Kanada’da Yaşam Rehberi 2 ( İş Hayatı)

0 1

Kanada İş Hayatı

Erkekler, Çalışanlar, Takım Elbise, Iş, Karşılama, Ofis

Kanada iş hayatı konusunda fırsatlar ülkesi olmaya aday bir ülke konumundadır. Ama kendi vatandaşlarına her zaman öncelik verdiğinden yabancılar oldukça zorluk çekmektedirler.

Kanada’da iş kurmanın da bazı şartları vardır. Türkiye’de bir şirket var fakat Kanada’da oturma izni yok. O halde kanada vatandaşı olan, süresiz oturma iznine sahip olan birisiyle ortaklık yapıp Türkiye şubesi olarak iş kurabilmek mümkündür. Böylece vizenizi hatta çalışma izninizi alabilirsiniz.

Diğer bir yöntem davet usulü çalışma. Kanada’da her hangi bir firma ya da işletme s özel bir istekte bulunmak zorunda. Kişi diploma ve referanslarla, bu işte uzman ve aranan bir kişi olduğunu ispatlamak zorundadır. Hiç olmazsa elinde bir sertifikası olmak zorundadır. Kanada hükümeti ince eleyip sık dokuduğu için işletme sahibine eleman ihtiyacını karşılamak için önce kendi vatandaşlarını önemektedir. Bir şekilde ikna etti ve Kanada’ya gittiyse, 2 yıla kadar çalışma iznine sahip olabilir. 2 yıldan sonra çalıştığı işletme sürenizi uzatmak istese bile Kanada hükümeti kendi vatandaşlarından birini seçme koşulunu işletmeye dayatacaktır.

Kanada Yaşam Rehberi Vatandaş Olmak

Kanada Bayrağı, Türkiye, Akçaağaç, Ülke, Göçmenlik

Kanada vatandaşı olmak için Kanada Devleti tarafından aranan bazı özellikleri taşımak gerekmektedir. Kanada’da yaşamanın ve çalışmanın başka koşulları da mevcuttur. Üniversite eğitimi almak için, kolejde okumak için, ya da yüksek lisans yapmak için gittiğinizde haftalık 20 saat çalışma izni alabilmek mümkündür. Ya da bir koleje kayıt olunduğunda, koleji bitirdikten sonra orada herhangi bir üniversiteye kayıt yaptırabilmek olanağı vardır.  En az 2 yıllık bir üniversite kaydında çalışma izni alınabilmektedir. İş hayatı buradaki kadar ağır olmadığından hem okuyup hem de çalışmak zorlayıcı olmayacaktır. 

Yine başka bir yöntemde Kanada’da yaşayan bir eş var ve eş Kanada vatandaşı. Hiçbir sıkıntı olmadan aile birleşmesi yapılabilir demektir. Eş üniversite öğrencisi ve 3 yıllık çalışma izni var. O zaman diğer eşe de 3 yıl çalışma izni verilmektedir. Eş çalışma iznini ne kadar uzatabilirse, diğer eşin de çalışma izni o kadar uzatılır.

Bir diğer yöntem ise göçmenlik başvurusu yapıp belli şartları yerine getirdikten sonra çalışma iznine sahip olmaktır. Her yıl binlerce göçmen kabul eden Kanada’ya göçmen olarak gidebilmek için şartlara uygun olmak zorunludur. Herkes için geçerli olan bir derecelendirme testini doldurup göçmenlik başvurusunda buluna bilinir. Bu testten 70 ve üzeri alınması halinde oturma ve çalışma izni alınabilir. Yaşınız, İngilizce ve Fransızca dil seviyeniz, Lisans durumunuz yüksek puan almanızda birinci etkendir.

Son olarak kişinin vatandaşı olduğu ülkede savaş varsa, etnik köken ayrımcılığı varsa ve bunlardan dolayı yaşam hakkı elinden alınmışsa iltica talebinde bulunabilir. Ama bunları belgelendirmek zorundadır. İltica için de bir şekilde Kanada topraklarına adım atmak zorundadır. Havaalanından çıkış yapmadan iltica etmek istediğinizi polislere bildirmek zorundadır. Talep kabul edilip şartları yerine getirdikten sonra oturma ve çalışma iznine sahip olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.