Kanada’da Yaşam Rehberi 1 (Kanada Eğitim Sistemi)

5 0

Kanada eğitim sistemi olarak planladığımız ilk bölümle başladık. Bu yazı dizimizde Kanada’da yaşama hayali kuran Türkler için bir kılavuz olmasını dileyerek hazırladık. Toplamda 3 yazıdan oluşan bir mini dizi olacak ama sizlerden gelen talepler doğrultusunda bu dizimize yeni ülkeler ve bölgeler de eklenebilir elbette.

İlk olarak çocuğu olan ebeveynler ve eğitim amacıyla Kanada’ya gitmek isteyenler için eğitim sistemi üzerinde durmanın daha uygun olacağını düşündük.

Kanada Eğitim Sistemi

Bando, Bant, Okul, Geçit Töreni, Sokak, Victoria

Kanada yüzölçümü olarak büyük bir ülke olduğu için eyalet sistemiyle yönetilmektedir. Kanada eğitim sistemi eyaletlere göre farklılık göstermektedir. Kanada 10 tane eyaletten oluşmaktadır. Her eyaletin bir Eğitim Bakanı vardır ve ülkemizdeki gibi her eyalette ilkokul, ortaokul ve lise bulunmaktadır. Okullar devlet okulu ve özel okul olmak kaydıyla iki kısma ayrılır. Ortak bir müfredat olmayıp herkes kendi bölgesinin şartlarına göre müfredatını belirleyip uygular.

Çocuğunuzu okula kaydetmeden önce internet üzerinden okulların başarı sıralamasını görüp ona uygun kayıt yaptırabilmek mümkündür. Böylece hangi okulun eğitimde bir adım daha önde olduğu görülmektedir. Yine seçim yaparken İngilizce, Fransızca ya da hem İngilizce hem de Fransızca dil eğitimi veren okullar tercih edilebilir. Özel okullarda ise her dine göre de okul mevcut. Kilise eğitiminin ağırlıkta olduğu ya da Müslümanlar için İslami eğitimin ön planda olduğu okullar da tercih edilebilir.

Kanada Temel Eğitim sistemi

Erkek, Çocuklar, Mutlu, Oturma, Kardeşler, Dostluk

Kanada temel eğitim, konusunda da vatandaşlarına devlet okullarında öncelik tanımaktadır. Kanada yasasına göre 18 yaşın altındaki devlet okuluna giden öğrenciler yurtlarda ya da kiralık evlerde birkaç kişi kalamazlar. Ya Kanada vatandaşı olan bir ailenin yanında kalmak zorundadırlar ya da velisiyle birlikte Kanada’da yaşıyor olmalıdır. Yanında kalınan aile de tıpkı kendi çocukları gibi eğitim durumuyla birebir ilgilenmek zorundadır. Kanada eğitim sistemi içinde bu şekilde bir zorunluluk vardır.

Kanada Lise Eğitimi

Yorgun, Genç, Dizüstü, Güzel, Baştan Çıkarıcı, Koltuk

Kanada Lise eğitimi konusunda oldukça kalitelidir. Özellikle lise çağlarında kişisel gelişim eğitimi verilir. Öğrencinin başarılı olduğu dal neyse ona göre eğitim alabilir. Yine lisede sosyal sorumluluk projelerinde görev alma zorunluluğu var. Devlet okulları Kanada vatandaşlarına ücretsizdir. Bir Türk vatandaşı olarak Kanada’da özel bir lisede okumak istendiği takdirde, okulun o eyaletin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı olup olmadığına dikkat edilmelidir. Ve bu şartları tutuyorsa konaklama olanağı da sunmaktadırlar. Senelik okul ücretleri tahminen 5 bin ile 12 bin Kanada doları arasında değişmektedir.

Kanada Üniversite Eğitimi

Kız, Kadın, Okumak, Kitap, Oturmak, Doğa, Nehir

Kanada üniversite eğitimi olarak çok üst düzeyde olduğu için Kanada Devlet Üniversitelerine Türkiye’de ki herhangi bir lise diplomasıyla parasını vererek kayıt olunamaz. Türkiye’den gelen ve Toronto Üniversitesine kayıt yaptırmak isteyen kişi son 3 yılda herhangi bir spor dalında mesela futbol gibi lisansı varsa, şansı daha yüksektir. Referans mektupları, ya da uluslararası bir turnuvadan almış olduğu derece, lise son sınıftaki matematik ortalaması gibi birçok etken kayıt olmasına yardımcı olacaktır. Özel ve devlet üniversiteleri mevcuttur. Yabancı dili yeterli değilse devlet üniversiteleri daha çok tercih edilir. Kanada eğitim sistemi mevcudunda dil eğitimi daha iyidir çünkü. Özel dil okullarından da ücretli dil eğitimi alarak kendini geliştirebilir.

Öğrenci, Eğitim, Okul, Kitaplar, Üniversite, Okuma, Kız
5 Yorumlar
 1. Musa diyor

  Öz ve anlaşılır.Ellerinize sağlık.

 2. Sevda Aslan diyor

  Hayırlı olsun,kolaylıklar dilerim

  1. Derya CANDAN diyor

   Teşekkür ederim. Desteğinizi hep hissederek daha ileri inşallah. Hep birlikte.

 3. Ayşegül diyor

  Merhaba çok güzel bilgiler. Ellerinize sağlık.

  1. Derya CANDAN diyor

   Teşekkür ederim. Beğenmenize sevindim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.