Kazan Kazan Teorisi

0 1

Kazan Kazan Teorisi

Kazan kazan teorisi; kazan kaybet ve kaybet kaybet terimleri gibi oyun teorisinin terimidir. Bu terimler herhangi bir oyunun muhtemel sonuçlarını gösterir. Aynı zamanda oyunda rakip olan iki tarafın oyunda önceki duruma göre oyun sonundaki algılarını ifade eder. Örneğin, kazanmak tabiri beklenen sonuçtan daha iyi bir durumda olmayı tanımlarken kaybetmek ise beklenen sonuçtan daha kötü bir durumda olmayı tanımlar. Mesela bir bahis oyununda her zaman 100 lira kazanan bir adam 10 lira kazanmış ise bu onun için kaybetmek demektir. Hiçbir zaman para kazanamayan biri için ise 10 lira kazanmak demektir.

  • Kazan kazan: bu sonuçta her iki taraf da kazandığının düşünür. Çünkü her iki oyuncu da beklediği sonuçtan daha iyi bir durumdadır.
  • Kazan kaybet: Bu sonuçta bir taraf beklediğinden daha iyi bir durumdayken diğer taraf beklediğinden daha kötü bir durumdadır.
  • Kaybet Kaybet: Bu durumda iki tarafta beklediğinden daha kötü bir sonuç elde etmiştir. Bu durum bazen kazan kaybet durumuna tercih edilir. Çünkü her iki taraf da kaybettiği için diğerine göre daha adil görünür.

 

Kazan Kazan Teorisi Özellikleri

  • Oyunda kaybeden yoktur.
  • Kimse oyunun dışında kalmaz. Herkes oyunda etkilidir
  • İşbirliği gerektirir
  • İletişim gerektirir

Kazan Kazan Teorisi Örnekleri

  • Kaybet kaybet durumu genelde kazan kazan durumunun mümkün olabildiği oyunlarda ortaya çıkar. Bunun en güzel örneği tutsak ikilemi diye adlandırılan oyundur. Bu oyundan da bilindiği üzere genelde kazan kazan durumu ortaya çıkması için bir işbirliği gerekir.

 

  • Kazan kazan teorisine bir örnek ekonomiden verebiliriz. Örneğin iki ülke düşünün. Birbirleriyle iki üründe ticaret yaptıklarını varsayalım. Diyelim ki A ülkesi bu iki ürünü de diğerine göre daha etkili üretiyor. Bu durumda A ülkesinin ekonomik olarak yenilemez olduğunu düşünürüz. Fakat ekonomide sınırlı kaynaklar vardır. Bu yüzden bir yerde üretim tıkanır. Bunu aşmak için Bu üretimleri yapan B ülkesi ile işbirliği içerisine girip Bir ürünü onun üretmesini ve karşılıklı ticaret yapılmasını sağlamak iki ülke açısından da kazanç olacaktır. Bu durum kazan kazan teorisinin ekonomideki yansımasıdır.

 

  • Bir başka örnek de bankalar ile tüccarlar arasındadır. Eğer bir tüccar ticareti iyi biliyorsa fakat bu ticareti yapacak sermayesi yok ise bir sermaye aramasına girer. Burada devreye bankalar girer. Bankalarda da para vardır fakat ticareti yapabilecek tecrübe yoktur. Bankalar elindeki parayı koyar, tüccar da ticaret bilgisini koyar. Bu işbirliği sayesinde ikisi de kazanır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.