Kanada’da Yaşam Rehberi 3 (Özel Hayat-Sosyal Haklar)

0 1

Kanada ‘da Yaşam Rehberi yazı dizimizin 3. bölümü ile karşınızdayız. Bu bölümde sosyal haklar ve özel hayat konularında bilgilendirmeler yapacağız. Kanada ‘da yaşam gerçekten de sanıldığı kadar değerli mi? Yoksa yaşama verilen değer abartılıyor mu? Öğreneceğiz birlikte.

Kanada Özel Hayat

kanada-özel-hayat
Kanada Özel Hayat

Kanada, özel hayat konusunda kişilik haklarından doğan özgürlükleri kullanma konusunda son derece açık bir politika izlemektedir. Kanada halkı daha çok İngiliz ve Fransız kültüründen gelmektedir. Kanadalılar için birinci öncelik saygıdır. Sevgiye önem verirler ve hoşgörü çok önemlidir. Vatandaşların hemen hepsi sakin bir ruh yapısına sahiptirler ve birbirlerinin hayatına müdahale etmemeye çalışırlar. Toplumsal kurallarının bozulmasına tahammülleri yoktur. Herkes oranın kurallarına ve yasalarına uymak zorundadır. Eş cinsellerin dahi birbirleriyle evlenmelerine müsaade edilir. Başkasını rahatsız etmemek kaydıyla istediğinizi yapabilirsiniz Kanada’da.

Hayvanların bile özel hayat mahremiyetine saygı gösterilir. Parklarda gezen sincap sayıları oldukça fazladır. Yalnız onları beslemek ayıp sayılır. Bu durum hayvanların doğal hayatlarına müdahale olarak kabul edilir.  

Kanada vatandaşları, çalışma saatleri dışında vakitlerini parklarda ve doğada gezerek, çeşitli aktiviteler yaparak geçirirler. Gece geç vakitte işinizden dönerken kim rahatsız edecek endişesi yoktur. Onun için her sene bir şehrini yaşanılabilir şehirler listesine eklemektedirler.

Kanada Sosyal Haklar

aile, aktivite, antrenman

Kanada Sosyal haklar alanında da özel hayat alanında olduğu kadar devlet ve halk olarak kendini ispatlamıştır. Kanada’nın diğer adı “Eşitlikler Ülkesidir”. Kanada vatandaşı olan ve Kanada’da oturma, çalışma iznine sahip olan herkes eşit sosyal haklar sahibidir. Irk, dil, din, mezhep ayrımı yapılmaz.

Eğitim devlet okullarında herkese ücretsizdir. Kırtasiye türü ihtiyaçlarınıza ücret ödenir. Devletin sunmuş olduğu haklardan yararlanmak için vergi ödemek zorunludur. Az kazananlar az, çok kazananlar çok vergi öder. Şirket sahipleri hem şirketin hem de kişisel vergilerini verirler. Kişi kendi çalışıyorsa şahsi olarak verginizi verir. Vergi kazanca göre alınır. Yıllık ücreti düşükse maaşındaki kesintiler bile iade edilir. Devlet ailenin yıllık gelirine göre anne ve çocuk yardımı yapar.

Geliri ne olursa olsun ebeveynler, çocuğunu devletin işlettiği ve istediğiniz aktiviteye katabilirler. Yüzme dersi ve kayak dersi aldırabilir. Gelir düşükse zorlamayacak bir ücret karşılığında yararlanabilmek mümkündür. Kanada’da eğitim sistemi de oldukça gelişmiş ve herkesin ulaşabileceği şekildedir.

adam, çalışan, doktor

Kanada’da devlet hastaneleri bedavadır. İlaçlara gelire göre ücret ödenir. Türkiye’de ki gibi özel hastaneler yoktur. Önce aile hekimine gidilir soruna orada çare bulmaya çalışırlar. Uzman doktorlara zor ulaşılır.

Sağlık için ayırdıkları belirli bir bütçeleri vardır mümkün olduğunca uzman hekimlere sevk yapmazlar. Bu da eksi tarafı diyebiliriz. Sevk durumu varsa bile aylar sürebilir bu durum. Ücretli dispanser ayarında özel kuruluşlar vardır. Bir muayene 500 kanada dolarını bulabilir.

Çalışırken iş kazası geçirilmesi halinde veya sağlık sorunu olduğunda devlet ücretsiz bakmak zorundadır. Geçimi rahatlıkla sağlayacak ücret verir, sağlık sorunu ortadan kalkınca iş bulmak zorundadır. Asgari ücretli sayısı çok azdır ve asgari ücretle bir ay geçiminizi sağlayabilmek mümkündür. Devlete ait evlerde kiracı olarak cüzi bir miktara oturabilinmektedir.

Kanada hem özel hayat hem de sosyal haklar açısından tam bir sosyal devlet prensibinde çalışır. Herkes eşit olarak sosyal hizmetlerden yaralanma hakkına sahiptir. Kimse parası ve ya sosyal statüsü nedeniyle ayrıcalıklı muamele görmez.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.