Kalıp Gibi Yoğurt Nasıl Yapılır?

1 1

Evde Kalıp Gibi Yoğurt Nasıl Yapılır?

Evde mayalanan yoğurt gibisi yoktur. Fakat evde yoğurt mayalama yetenek isteyen bir iştir. Herkes mayaladığı yoğurdun kalıp gibi olmasını ister. Peki evde kalıp gibi yoğurt nasıl yapılır?

Öncelikle yoğurt hepimizin bildiği gibi sütten yapılır. Bu yüzden taş gibi yoğurt yapmanın sırlarından en önemlisi sütü doğru seçmektir. Kalıp gibi yoğurt yapımında kullanılan  sütün yağ miktarı önemlidir. Genelde sütlerde %2 oranında yağ bulunur yada yağsız sütler bulunur piyasada.  Kalıp gibi bir yoğurda sahip olmak için sütün yağ miktarı yüksek olmalıdır. Ne kadar yağlı süt o kadar kalın, sert yoğurt demektir. Ayrıca, yoğurt yapımında UHT sütlerden kaçınmanız istediğiniz kıvamda yoğurt yapmanızda etkili olacaktır.

 

Buradan yoğurt nasıl mayalanır isimli yazımıza ulaşabilirsiniz

 

Kalıp gibi yoğurt yapmanın ikinci püf noktası ise kullanılan mayadır. Eğer uzun süredir dolapta olan bir mayayı kullanırsanız yoğurdunuzun kalıp gibi olmaması normaldir. Çünkü uzun süredir uykuda olan bakteriler ilk defa uyandırıldığı için başarılı olamazlar. Bu yüzden taze bir mayayı kullanmak yoğurdunuzu istediğiniz kıvamda mayalamanıza yardımcı olacaktır.

Bu iki duruma dikkat ettikten sonra aşağıdaki ipuçları yoğurdunuzu kalıp gibi olmasına yardımcı olacaktır.

 • Sütün Yağ Oranı. Yukarıda da belirtildiği gibi süt ne kadar yağlı ise o kadar kalıp gibi bir yoğurt elde etmeniz kolaylaşır.

 

 • Mayanın Tazeliği. Kullandığınız yoğurt mayasının taze olduğundan emin olun.

 

 • Tuz. Yoğurdu yapmak için kullandığımız mayanın içerisine bir miktar tuz atılması yoğurdunuzun kıvamını arttıracaktır.

 

 • Sütün Isıtılması.  Sütü 71-82 santigrat dereceye kadar ısıtın. 20-30 dakika boyunca sıcaklığını koruyun daha sonra mayalayacağınız sıcaklığa soğutun. Sütü ısıttığınız sıcaklıkta 20 dakika kadar korumak yoğurt yapımının püf noktalarındandır. Eğer sütü 80 santigrat derecenin üzerine ısıttı iseniz sıcaklığını korumadan 80 santigrat dereceye kadar soğumaya bırakın. Sütün ısıtılması, içindeki proteinlerin tabiatını değiştirir. Yoğurt kültürü içerisindeki bakterilerin ürettiği laktik asitler gibi asitler maruz kalan proteinler daha güçlü bağlar oluşturur. Bir başka not olarak sütün yavaş ısıtılması krema kıvamında bir yoğurt olmasını sağlayan önemli faktörlerdendir. Eğer süt hızlı ısıtılırsa yoğurt pürüzlü bir hal alır.
 • Sütün Karıştırılması. Süt kaynamaya başladığında  en az 3-4 kez karıştırılmalıdır. Bu, sütün içindeki havanın çıkmasına yardımcı olur. Bu sayede kalıp gibi yoğurt elde etmeniz kolaylaşır.

 

 • Süt Tozu. Eğer sütünüzün yağ oranı düşük ise süt tozu ekleyerek bu açığı kapatabilirsiniz. Her 250 mililitre süt için yarım su bardağı süt tozu yoğurdunuzun kıvamını arttıracaktır. Fakat tamamen doğal yoğurt yemek isteyen tüketicilere bu durum önerilmez.

 

 • Sütün Sarılması. Sütü mayaladıktan sonra mayalanmaya bırakırken kalın bir bez ile sarılmadan önce  tencerenin ağzı delikli hava geçimini sağlayabilen süzgeç gibi bir gereç ile kapatılması ve onun üzerine de sütün sıcak buharını emmesi için ince bir bez örtülmesi kıvamı artıran püf noktalardandır.
 • Yoğurt Mayalama Süresi.  Bir sütün mayalanma süresi yaz ve kış aylarına göre değişmektedir. Yazın ortalama 4-5 saatte mayalanan yoğurt, kışın 7-8 saatte mayalanır. Bu sürelerden önce alınan yoğurt istenen katı kıvamda olmayacaktır.
1 yorum
 1. emek çilingir diyor

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.