Kanada Yaşam Rehberi- 4 ( Festivaller)

0 0

Kültürel Festivaller

Kanada, kültürel festivaller yönünden oldukça zengindir. Kanada halkı çok ulusluluğun hâkim olduğu ve herkesin kendisini bir millet olarak tanımladığı ender ülkelerdendir. Eğlenmesini seven ve eğlenmesini başarabilen bir ülkedir. Bunun için Kanada’da her yıl yılın belli dönemlerinde festivaller yapılmaktadır.

Festivaller 1-Vancouver Işık Kutlama Festivali

Havai Fişek, Gökyüzü, Patlama, Kutlama, Gece, Festival
Işık Festivali

1990 yılından itibaren kutlanmaya başlamıştır. Her yıl Temmuz ayının sonu Ağustos ayının ilk haftası 10 gön boyunca yapılan bir festivaldir. Uluslararası bir organizasyon olup daha çok havai fişek gösterileri ve müzik gruplarının sahne aldığı, açık hava aktivitelerinin düzenlendiği bir festivaldir.

2-Kanada Ulusal Festivali

Canadian National Exhibition – Wikipedia
Kanada Ulusal Sergisi

Toronto şehrinde yapılan bir festivaldir. “The Ex” (eski) olarak da adlandırılır. 1879 yılından beri kutlanan festival Kanada’nın değişik bölgelerinden gelen çiftçiler, bilim adamları, mühendisler ürünlerini ve teknolojik tarım aletlerini sergilerler. Her yıl Ağustos ayının üçüncü haftasından Eylül ayına kadar devam eder.

3-Çılgın Kış Festivali

Festivaller: Kış Festivali

Her yıl Ottowa’da kutlanır. Ayrıca bu festival Ontario, Gatineau ve Quebec şehirlerinde de kutlanır. Büyük bir buz pistinde şubat ayında 1979 yılından beri yapılmaktadır. İnsanlar Konserler ve çeşitli spor etkinlikleriyle bu festivali kutlarlar. Kış festivaller kategorisinde 2. sırada yer alır.

4-Quebec Yaz Festivali

Eğlence ve müzik festivalidir. Her yıl temmuz ayında 1968 yılından beri kutlanır. Bütün müzik türlerinden oluşan müzik grupları onlarca konser vererek bu festivali kutlarlar.Pek çok katılımcısı olan bu festivalde belli bir yaş grubu yoktur. yeni doğan bebeği ile gelenlerden tutun, 90 yaşındaki insanlar dahi katılım gösterirler.

Festivaller 5-Montreal Komedi Festivali

festivaller: Qebec Komedi Festivali

Bütün dünyada yapılan en büyük komedi festivalidir. 2 milyondan fazla insan bu festivale katılmaktadır. Oldukça eğlenceli aktivitelerin yapıldığı festival yabancı turistleri de fazlasıyla çekmektedir.

Toronto Uluslararası Film Festivali

Toronto’da 1976 yılından beri kutlanan bir festivaldir. Birçok film bu festivalde gösterilerek beğeniye sunulur. Özellikle Kanada halkı bu festivale büyük ilgi gösterir. Tanınmış pek çok oyuncu da konuk olarak geldiğinden ilgi oldukça yoğundur. Kültürel aktiviteler açısından oldukça zengin olan Kanada ülkesinde her doğa olayı için de yerel festivaller gerçekleştirilir. Bu festivaller özellikle eğitim almak için Kanada’ya gelmiş olan gençlerin yoğun katılımına sahne olur.

Kanada çok soğuk olmasına karşın insanları çok sıcak kanlıdır. Herkes birbirine saygı gösterir ve doğayı korur. Doğanın verdiklerini sömürmeden kabul ederler. Her canlının yaşama ve temel haklarına saygı duyulmaktadır. Doğal yaşamı bozmadan onunla iç içe yaşamanın mümkün olduğu ender ülkelerdendir. Eğer imkânı olan varsa ve soğukla arası kötü değilse Kanada yaşanacak ülkelerden biridir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.