı olarak değindik. Bu faydaların yanı sıra kitap okumaktan zevk alan birey zaten kitap okumayı zevk aldığı için yapacaktır. Kitap okuma faydaları da bu zevkin yanında bireye kitap okumanın kazandırdıkları olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.