Kadınlarda Emeklilik Yaşı Kaçtır

0 0

Kadınlarda Emeklilik Yaşı

Kadınlarda Emeklilik Yaşı Kaçtır? Kadınlarda ya da erkeklerde emeklilik yaşı son zamanlarda oldukça merak edilen konulardan birisi olmuştur. Özellikle emeklilikte yaşa takılanların da etkisi ile birlikte internette sürekli araştırılmaya başlanan emeklilik yaşı kaçtır sorusunun cevabı bu makalede. Kadınlarda Emeklilik Yaşı Kaçtır? Ya da Bayanlarda emeklilik yaşı kaçtır? Sorularına cevapları yazımız içerisinde bulabilirsiniz.

1999 Yılında Kadınlar ve Erkeklerin emekli olma yaşları şimdiye göre farklıydı. O zamanlarda Kadınlarda ve Erkeklerde emeklilik yaşları daha düşüktü ve erken yaşta emeklilik sorunları gözlemlenmiyordu. 1999 Yılına kadar kadınlar 38 erkekler ise 43 yaşında emeklilik mertebesine ulaşabiliyordu. 2008 Yılından beri Türkiye’de halen geçerli olan sistem gereğince iş süresini ve yaşını tamamlamış herkes cinsiyetin de getirmiş olduğu şartlar kapsamında emekli olmaya hak kazanıyor.

Bayanlarda Emeklilik Yaşı Kaçtır

kadınlarda-emeklilik-yaşı-kaçtır

Bayanlarda emeklilik yaşı kaçtır ya da Kadınlarda Emeklilik Yaşı Kaçtır sorularına cevap olarak vereceğimiz bilgileri kullanabilirsiniz. İşe başlama yılı ve geçen zamanın da etkili olduğunu göz önünde bulunduracak olursak, 01.08.2008 Tarihinden hemen sonra çalışmaya başlamış 7200 Gün şartını da yerine getirmişseniz 58 yaşında emekli olmaya hak kazanabilirsiniz. Bu konuda dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da 31.12.2035 yılına kadar 7200 iş günü olan şartı yerine getirmiş olmanız gerekmektedir.

08.09.1999 yılı ve 30.04.2008 yılları arasında işe başlamış ve sigorta yatımı başlamış ise 4500 iş günü süresinin yanında 25 yıllık SSK süresi ile birlikte 58 yaşını dolduruyor olmanızın hemen ardından SSK yaş haddinden yararlanarak emekli olmaya hak kazanabilirsiniz. 01.05.2008 tarihinden sonra işe giriş yapanların ise 5400 iş gününü tamamlaması ve 61 yaşını doldurmuş olmaları gerekiyor. Şartlar yerine getirildikten sonra emekliliğe hak kazanabilirsiniz.

Bu tarihlerden daha ileri bir tarihte işe giriş yapan kadınlarda ise durum şu şekilde, 5400 iş günü, 61 yaş şartı ve 31.12.2035 yılına kadar iş gününü tamamlama şartları gerekiyor. Şartlar doğru bir şekilde yerine getirildikten sonra emekli olmaya hak kazanabilirsiniz.

Emeklilik Yaşı Hesaplama

Emeklilik Yaşı Hesaplama sistemi ile kadınlarda ve erkeklerde emeklilik yaşlarını hesaplayabilirsiniz. Ne zaman emekli olurum? Sorusuna cevap vermek amacı ile SGK tarafından hazırlanan sisteme gerekli bilgileri girip ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Kadınlarda Emeklilik Yaşı Hesaplama ya da erkeklerdeEmeklilik Yaşı Hesaplama işlemleri için buraya tıklayabilirsiniz. Kadınlarda emeklilik yaşı kaçtır? diye merak eden okuyucularımız için özel olarak hazırladığımız bu yazımız ile sorularınız umarız cevaplanmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.