Kehribar: Ham Maddesi, Faydaları, Çeşitleri, Özellikleri

0 1

Kehribar Nedir?

Kehribar sahip olduğu rengi ile insanları büyüleyen bir taştır. Bir çok faydası ve güzel rengi için kolye, tespih ve yüzük olarak kullanılmaktadır. Peki, bu kehribarın ham maddesi nedir? Özellikleri ve faydaları nelerdir?

Kehribar Ham Maddesi

Kehribar, soyu tükenmiş ağaçların reçinesinin toprak altında kalarak uçucu bileşenlerini yitirmesi ve kimyasal değişikliğe uğraması sonucu kararlı bir yapıya kazanması ile oluşur. Kısaca kehribarın ham maddesi toprak altında kalmış ağaç reçinesi. Reçinenin yanında ise reçinenin içinde kalmış bitki ve böcek kalıntıları da bu taşın ham maddesinin oluşturur. Bu konuya daha etraflıca değinelim. Bu başlık hakkındaki bilgi yeterli ise diğer konu başlıklarına geçebilirsiniz.

Ağaçlarda bulunan reçine, ağaçta oluşacak herhangi bir kesik sonucu o kesikten mantar veya zararlı bakterilerin girmesini engellemek için yarayı kapatan maddedir. Ağaçlar, çürüyüp yıkılıp toprağa düştükten sonra yıllar boyunca toprağın altında kalır. Bu sırada reçine kimyasal değişikliğe uğrayarak sertleşir ve kehribar taşı haline gelir.

Bu gün ortaya çıkan bir kehribar taşı 30 ile 95 milyon yıl yaşındadır. Bundan daha önce çıkarılan reçineler daha yumuşak bir yapıya sahiptir. Bunlar kopal olarak adlandırılır.

Ayrıca kehribar ham maddesi sadece reçineden oluşmaz. Reçine yanında ağaçta gezen küçük böcekler de bu reçinenin içinde kalırlar ve mükemmel bir şekilde korunmuş olurlar. Böceklerle ilgilenen bilim adamları, bu kehribar taşları içerisindeki böcek kalıntılarını inceleme şansı bulmaktadırlar.

Kehribar Faydaları

Kehribar taşı, yazının başında da belirtildiği gibi ağaç reçinesinden oluşan bir taştır. Kehribar taşı doğal olarak bünyesinde Süksinik asit adı verilen bir asit bulundurur. Bu asit, doğal ve gerçek bir kehribar taşının ağırlıkça yüzde 3-8 arasında bir kısmını oluşturur. Süksinik asit vücudumuza bir çok yararı vardır bunlardan en önemlisi ağrı kesici olarak kullanılabilmesidir.

Kehribardan yapılan takıların bir çok faydasının olduğu düşünülmektedir. Fakat bu faydayı görebilmek için kehribardan yapıldığını düşündüğünüz takıların gerçkekten kehribar olduğundan emin olmalısınız. Kehribarın faydaları şunlardır:

Kehribar Kolye Faydaları

 • Kehribar taşından yapıla kolyelerin baş, boyun ve boğaz bölgelerindeki ağrıları hafiflettiği düşünülür.

 

 • Kehribar taşının eklemlerdeki ağrıyı ve romatizmayı rahatlattığı düşünülür.

 

 • Kehribar kolye faydalarından biri de gün içindeki hastalık boyutundaki endişeyi azaltmasıdır. Bunun yanında yorgunluğa da iyi geldiği düşünülmektedir.

 

 • Kehribar kolyenin bir başka faydası ise tiroit bezi işlevini arttırmaya yardımcı olmasıdır. Bu amaçla bir kehribar kolye takıyorsanız kolyenin zincirini mümkün olduğunca kısa tutup, kehribar içeren kısmı tiroit bezine yakın tutmalısınız.

Bebekler ve Çocuklar İçin Kehribar Taşının Faydaları

Kehribar kolyenin bebekler ve çocuklar için faydaları şunlardır:

 • Kehribarın çocuklar için faydası uzun yıllardır bilinmektedir. Kehribardan yapılan kolyeler çocukların diş çıkarma sürecini daha az ağrılı geçirmesini sağlamaktadır. Ayrıca Almanya’da çocukların daha güçlü büyümelerini sağladığı düşünülmektedir.
 • Kehribar, bebeklerde ağızlarından salya akmasını engellemektedir. Bunun için kehribar taşının vücudun herhangi bölgesine değmesi yeterlidir. Genellikle bebeklerin yanlışlıkla yutmasını engellemek için ayak bileğine takılmaktadır.

Evcil Hayvanlar İçin Kehribar Taşının Faydaları

Kehribar taşının sadece insanlar için faydası yoktur. Hayvanlar için de faydaları vardır. Kehribarın, evcil hayvanlara takılması sonucunda bu hayvanların derileriyle ısındığında bir koku yayar. Bu koku pire ve bitleri hayvandan uzak tutmaya yarar.

Ayrıca hayvanların tüyleri tarafından elektriklenen kehribar bit ve pireleri ortadan kaldırır.

Kehribar Özellikleri

Görünüm

Kehribar taşı özellikleri bakımından da zengin bir taştır. Öncelikle kehribar taşının rengi bal rengidir. Kehribar taşının ana rengi bal rengi olsa da;

 • Koyu kahverengi
 • Açık sarı
 • Turuncu

gibi tonları da mevcuttur. Nadir olarak da;

 • Kırmızı
 • Mavi
 • Yeşildir

Fakat bu renkler çok nadir bulunduğundan daha pahalıdır. 256 farklı renk türü olduğu düşünülmektedir.

Kehribar taşı saydam olabileceği gibi şeffaf olmayanları da mevcuttur. Kehribar taşına değer katan özellikleri ise şunlardır:

 • Kabarcıklar
 • Çatlaklar
 • Gölgeler
 • Renk kırılmaları

Fiziksel Özellikler

Kehribarın fiziksel özellikleri şunlardır:

 • Kehribarın erimesi için 300 santigrat dereceye ihtiyaç vardır.
 • Kehribar tuzlu suda yüzebilir. Bunun sebebi yoğunluğunun nispeten düşük olmasıdır. Bu yüzden kehribar taşının gerçek olup olmadığını tuzlu su testi yaparak anlayabilir.

 

 • Kehribar taşının bir başka özelliği is elektriklenme özelliğidir. Bir doğal kumaşa sürtündüğü zaman küçük kağıt parçalarını çekebilir.

Kehribar Çeşitleri

Renklerine Göre Çeşitleri

Kehribarın bugüne kadar 7 ana renkte ve 250’den fazla farklı tonda çeşidi vardır. Kehribarın rengini iki faktör belirler. Bunlardan biri, doğal reçine de bulunan kabarcıklardır. Bu kabarcıklar ışığın bazısının geçmesini engelleyerek renk değişimine sebep olur.

İkinci faktör ise ağaç çeşididir. Çünkü ağaç çeşidine göre kehribarın ham maddesi olan reçinenin rengi de değişmektedir. Tabi ki bu değerli taşın rengi ısıtma ve boyama ile değiştirilebilmektedir.

Sarı Kehribar

Sarı kehribar en yaygın bulunan kehribar çeşididir. Çünkü doğal reçinenin yüzde 70’i bu renktedir. Genelde bu renk Baltık denizinde bulunur ve doğal olduğu için daha değerlidir.

Yeşil Kehribar

Kehribar taşının yüzde 2’si bu renge sahiptir. İnsanlar arasında çok popülerdir. Bu yüzden yeşil kehribar diğer renklere göre daha pahalıdır. Tabi ki kehribarın ısıtılarak renginin değiştirilebildiği düşünüldüğünde yeşil renkli kehribarın hepsi doğal olmayabilir.

Mavi Kehribar

En pahalı kehribar çeşididir. Çünkü bütün kehribarın sadece yüzde 0,2 si bu renktedir. Çoğunlukla Dominik Cumhuriyeti ve Baltık Denizinde bulunur. Mavi kehribar, floresan ışığı altında parlak bir mavi renge dönüşür. Çünkü içerisinde flüoresan  maddesi vardır.

Doğallığına Göre Çeşitleri

Ateş Kehribar Nedir?

Ateş kehribar, gerçek kehribar taşı ile alakası olmayan bir taştır. Ateş kehribar tespih diye satılan tespihler kehribar taşı içermemektedir. Ateş kehribarın ham maddeleri şunlardır:

 • Fenol
 • Formaldehit
 • Boya

Bu maddeler pahalı olduğundan ateş kehribar denilen tespihler de pahalıdır. Pahalı olmasının sebebi doğal kehribar olması kesinlikle değildir.

Sıkma Kehribar Nedir?

Sıkma kehribara insan yapımı reçine diyebiliriz. Bir başka deyişle sanayi kehribarı diyebiliriz. Sıkma kehribarın içerisinde kehribar taşı belli bir olan da bulunur. Yani kehribar taşı ile diğer taşların belli oranda birleştirilmesiyle oluşturulan bir üründür. Sıkma kehribar daha çok tespihte kullanılır. Sıkma kehribardan yapılan tespihin özelliği çekildikçe parlak bir hale gelmesidir.

Damla Kehribar Nedir?

Doğal kehribar taşının damla şeklinde kesilmesi ile oluşan kehribara damla kehribar denir. Gerçek kehribar bu olmakla beraber, piyasada diğer kehribar türleri damla kehribar diye de satılmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.