Kaç Çeşit Elma Vardır?

0 14

Kaç Çeşit Elma Vardır?

Elma ülkemizde çok sevilen meyvelerin başında bulunur. Kimi zaman ısırarak kimi zaman ise kesip dilimleyerek yediğimiz bir meyvedir. Peki, dünya üzerinde kaç çeşit elma vardır? biliyor musunuz? Dünya üzerinde elmanın yaklaşık 7500 çeşidi vardır. Her bir elma çeşidinin rengi tadı ve aroması farklıdır. Her bir elmanın vücudumuza faydaları da farklı oranlarda gerçekleşir. Ekşi elma ile şeker dengesi sağlanırken Amasya elması bağırsak detoksu yapılır. Bu yazıda bir kısım elma çeşidinin özelliklerini bulacaksınız. 

Elma Çeşitleri

  1. Red Delicious

Dünyanın en popüler atıştırmalık elmasıdır. Parlak kırmızı renktedir. Kimi zaman şeritleri olabilir. Golden Delicious ile isimleri aynı olsa da tamamen farklı türlerdir. Orta boya sahiptir. Şekli koni şeklindedir. Ülkemizde Yetişen Starking Delicious bu türün geliştirilmiş halidir. En güzel tüketim biçimi taze yenmesidir. Tatlı bir meyve olmasına rağmen hafif bir aroması vardır. Fazla olgunlaşmış kavunu andıran bir tadı vardır. Küçük küçük doğranarak salata şeklinde yenilebilir. Şu anda Amerika’da daha çok üretilmesine rağmen kökeni Peru’dur.

 

 

  1. Gala

Bu elma çeşidi kütür kütür yenecek seviyede gevrektir. Sert bir elma türüdür. Tatlı elma sevenler için birebirdir. Dünyada geniş yetişme alanına sahip bir türdür. Sarı yüzey üzerine pembe-portakal rengi çizgilere sahiptir. Kidd’s Orange Red ile Golden Delicious türünün çaprazlanması sonucu ortaya çıkarılmıştır. Depolama için uygun bir türdür. Hem kuzey hem de güney yarımkürede yetişen bir türdür. Marketlerde kaç çeşit elma vardır bilinmez ama bu çeşit mutlaka yer alır. nisan ayından sonra yer alan türleri Güney yarımkürede yetişen türleridir. Eylül ayından sonrakiler de Kuzey yarım kürede yetişen türleridir. Güney yarım kürede Yeni Zelenda ve Güney Afrika ülkelerinden yetişen türleri ünlüdür. Brezilya’da da yetişmektedir. Kuzey yarım kürede ise Fransa’da yetişenler kalitelidir. Elma turtalarına yakışan bir elma türüdür. Kökeni Yeni Zelenda’dır.

  1. Fuji

Bu elma çeşidi de anı gala gibi gevrek ve tatlıdır. Modern elma çeşitleri arasında en çekici olanlardan biridir. Sarı-yeşil kabuk üzerine pembe benekler şeklindedir. Gevrek ve suludur. Kökeni Japonya’dır. 1940’lı yıllarda geliştirilmiştir. 1960’lı yıllarda piyasaya sürülmüştür. Japonya kökenli olmasına rağmen Amerikan elma türlerinin çaprazlanması sonucu üretilmiştir. Red Delicious ve Ralls Janet türlerinden türemiştir. Pembe beneklerini Ralls Janet türünden aldığı düşünülmektedir. Bu elmanın Kuzey yarım kürede ana yetiştiricileri Japonya, Çin ve Amerika’dır. Geç olgunlaşan bir meyvedir. Kuzey yarım kürede kasım-aralık gibi olgunlaşır. Amerika, toplam elma üretiminde dünyada liderken bu elma türünün %70’ini Çin üretir.

  1. Granny Smith

Eğer elma dediğiniz ekşi olur diyenlerdenseniz bu elma tam size göredir. Belki de en çabuk ayırt edilen elma türlerindendir. Bu elma türü gevrek ve ekşidir. Dondurucuda dondurulabilir. Rengi yeşildir. Kökeni Avustralya’dır. 1860’lı yıllarda ortaya çıkmıştır. Genelde güney yarım kürede daha iyi yetişen bu tür, kuzey yarım kürede Fransa ve Kuzey Amerika’nın sıcak bölgelerinde yetişmektedir. Ülkemizde e yetişen bir türdür. Eylül ayının son haftası toplanır. Ülkemizde Karadeniz ve Marmara bölgesinde daha çok bulunur. Soğuk hava deposunda dokuz ay boyunca kalabilir.

  1. Honeycrisp

Bu elma türü tatlıdır. Modern elma türlerindendir. Aynı zamanda sulu bir çeşittir. Elma suyu olarak tüketilmek için uygun bir adaydır. Parlak kırmızı ile birlikte solgun yeşil alacalı bir rengi vardır. Kökeni Amerika’nın Minnesota Şehridir. Minnesota Üniversitesi tarafından 1960 yıllarında geliştirilmiştir. Eylül Ayında olgunlaşır ve nisan ayına kadar gevrekliğini koruyabilir.

  1. Cripps Pink

Bu elma türü ekşimsi fakat tatlı bir elma türüdür. Bu özelliği ile hem ekşi hem de tatlı elma sevenlerin ilgisini kazanmıştır. Parlak pembe deriye sahiptir. Kökeni Avustralya’dır. Pink Lady adıyla ticareti yapılır. Türü dışında başka bir isimle ticareti yapılan ilk elma çeşididir. 1970’li yıllarda John Cripps tarafından Golden Delicious ve Lady Williams türlerinin çaprazlanması sonucu ortaya çıkmıştır. Güney Afrika, Güney Avrupa gibi sıcak iklimlerde yetişir. Kuzey yarım kürede kasım ayının sonlarına doğru yetişir. Uzun depolama ömrü olduğu için yıl boyunca marketlerde görülebilir.

  1. Golden Delicious

Bu elma türü ise tatlı ve yumuşak bir türdür. Altın renginde deriye sahiptir. Marketlerde satılan gayet popüler bir türdür. 19. Yüzyılın sonlarına doğru Batım Virginia’da keşfedilmiştir. Bu elma çeşidi büyük boy bir türdür. Eylül ayının ikinci haftası hasta edilmeye başlanır. Ülkemizde de hemen hemen bütün bölgelerde yetişen bir türdür. Soğuk hava deposunda mart ayına kadar saklanabilir.

  1. Amasya Elması

Misket elma ya da Amasya Misketi diye de bilinir. Kökeni Anadolu’dur. Amasya Elmasının ağacı uzun ömürlüdür. Meyvesi orta iriliktedir. Kabuğu incedir. Sert bir elma türüdür. Rengi kırmızıdır. Güneş görmeyen kısımlarında yer yer yeşil renk de görülür. Sulu, tatlı ve gevrek bir türdür. Eylül ayının ikinci haftasında hasat edilir. Bu elma türünün ağacının özelliği bir yıl çok meyve verirken diğer yıl dinlenip meyve vermemesidir.

  1. Hüryemez

Sarı İngiliz ya da Sarı Taraklı diye de bilinir. Kökeni Anadolu’dur. Orta derecede verimli bir ağaca sahiptir. Meyvesi iridir. Rengi yeşil zemin üzerine sarı renklidir. Eylülün üçüncü haftasında hasat edilir. İç Anadolu bölgesinde yaygın olarak yetiştiriciliği yapılmaktadır.

  1. Mutsu

Crispi diye de bilinmektedir. Kökeni Japonya’dır. 1930 yılında bulunmuştur. Golden Delicious ve Indo türlerinin çaprazlanması sonucu bulunmuştur. Golden DElicious türüne çok benzer. Sarı renklidir ve Golden Delicious türünden daha iridir. Eylül ayı başında hasta edilir.  Çiçek tozları kısır olduğu için başka türleri dölleyemez. Nemin yüksek olduğu yerlerde Golden Delicious türünün yerine tercih edilir.

KAYNAKÇA

(1) https://www.orangepippin.com/ 

(2) http://bestapples.com/varieties-information/varieties/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.